Lacný populizmus Fica?!

Myslím si, že už každý počul o tom, že Fico v sobotu 25.11.2017 nastúpil na 8 hodinovú nočnú smenu. Opozícia a medzi nimi polo-blázon Matovič (tak ho Fico nazval) to patrične ozvučujú a komentátori zas vrieskajú tak hlasno, že Tatry sa kymácajú (zjemnený Cicov výraz). Celá akcia je niečím viac, než len naháňaním hlasov, či potápaním toho-ktorého politického oponenta.

Čo také?

Primárne je to pomerne gramotná odpoveď na kritiku Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorá nielen nazvala túto reformu likvidačnou, ale aj obvinila vládu z toho, že ju s ňou nekonzultovala. To je ale hlúposť aspoň kvôli dvom veciam:

 • Máloktorá firma zamestnáva ľudí na 24/7 okrem automobiliek a dodávateľov automobilových dielov a tieto reformy sa týkajú hlavne tých, ktorých zamestnávajú ľudí cez víkendy, štátne sviatky a na nočné. Pritom tieto firmy sú zväčša v zahraničnom vlastníctve a málokedy zamestnávajú za minimálnu mzdu (na západe Slovenska asi za 800-1000€ na mesiac v hrubom, často ako nástupný plat, zabezpečené ubytovanie a niekedy aj strava).
 • Vláda podľa všetkého chcela konzultovať, lenže sa ozvalo 144 z oslovených 1400 zamestnávateľov, t.j. asi 90% z nich sa na konzultácie vybodlo.

A čo ešte?

Fico upozornil na problém, využil reakcie opozície, využil reakciu liberálnych komentátorov a tlače, a ako bonus zaobstaral na dosť dlho použiteľnú a účinnú politickú muníciu proti cukajúcim sa zamestnávateľom a aj na voľby. V podstate vidíme, ako Fico používa populizmus ako skalpel, kým Matovič a Sulík sa pokúšajú použiť populizmus ako baranidlo (a príliš im to nejde). Nech sa nikto nemýli, je to populizmus (a možno to nazvať aj fraškou) ale v žiadnom prípade nie lacný. Lacný by bol, keby len kecal o príplatkoch, ako to dokáže hociktorý člen liberálnej parlamentnej a mimoparlamentnej i tzv. kresťanskej opozície. Lebo ručná resp. produktívna práca im smrdí.

Čo na to opozícia?

To si môže vyhľadať každý, a preto to opakovať nebudem. Chcem ale vypichnúť dve vyjadrenia:

 • Matovič povedal, že vláda okopírovala ich návrh z pred šiestich mesiacov a za ktorý Fico zakázal hlasovať. Úrad vlády to odbil ako hlúposť.
 • Fico, ktorý je 10 rokov najmocnejším človekom Slovenska, si len teraz spomenul na pracujúcich.

Majú pravdu?

Podľa mňa nie, a to hneď z troch dôvodov:

 1. Súčasný Fico je iným politikom ako z pred 10 rokov. Podľa mňa sa zmenil k lepšiemu.
 2. Fico je možno najmocnejším človekom Slovenska, ale v žiadnom prípade nie sveta.
 3. Súčasná politická a ekonomická situácia vo svete je úplne iná ako pred 10 rokmi, lebo pred 10 rokmi začínala ekonomická a politická kríza. Nemohol to urobiť ani pred 6 mesiacmi, lebo vtedy sa ešte neodohralo stretnutie v Salzburgu, na ktorom sa zúčastnili Macrón, Fico a Sobotka. Pritom mám podozrenie, že sa tam predstavitelia V4 dohodli s európskymi priemyselnými elitami, že V4 im pomôže s ich problémami, ak politickým špičkám umožnia zlepšiť životné podmienky obyvateľov V4. Musím dodať 2 veci: európsky priemysel je tak vlastnícky ako aj rodom previazaný a sú to veľkí psi, ale nie najväčší… To ukazuje ten debakel s EMA.

S pozdravom

Oracle 911

Doplnenie: Po jednom príspevku od diskutéra Kamila musím doplniť článok o nejaké informácie, resp. zodpovedať na niektoré otázky:

 • Matovičov návrh týkajúci sa príplatkov z pred 6 mesiacov nepoznám, ale pochybujem, že jeho návrh by dosiahol to, čo teraz deklaruje.
 • Čo sa týka zmieneného stretnutia v Salzburgu: tuším Machiavelli povedal, že “politika je umenie možného” – nakoľko a ako je to pravda, to nech si posúdi každý sám, o tom nebudem otvárať diskusiu. Nechcem otvárať diskusiu ani o tom, ako Macron je totálne mimo a ako je v podstate bábkou amerických národných/regionálnych elít. Na čo ale chcem upozorniť, je, že priemyselná elita asi pred pol rokom začala šípiť, nakoľko vážna je situácia v Európe. V podstate ďalší ekonomický/finančný a politický otras, ktorý dokáže so sebou strhnúť svet, je prakticky za rohom a na jeho vyriešenie je potrebná politická a zdrojová podpora aj štátov strednej a východnej Európy. A práve na toto som narážal vyššie. Ako to dopadne, to je už vec iná, hlavne vo svetle toho debaklu s EMA, lebo v zákulisí prebiehajú intrigy, o ktorých ani Fico nemusí mať ani páru.
 • Čo sa týka toho, že tam v sobotu na nočnej smene poctivo odkrútil 8 hodín a vyrobil asi 500 zvarených plastových dielcov, tak niekto tento skutok ocení a niekto to okomentuje tak, že mal tam robiť aspoň mesiac. Problém s tým druhým postojom je len jeden, a to, že Fico je zvoleným premiérom tejto krajiny, a ako taký má množstvo iných povinností, vyplývajúcich z funkcie premiéra, (t.j. je to niečo viac, než si váľať svoje “šunky” v premiérskom kresle, hoci pri pohľade na pravicovú liberálnu opozíciu alebo na p-rezidenta Kisku človek právom nadobudne tento dojem), napr. reprezentovať krajinu na summite Číny a krajín strednej a východnej Európy v Budapešti, na ktorom sa zúčastňuje Xi, alebo dohadovať sa s Putinom, či oponovať premiérke Británie na inom summite.

One thought on “Lacný populizmus Fica?!

 1. Spätné upozornenie: Asi podám žalobu. | Blog o verejnom živote a problémoch Slovenska

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s