Nič sa neje tak horúco ako sa uvarí.

Vraciam sa pomerne starej téme, ktorú som neraz rozoberal (tu a tu) a tou je odchod US$ na smetisko dejín. Apropo tohto článku je reportáž na RT o tom, že koncom marca Čína začne predávať ropné futures denominované v Juane/RMB. Samozrejme, že odchod US$ nebude za 5 minút, ale skôr za 5 rokov (a to som optimista).

Prečo to nie je 5 minútová záležitosť?

Z prostého dôvodu. US$ je v základoch celého globálneho finančného systému vrátane platobného systému SWIFT (od ktorého Rusi sa môžu kedykoľvek odpojiť). V praxi to znamená 2 veci:

  • bez adekvátnej a funkčnej náhrady US$ sa odstrániť nedá;

  • ak sa zosype dolárová pyramída, tak nám hrozí ekologická katastrofa (prerušia sa výrobné cykly a to by malo za následok kaskády, ktoré vyústia vo výbuchoch rafinérií, chemických závodov atď).

Takže to znamená, že Číňania a Rusi nielen majú pripravenú náhradu, ale aj to, že sú ochotní ju aj zaviesť do života.

Čo nahradí US$ a dlhopisy?

US dlhopisy budú nahradené zlatými certifikátmi a US$ zas Rubľom a Juanom. Dôvod prečo hovorím o zlatých certifikátoch je prostý, Číňania nielen predávajú fyzické zlato za svoju menu, ale aj to, že majú vlastný platobný systém typu SWIFT v ktorom základom sú Juan a Rubeľ. To znamená, že vynorenie sa zlatých certifikátov je len otázkou času a nastane doba, keď čas US dlhopisov banky začnú nahrádzať zlatými certifikátmi.

Takže je to proces a nie jednorázová udalosť?

Áno spočiatku to bude pomalé, ale akonáhle Arabi prikývnu na predaj ropy v Juane, tak proces sa rozbehne naplno. Teraz MMF dožaduje od bánk len určité množstvo aktív denominované v Juane. Lenže v tom momente keď Arabi povedia že berú aj iné meny ako platbu, tak zmizne posledný dôvod aby veci boli kupované primárne za US$. Takže ostatné krajiny majú dôvod prečo opustiť US$ a používať Juan resp. v Juane denominované zlaté certifikáty. To bude mať za následok, že v bankových rezervách US dlhopisy budú nahradené zlatými certifikátmi.

Keby to nestačilo máme tu Rusov, ktorí ako najväčší ropní producenti nielen dodávajú svoju ropu, plyn Európe a Číne za Rubeľ, ale aj kupujú ropu od producentov ako Venezuela (jej ropa je ťažká, plná, preto treba ju riediť, čistiť a to Rusi aj robia). To urobí z Rubľa, možno aj v ňom denominované zlaté certifikáty celkom populárnu alternatívu. Pritom Rusi už nie sú len surovinovou základňou, ale pekne pomaly ale isto sa stávajú sebestačnou krajinou.

Čo na to Američania?

Nebude sa im to páčiť, budú sa síce o niečo pokúšať, ale nemajú dosť síl, zdrojov k tomu, aby Rusov a Číňanov priamo konfrontovali. Globálne zákulisie im pokusy o podrazy zatrhne. Takže nezostane nič iné aby dovolili krajinám byť súčasťou dvoch fin. systémov. Po niekoľkých rokoch po US$ už nikto ani neštekne. Samozrejme Američania budú musieť vyžiť z toho čo vyprodukujú, ale Trump zariadil aby produktívne činnosti sa vrátili na územie USA.

S pozdravom

Oracle 911

PS: Ospravedlňujem sa za nižšiu kvalitu, včera som nebol vo svojej koži.

One thought on “Nič sa neje tak horúco ako sa uvarí.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s