Energetická a potravinová budúcnosť Slovenska

Viem, že tieto témy ako energetika, financie a potravinová bezpečnosť nášho štátu – našej domoviny sú pre novších čitateľov novinkou, ale pravda je taká, že týmto dôležitým a čoraz viac aktuálnym témam som aj v minulosti venoval niekoľko článkov. Hovorím to z tohto dôvodu, že situácia vo svete je dosť nahnutá a keď si k tomu nesadneme a nezačneme riešiť podstatu vecí – nielen ich prejavy (ako to chcú robiť zblbnuté decká na námestiach alebo tupí byrokrati z Bruselu), môže to zle skončiť.

Čo je podstata problému?

Úžera, resp. jeho politicky korektný a legalizovaný brat – úrok, roztáča kolesá konzumu a rabovania, ktoré sa nazývajú kapitalizmus a imperializmus. Bohužiaľ, Slovensko resp. slovenská vláda nie je v pozícii, aby tento problém riešila. Našťastie, globálne zákulisie (GP) zavelilo spätný chod, takže s trochou šťastia a riadnou dávkou šikovnosti môžeme presadiť pre nás oveľa prijateľnejšie riešenia, napr. kryptomenu emitovanú na základe elektrickej energie s bezúročnou ekonomikou, kde frakčné bankovníctvo je zakázané.

Čo je riešenie?

V prvom rade treba si uvedomiť, čo chce GP, a na túto tému som pred pár rokmi napísal článok (ospravedlňujem sa za pochmúrny tón článku a ostrejšie výrazy v diskusii, ale svoj temperament som neudržal na uzde pri reakcii na provokatérov). Lenže nimi navrhované riešenia pre nás znamenajú porobu, mizériu a smrť.

To znamená, že musíme zvoliť inú stratégiu optimalizácie využitia energie a výroby potravín. Takže, prvá vec je, že veľké centrálne zdroje majú byť primárne použité na energeticky náročné a vysoko-technologické zdroje (mám tu na mysli ropu, plyn, „atóm“ a iné zdroje).

Druhá vec je, že treba vrátiť život na vidiek, a to bez oživenia poľnohospodárstva a poľnohospodárskych družstiev nepôjde – t.j. musíme sa vrátiť k intenzívnemu poľnohospodárstvu spred 1989 (kedy sme boli ako ČSR na 107% potravinovo sebestační), resp. k jeho modernizovanej forme, kde sa síce hospodári intenzívne, ale nielenže sa nepoužívajú chemické pesticídy a hnojivá, ale sa spolupracuje aj s prírodnými ekosystémami a využívajú sa prírodné zákonitosti (alternatíva je, že skapeme všetci) a Kuba je dobrý príklad. Ďalšie techniky sa dajú využiť v intenzívnom poľnohospodárstve, napríklad agrolesníctve – odkazy v AJ: odkaz 1, odkaz 2, odkaz 3 , odkaz 4, odkaz 5 a v neposlednom rade odkaz 6 kvôli dôležitosti designu.

Tretia vec je, že vidiek by mal spoliehať skôr na výkonnosť biosféry a „smart design“ celých systémov napr. kniha Azby Brown: Just Enough na to poskytuje návod, a kniha David Blume: Alcohol can be a gas! zas poskytuje návod na to, ako sa dá aj z biosféry získať dosť energie, a nie len na chod vidieka. To samozrejme predpokladá, že kopu vecí zmeníme a budeme žiť z toho, čo dokážeme vyhospodáriť, no našťastie máme bohaté skúsenosti z obdobia spred roku 1989.

S pozdravom

Oracle 911

PS: V odkazoch na agrolesníctve a permakultúre v podstate ide o design, integráciu, údržbu a využitie nami navrhnutých produkčných ekosystémov.

Výzva: prosím začnite čítať tlsté knihy (je to fuk s ktorou začnete), v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

3 thoughts on “Energetická a potravinová budúcnosť Slovenska

 1. zacat by sa mohlo aj hned. v Cine je mor osipanych a vybili/vybiju polovicu prasiat, teda cena bravcoveho stupne velmi vysoko a to si myslim predstavuje vhodny zaciatok pre rozsirienie produkcie u nas.

  Like

 2. Tie harvestre, podobne ako to mechanické rameno na obrábanie kruhového poľa, mi pripadajú jak z nejakého amerického béčkového post-apo filmu.
  Snáď to v budúcnosti až takto zle nedopadne a tie pozitívnejšie technológie na Zemi pretrvajú, prípadne sa objavia nejaké nové.
  Lebo potom nás čaká budúcnosť Kuby a jej “organické” poľnohospodárstvo, kde väčšina pospolitého ľudu okrem “elity” obrába prevažne ručne v predklone polia pokryté zvieracím hnojom a stará sa o statok od rána do večera, a potom si večer sadnú na verandu, kde popíjajú rum a bafkajú cigáro v atmosfére sprevádzanej kubánskou latino hudbou.
  Proste život človeka IBA za účelom udržania sa v biosfére.
  A tie malebné ekologické farmy sa asi plánujú pre tú budúcu “zlatú” pol-miliardu, pričom ľudia žijúci v metropolisoch sú určení k degenerácii a odpisu.
  Zaujímalo by ma, že ako tento poľnohospodársko-ekologický aspekt bytia človeka na Zemi videli naše riadiace kádre v bývalom režime alebo kádre “stalinského” ZSSR (že či už v tej dobe nad týmito vecami uvažovali), pretože výhodnejšie je dobré veci odkukať, než ich znova zbytočne objavovať, alebo ich sem importovať zabalené v modernom západnom nablýskanom pozlátku, aby zas potom mohol niekto ospevovať západ za údajné inovácie.

  Liked by 1 person

 3. Spätné upozornenie: Otázky a odpovede č. 32 | Blog o verejnom živote a problémoch Slovenska

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s