Kto verí na politického mesiáša?

Politický mesiáš je ten, ktorý hneď po zvolení bez nášho pričinenia vyrieši ekonomické problémy štátu, zatrhne korupciu, zníži dane a odvody, vyrieši problémy s neprispôsobivými občanmi, zatrhne migráciu atď., proste na druhý deň po zvolení nám začnú padať pečené holuby do huby. A keby na dennom poriadku víťazil nad monštrami a každú noc by nám dával pusu na čelo na dobrú noc, tak niektorí by boli šťastím bez seba (je to hyperbola).

Kto v neho verí?

Napadajú mi 3 skupiny:

  • Sopliak, t.j. prvovolič, ktorý je študentom a si myslí, že nielen všetko vie lepšie (hoci doteraz sa o politiku nezaujímal) ale aj to, že história začala ním.
  • Naivný hlupák, t.j. predchádzajúca voľba nevyšla až tak dobre, a potrebuje raz, dvakrát a v horšom prípade aj tretíkrát sa popáliť, aby sa poučil.
  • Klinický debil, t.j. po tridsiatke, možno aj o nejakú tú dekádu starší, a ešte stále verí na rozprávky.

Oni zväčša volia heslom „však dáva tisíckam prácu“/”je úspešný podnikateľ a filantrop”/”vyzerá tak dobre“ čerstvo založené strany podnikateľov alebo heslom „Fico sem navozí migrantov po voľbách/kvôli jadru“ ĽSNS. Pritom priviesť ich k rozumu cez tzv. frontálny je ťažké lebo sa často prejavia ako fanatický veriaci.

Čo je problémom pri voľbe mesiáša?

Ak dotyčný nie je prvovolič, tak v podstate sa dotyčný zrieka všetkej zodpovednosti za svoj život a činy, lebo je to alibizmus typu „dal som mu/jej mandát nech si tie spoločenské problémy vyrieši“. Pritom politik či hocikto iný potrebuje našu aktívnu podporu aby sa problémy riešili a eventuálne vyriešili adekvátne k dobe.

Problém je ale o niečo hlbší, Slovensko má psychodynamiku malej dediny (Chelemendik o tom aj písal), a preto veľa vecí si vybavujeme cez známosti, a to ekonóm SAV Peter Staněk nazval veľmi trefne ako „známostnú ekonomiku“. Lenže politik málokedy dokáže vyjsť nad rámec všeobecnej morálky a psychodynamiky spoločnosti.

Čo sa stane keď ružoví opar opadne?

Ak veriaci zistí, že dotyčný politik je taký istý ako on, tak ho nazve všeličím, vrátane korupčníkom a rodinkárom, ale ak zistí, že zvolil tuctového politika, tak ho možno nazve aj nepriateľom národa. Toto správanie je okrem iného aj pokrytecké, pretože slovenský politik kopíruje len naše správanie resp. vychádza z našej reálnej morálky, a preto v skutočnosti máme výber z dvoch variánt: buď začneme riešiť vlastnú morálku a z nej vyvierajúce skutky, a veci vyriešime adekvátne k dobe, alebo budeme držať hubu a sledovať ako naša krajina zanikne, lebo žijeme v takej dobe, v ktorej hocijaká tretia možnosť je smrteľne nebezpečná ilúzia.

S pozdravom

Oracle 911

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s