Slovensko potrebuje paralelnú menu.

Spolu s tým aj legálnu paralelnú ekonomiku, ktorá nielen nebude závislá na emisií € ale aj odrazí energetické zabezpečenie Slovenska ako štátu. Nemám na mysli nič svetoborné, len rozšírenie niektorých už na Slovensku prítomných systémov aby boli sprístupnené, odhalené zdroje a možnosti, ktoré sú momentálne na Slovensku skryté.

Prečo?

Vo veci je to, že aj napriek 0% až negatívnym úrokovým sadzbám financie sa do produktívnej ekonomickej činnosti nedostávajú. Proste finančné špekulácie sú výnosnejšie ako investícia do výroby – po prvé.

Po druhé – to, čo robí EU pod hlavičkou „rozvoj malého a stredného podnikania“ je nepodarená paródia na danú vec (odbornejší výraz je imitačno-provokačná činnosť).

Po tretie – samotné dotácie na rozbehnutie podnikania sú náplasťou na problém, nie riešením. Samozrejme daňovo-dotačná politika je potrebná aby služby, ktoré sú finančne nerentabilné ale sú pre spoločnosť potrebné mohli bežať napr. základná zdravotná služba a prevencia, školstvo, základný výskum atď.

Čo rozvíjať?

Hlavne družstevné podnikanie lebo okrem ekonomického rozmeru má to aj silný sociálny rozmer , prinajmenšom vychováva k zodpovednosti a maximálne k ľudskosti. Pritom družstvá (hlavne výrobné a bankové) majú tú vlastnosť, že neodídu po tom, čo sa zdraží zamestnávanie prípadne skončia daňové prázdniny. Síce môžu skrachovať ale to už je zväčša prejavom morálnej biedy spoločnosti ako celku a nedostatku fantázie členov, pretože členstvo zväčša dokáže včas odhadnúť budúci vývoj.

Ako?

Zjednodušiť zakladanie výrobných družstiev, zjednodušiť preberanie skrachovaných podnikov ich zamestnancami, zjednodušiť administráciu a dávať bezúročné pôžičky pre už vzniknuté družstvá. A mnou navrhovaný spôsob ako poskytnúť týmto družstvám potrebný kapitál na rozbehnutie výroby je naznačený v úvode článku. A tou je paralelná mena, ktorá umožní čerpať energetické nosiče/energiu a iné zdroje štátu s tým, že by bola vydávaná na báze 1000 kWh a nedalo by sa ňou platiť ani dane z príjmu fyz. osôb a ani odvody. Samozrejme treba to koncipovať tak, aby vydavatelia stravných lístkov mali záujem na participovaní a aby banková mafia nebola príliš podráždená (nech si nikto nerobí ilúzie, je to mafia len má vyberanejšie spôsoby, hoci sem tam niekoho nechajú zastreliť, či inak odstrániť) . Pritom splácanie bezúročných pôžičiek poskytnutých štátom v paralelnej mene by sa dialo buď v hotovosti alebo v danej paralelnej mene, či v naturáliách (účtované vo vlastných nákladoch) cez fond ministerstva hospodárstva, ktorý by mal na starosti aj emisiu danej meny.

Prečo 1000 kWh?

Okrem toho, že je to okrúhle číslo nemám iný dôvod. V podstate akákoľvek jednotka energie napr. kcal vyhovuje ako základ meny paralelnej. Použitie technológie blockchain a tzv. smart contractov z kryptomien na emisiu a aj na prevod, by veci spriehľadnil a urýchlil. Pritom treba brať na zreteľ to, aby prepojenie € a vydávanej meny bolo adekvátne, len kvôli tomu, aby účtovanie vo vlastných nákladoch bolo jednoduché a priehľadné.

S pozdravom

Oracle 911

PS: Viem, že článok je krátky a heslovitý ale bol napísaný preto aby inšpiroval ľudí a začali rozmýšľať nad tým ako rozbehnúť ekonomiku. Pritom dúfam, že sa to dostane včas do rúk predstaviteľov vlády, ich strán a pána Mečiara, aby mohli v tejto veci urobiť pre Slovensko prospešné kroky.

One thought on “Slovensko potrebuje paralelnú menu.

  1. Spätné upozornenie: Nová ekonomika pre Slovensko | Blog o verejnom živote a problémoch Slovenska

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s