„Komu zvoní hraná?“

Minule som spomínal, že prezident Venezuely člen OPEC-u rokuje s Ruskom o globálnom obchode s ropou v Rubľoch a v RMB/Juane a aj to ako Čína chystá ropné futures v RMB krytú zlatom. A odvtedy veci nabrali neskutočný spád a v podstate sa buduje paralelný fin. systém, ktorý ak nebude rovno čestný tak aspoň bude menej podvodný lebo v podstate skĺbi do seba zlato, blockchain a energoinvariant.

Čo mám na mysli?

Doteraz prakticky každá krajina potreboval US$ aby mohla nakúpiť ropu a ostatné komodity na svetových trhoch , táto mena v posledných rokoch tlačená v štýle Zimbabwe t.j. systematicky znehodnocovaná len preto lebo jednak banky vysali z americkej kritické množstvo obeživa (ktoré je de facto krvou ekonomiky) a jednak amerika odsťahoval prakticky všetok výrobu do zámoria Kórea, Čína atď. Teraz s tým Rusi a Číňania ak nie rovno skoncujú tak tomu nasadia poriadnu ranu nielen tým čo som minule spomínal ale aj Čína začala Juanovo-Rubľový platobný systém, Rusko začal vlastnú kryptomenu a Čína kúpi olejársku firmu ARAMCO priamo od Saudov čo Číňanom neskôr umožní kupovať ropu za Juan.

Čo je energoinvarianta?

Na to aby sme niečo vyrobili potrebujeme okrem materiálov aj prácu, pričom potrebujeme vykonať prácu aj na to aby sme získali potrebné materiály a to znamená, že práca je z tejto dvojice dôležitejšia. Na to aby sme konali prácu potrebujeme energiu a keďže v minulosti ako zdroj práce sa používali hlavne svaly ľudí a zvierat t.j. v podstate energia zachytená rastlinami tak sme mali energoinvariantu krytú obilím, neskôr sme prešli na uhlie a teraz na výrobu používame elektrickú energiu, ktorá je z hľadiska koncového používateľa najčistejšia. Inými slovami produktivita reálnej ekonomiky je v závisí od spotreby energie. Samozrejme niekto môže namietnuť, že ako krytie peňazí sa používalo hlavne zlato a striebro, lenže v rannom stredoveku a v Starovekom Egypte sa používal duálny systém krytia t.j. lokálne sa ako platba používala obilie a medzinárodne drahé kovy čo prinieslo nebývalú prosperitu (katedrály, pyramídy a potrebná infraštruktúra). A akonáhle tento zavrhli začala bieda a morové rany aj kvôli podvýžive. Teraz Rusi chcú zaviesť menu, ktorá by bola emitovaná na základe elektrickej energie spotrebovanej vo výrobnom sektore resp. na využitých výrobných kapacít (výrobný sektor de facto živý každého, aj tých zo služieb a aj parazitov ako bankári). Otázka pritom je ako to urobiť adekvátne v dobe keď väčšina platieb sa realizuje pomocou elektronických prevodov aby sa minimalizovala možnosť parazitovania hocikoho na práci druhých. Odpoveď na túto otázku je blockchain, ktorá je skvelá technológia a dá sa upraviť na potrebné účely.

Čo to pre nás znamená?

Buď sa pridáme k Rusku a k Číne alebo z nás nezostane ani mastný fľak lebo Rusi budú chcieť buď skutočné tovary a služby za svoje zdroje a energetické nosiče alebo Rubeľ či zlato a striebro. Pritom zlato a striebro už nemáme lebo Dzurinda…

S pozdravom

Oracle 911

One thought on “„Komu zvoní hraná?“

  1. Spätné upozornenie: Nič sa neje tak horúco ako sa uvarí. | Blog o verejnom živote a problémoch Slovenska

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s