Nová ekonomika pre Slovensko

Apropo tohto článku sú 2 veci: začal sa nový rok a cez Vianoce 25. alebo 26.12.2017 TV Markíza (prezývaná niektorými aj TV Narkóza) odvysielala srdcervúcu reportáž o tom, že Slovensko nie je potravinovo sebestačné (keby som nevedel čo sa deje, tak by som len zízal. Samozrejme urobili to spôsobom, aby čo najviac poškodili súčasnú vládu lebo ide o liberálne média.). Pritom o potrebe vlastnej ekonomiky a paralelnej mene som písal, ale nezodpovedal som jednu dôležitú otázku:

Čo konkrétne?

  • Družstvá poľnohospodárske (s pridruženou výrobou),

  • Výrobné družstvá (by zabezpečovali všetko od domácich spotrebičov až po stavby)

  • Bankové družstvá by mali na starosti peniaze ľudí a financovanie projektov t.j. chod ekonomiky (nemusíme vymýšľať všetko od základov, lebo príkladov je dosť)

A čo poľnohospodárske družstvá?

Čo teraz napíšem je moja vízia, ale vychádza z reálnych problémov. Hlavnými problémami súčasného a hlavne priemyselného poľnohospodárstva sú:

  • spotrebovávajú zdroje (v priemere na 1 kcal potravy treba dodať 10 kcal ostatnej energie, hlavne ropy);

  • ničia životné prostredie kvôli nešetrným praktikám pri ktorých dochádza k erózií, teda narušeniu hydrologického cyklu (záplavy a vyprahnutá pôda unášané vetrom), či k otrave tak životného prostredia ako aj konzumentov produktov.

Môžeme skúsiť riešiť mnou vymenované problémy jednotlivo, a výsledky aj v lepšom prípade budú polovičaté. Pre naše prírodné podmienky v podstate existujú reálne 2 techniky spolu s niektorými praktikami, ktoré prichádzajú v úvahu vo veľkom merítku:

Otázkou je, ako tieto veci skĺbiť do fungujúceho celku. Z ekologického hľadiska Sepp Holzer ukazuje cestu (praktikuje systém permakultúry) a zo socio-ekonimckého hľadiska zase poľnohospodárske družstvá s pridruženou výrobou.

Dôvod je prostý: zatiaľ čo permakultúra dokáže zregenerovať biosféru, tak poľnohospodárske družstvo s pridruženou výrobou zabezpečí to stabilné ekonomické zázemie, ktoré poskytne nielen obživu, ale aj finančné zdroje pre chod celej štruktúry.

Ako?

Teraz trochu odbočím. Úlohou štátu malo by byť:

  • Zabezpečenie tých služieb, ktoré občania svojpomocne nemôžu urobiť resp. kvalita je nízka. Medzi tieto úlohy patrí správa prírodných zdrojov, čiastočne aj prvotné spracovanie surovín napr. rudy.

  • Zabezpečenie správy pozemkov resp. poľnohospodárskej pôdy. V tejto oblasti žiaľ máme čo doháňať, lebo veľké množstvo pozemkov je nevysporiadaných (rozbehnúť poľnohospodárstvo je v takých podmienkach nesmierne ťažké). Hlavne keď ani jeden z vlastníkov nemá vzťah k pôde (kúpiť pôdu môžeme, ale vzťah k nej u potomkov musíme vypestovať sami).

Čo ešte môže urobiť štátny aparát resp. vláda?

Zjednodušiť byrokratické zaťaženie, zlepšiť vymáhateľnosť práva a nielen zľahčiť zakladanie nových živností, družstiev, ale aj zvýhodniť ich dotačne-daňovou politikou napr. komerčnými úvermi alebo nižšími cenami pre suroviny.

S pozdravom

Oracle 911

PS: Veľmi dobre si uvedomujem, že to čo som teraz napísal stojí a padá na ľuďoch, na ich reálnej morálke, na svetonázore a z toho vyvierajúceho prístupu.

PS2: Treba si uvedomiť 1 zásadnú vec, bez našej účasti resp. tlaku na politikov veci sa nepohnú.

One thought on “Nová ekonomika pre Slovensko

  1. Spätné upozornenie: „Kazivé peniaze“ | Blog o verejnom živote a problémoch Slovenska

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s