„No babi, kapurková!“

Presne táto pomerne morbídna pointa starého východniarskeho vtipu ma napadla po prečítaní dvoch článkov: jeden o tom ako prezident Venezuely člen OPEC-u rokuje s Ruskom o globálnom obchode s ropou v Rubľoch a v RMB/Juane a druhý je zas o tom ako Čína chystá ropné futures v RMB krytú zlatom.

Prečo ma to napadlo?

Doteraz krajina potreboval US$ aby mohla nakúpiť ropu a ostatné komodity na svetových trhoch (to druhé vyplýva z toho prvého) to umožnilo USA/SŠA najprv ovládnuť globálny fin. systém a potom aj nahromadiť astronomický dlh (momentálne federálny dlh je 20 biliónov dolárov t.j. po 20 ešte ďalších 12 núl a celkové zadlženie SŠA je 70 biliónov). Tento dlh sa nedá splatiť ani za priaznivých okolností a nie to po tom čo vám zomrie ekonomika. A že americká ekonomika je po smrti tvrdím na základe 3 faktov: BLS klame o výške platov, SŠA prakticky dováža všetko a podľa metrík používaných spred 1991/2006 objem obeživa (M3), inflácia a miera nezamestnanosti rastie. To znamená, že nielen vláda SŠA ale ani jednotlivé členské štáty nemajú dosť peňazí na to aby splatili svoje dlhy legitímnym spôsobom a preto používajú tlačiarenský lis na umorenie dlhu (nárast obeživa a inflácie) a používajú na to menové swapy, ktoré sú mimo-bilančné operácie na nákup dlhopisov (tento luxus krajiny 3. sveta ako Zimbabwe alebo rozvojová krajina ako Argentína nemajú). Tento stav nebude trvať večne a skončí to tak, že svet odmietne US$. Mimochodom to tlačenie obeživa udržiava vysokú pohľadávku po dlhodobých amerických dlhopisoch (cez rôzne deriváty) a má ten nepríjemný následok, že krátkodobé dlhopisy začínajú mať vyššie výnosy ako tie dlhodobé (obracia sa výnosová krivka to bolo vždy predzvesťou problémov).

Ako to skončí a aké dopady to bude mať pre Slovensko?

Ak máme šťastie tak najprv sa sfunkční alternatíva a padne US$ a na ňom založený systém a a k nie, tak najprv padne US$ a potom s pánom Bohom lebo budeme mať na krku naraz niekoľko tuctov katastrôf ako Černobyľ a Bhopál. Ak sa zrealizuje prvá varianta, tak sa „prevetrá“ aj náš bankový systém a následne budeme počuť niekoľko škaredých nadávok na Dzurindove vlády kvôli odpredaju zlatého pokladu (zlato bude hrať základnú rolu v novom fin systéme). Podotýkam zlatá alternatíva sa zavádza v 3 etapách: alternatívna platba za komodity (hlavne v zlate za ropu), zlaté bankové rezervy a nakoniec zlatom kryté meny.

S pozdravom

Oracle 911

PS: Kapurková-to poldeci ktorú vypijú všetci pred odchodom z návštevy. A teraz vtip:

Manželka hovorí manželovi: „Moja matka leží na smrteľnej posteli choď za ním, aspoň to pre ňu urob .“

Manžel zájde na návštevu, sadne k smrteľnej posteli svokry, vytiahne fľašku pálenky, 2 poldecové poháriky a naleje so slovami: „No babi, kapurková!“

2 thoughts on “„No babi, kapurková!“

  1. Spätné upozornenie: „Komu zvoní hraná?“ | Blog o politike a ekonomike

  2. Spätné upozornenie: Nič sa neje tak horúco ako sa uvarí. | Blog o verejnom živote a problémoch Slovenska

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s