Bez ohľadu na dôvody, je to stále zlý nápad.

Hovorím o „majdane“ resp. o akejkoľvek (vrátane farebnej) revolúcií na Slovensku a inde. Apropo tohto článku je Jozefov príspevok pod mojim stredajším článkom, kde boli vymenované dôvody prečo mnohí nespokojní by sa zúčastnili na „majdane“. Dôvodmi k nespokojnosti sú nízke mzdy, exekútorská mafia, beztrestnosť novodobej šľachty (ku ktorej patrí aj p-rezident Kiska, a do tejto skupiny sa obul aj Blaha) a nevymáhateľnosť práva, a tieto dôvody k nespokojnosti sú u pracujúcej väčšiny legitímne (a pre parazitov nepochopiteľné). Žiaľ náprava týchto problémov nezačína na ulici, ale tam končí.

Prečo to hovorím?

Stačí sa pozrieť na Ukrajinu, obyčajní Ukrajinci (nemám teraz na mysli banderovcov) nielen chceli vstúpiť do EU (čo v ich prípade by nebola žiadna výhra), ale požadovali nápravu tých neduhov, ktoré trápia aj nás. Tak vyšli do ulíc, boli zneužití ako komparz pre prevrat, ktorý skončil rozpadom štátnosti, štátu a občianskou vojnou. Takže „majdan“ na Slovensku či inde v Európe nie je v záujme Európanov, ale amerických národných/regionálnych elít a „majdan“ by určite prerástol do vojny.

Ako tieto problémy riešiť?

Môžem dať 3 všeobecne platné rady:

 • vykašlať sa na televíziu (obzvlášť na telenovely, realitné „šou“ a šport lebo sú stratou času);

 • vykašlať sa na alkohol (je to nervový a genetický jed, pivo z chlapa urobí ženu lebo fytoestrogény a prekurzory urobia svoje);

 • a začať sa samovzdelávať, zdokonaľovať (ak urobíte niečo aj pre zdravie, hoci aj cvičením jogy, tak na tom budete lepšie).

Dôvod prečo dávam takúto radu je prostý: ja len poskytujem analýzy, poukazujem na spoločenské problémy a navrhujem koncepty riešení, ale vypracovať detaily a vyriešiť každého problém nemôžem.

Poviem 2 príklady zo života:

 • Istý môj (český) známy šiel si vybaviť sťažnosť na stavebný úrad, mal na to zákonné právo lebo úrad urobil závažné pochybenia. Úradníčka na danom úrade, ktorá to mala na starosti absolútne nechápala o čom môj známy hovorí. Inými slovami úradníčka, ktorá mala daný zákon dodržiavať nielen nepochopila zákon, ale možno ho ani neprečítala (asi nebola toho schopná). Podľa mňa tá úradníčka sa tam dostala tak, ako aj jej šéf cez známosť.

 • Druhý príklad, moja príbuzná v dôchodkovom veku robí upratovačku (šporí si aj na pohreb) pre bratislavskú firmu na dohodu. Jej vedúca hovorí, že tam musí byť od 7 do 14hod. No háčik je v tom, že dohoda je na 2 hodiny denne a zostatok je na jej šikovnosti. Som len zvedavý ako sa zatvári ten klaun, ktorý prišiel z Bratislavy do Košíc a prehlásil, že na 6 hodinovú pracovnú dobu „nemajú badžet“, keď im kontrola výrube niekoľko desaťtisícovú pokutu. Najhoršie je, že jej kolegyne tomu klaunovi a vedúcej pritakávajú. Pritom v dnešnej dobe každý si v priebehu niekoľkých hodín môže nielen prečítať daný zákon, ale aj jeho výklad a overiť si, že či tá zmluva je platná.

Tieto 2 príklady zo všedného života ilustrujú to, že k tomu, aby sme zmenili veci treba zmeniť svoj prístup, vzdelávať sa a nielen váľať svoje šunky pred televíziou, nadávať, prípadne vyjsť na ulicu a robiť komparz kdejakým často protinárodným živlom. Ostatne existujú aj také typy, ktoré pre danú vec neurobia nič okrem kritizovania a nariekania, a buď sa priživujú na práci iných, alebo neustále kritizujú dotyčného, že čokoľvek robí zle. Najhoršie je ich pokrytectvo, lebo keď sa ich spýtate, že čo pre danú vec urobili, tak sa urazia.

Ale čo s vecami, na ktoré nemáme priamy dosah?

Nuž tam nastupuje politik, ktorý sa zaoberá politikou ako profesionál lebo politika je umenie správy štátu t.j. umenie usporiadania veci verejných. Otázkou je, ako rozlíšime profesionála od predstaviteľa „fantómovej inteligencie“, ktorej „tabletová gramotnosť“ stačí na opakovanie prázdnych, ale dobre znejúcich hesiel a fráz. Je na to jednoduché kritérium, stačí sa pozrieť na výsledky resp. na plody ich práce lebo „po ovocí poznáte ich“.

Podľa tohto kritéria skutočným politikom na Slovensku je z verejných zástupcov málokto lebo zväčša sú buď v lepšom prípade amatéri, alebo v horšom prípade diletanti z „fantómovej inteligencie“. Problémom je, že určitý čas po voľbách potrvá pokiaľ zistíme koho to sme zvolili a preto sú tu dobré orientačné body na preverenie profesionality:

 • ak ide o človeka z nového politického subjektu, tak treba pozrieť, aké veľké sú stranícke či lokálne organizácie subjektu;

 • ak ide o človeka zo staršieho politického subjektu, tak treba pozrieť, aká je kádrová základňa tej organizácie a z akého okolia pochádza dotyčný.

Dôvod je prostý:

 • ak je človek z nového subjektu, tak rozhoduje: koľko práce vložili zakladatelia do organizácie subjektu;

 • ak je človek zo staršieho subjektu kde už veci sú zabehnuté a kádrová báza dostatočne široká, tak je dôležité akými kádrami sa dotyčný obklopuje.

Príkladom je Smer: tam Fico a spol. odviedol celkom dobrú prácu, keď organizoval Smer a teraz sa rozhodol, že bude nielen naberať už hotové kádre, ale ich aj vychovávať. Čo sa týka ostatných politických strán nech si ohľadom nich urobí záver každý sám.

S pozdravom

Oracle 911

2 thoughts on “Bez ohľadu na dôvody, je to stále zlý nápad.

 1. tak ako píše Oracle 911, vyvolávať teraz akékoľvek nepokoje je najhorší možný nápad. skôr pomôže, vytvoriť “oporu” pre pokojné zmeny. treba ukázať, že ešte jestvujú angažovaní ľudia, ktorí chcú niečo pre Slovensko urobiť. jedna z možností je vysvetľovať vo svojom okolí čo, prečo, ako robiť, pripomínať, čo všetko sa dalo vybudovať keď mali ľudia záujem… zatiaľ sa dá písomne (e-mailom) obracať na ústavních činiteľov s návrhmi, požiadavkami, tí potom môžu na základe podpory ľudí pracovať… treba osloviť každého, kto má potenciál zmeny podporiť, alebo priamo presadiť. bez podpory verejnosti je veľmi ťažko urobiť zmeny, keď je veľmi silný tlak proti týmto pozitívnym zmenám… ak bude spoločenská požiadavka, vznikne riešenie…

  Páči sa mi

 2. Spätné upozornenie: Zeman vyhral, spolu s ním aj Česko, Slovensko a obyčajní Európania. | Blog o verejnom živote a problémoch Slovenska

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s