Otázky a odpovede č. 41

Do uzávierky v nedeľu o 21:00 mi prišlo množstvo otázok, časť z nich som už zodpovedal v diskusii a časť zase v článkoch. Takže mi zostali dve otázky z minulého týždňa, pričom Brunero dal jednu otázku po uzávierke, ktorú som síce zodpovedal, ale dosť lakonicky. Takže ako vždy idem v chronologickom poradí, a budem sa snažiť zodpovedať otázky tak, ako najlepšie viem.

Otázky a odpovede

Brunero sa pýtal po uzávierke:

Ďalšia otázka do 40-ky (po uzávierke, možno to stihneš) :
Ako by si klasifikoval počínanie Danka s pozvaním Lukašenka resp., čo tým mohol sledovať?

Síce som uviedol, že je to z jednej strany akcia na politické znemožnenie Čaputovej a z druhej akcia na vylepšenie image Lukašenka (pričom to druhé nevyšlo), ale vynechal som jeden nemenej dôležitý aspekt, ktorým je skutočnosť, že EÚ sa (bez hysterických mediálnych reakcií) rozpadá a rozkladá rovno pred našim nosom, a vzhľadom na to, že o tom chystám článok, tak teraz to nebudem rozvádzať. Čo je ale teraz dôležité je fakt, že kvôli tomu Danko (a nielen on) sa snaží získať tak politické, ako aj ekonomické väzby na Východe – t.j. Západ je pre nás už de facto pasé, a sme v situácii, v ktorej správnou rétorikou a správnymi krokmi môžeme vyťažiť kdejaké bonusy.

Pavol sa pýtal:

Mám otázku ohľadom Lajčaka. Na tlačovke na záver OBSE pôsobil dosť nesvoj a pripadal mi nervózny, a pri otázke novinára čo myslel Lavrov pod štrukturovaným dialógom dosť koktail. Môžeš to okomentovať. Vďaka

Rieši sa Ukrajina a bývalé členské republiky ZSSR, a preto nemôže povedať, že pritakávajú Rusom, lebo nemajú ani možnosti a ani šajnu, ako riešiť ten región a tie problémy.

Volodd sa pýtal:

Ahoj,
chcel by som sa, prosim, opytat, ako to je s mladsou generaciou na Slovensku (ludia do cca 30 rokov).
Vsimam si ich vnimanie sveta, rozmyslanie nad udalostami okolo, vnimanie historie atd. Nadobudam pocit, akoby sa prekrocila pomyslena hranica ludskosti, a ze to na Slovensku v dlhodobom meritku povedie k destruktivnym procesom v spolocnosti (ako na zapade).
Existuje v nasej historii priklad, kedy sa mladsia cast spolocnosti “spamätala” v situacii, ktora vtedy mohla vyzerat beznadejne?
Dakujem.

Chápem tvoju beznádej a v rýchlosti uvediem príklad takého spamätania sa v podobe generácie Štúrovcov. Čo sa týka vymývania hláv mladším generáciám, tak to v masovom meradle funguje len vtedy, keď je to plazivé, a používa sa salámová metóda Overtonových okien. Lenže na to je potrebný dlhodobý plán, dobre premyslené kroky a opatrná realizácia – okrem spoločností, ktoré riešia existenčné a/alebo podružné problémy (čítaj Nórsko a Švédsko, Západná Európa). Lenže, ako som spomínal v stredajšom článku, súdruhovia od Sorosa to prestrelili (môžeme sa teraz dohadovať, na koho popud, ale to je druhoradé). Dôležité však je, že tento krok vedľa môže byť použitý na odpis liberalizmu tak v živote spoločnosti, ako aj v ekonomike. Dodávam, že tak Blaha s Ficom, ako aj Mečiar na tom už pracujú.

S pozdravom

Oracle 911

Výzva: prosím začnite čítať tlsté knihy (je to fuk s ktorou začnete), v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

6 thoughts on “Otázky a odpovede č. 41

 1. K tym 30 rocnym. Ja mam 28. Dneska je to samy extrem. Bud extremne konzervativny alebo extremne liberalny, extremne vzdelany alebo extremne nevzdelany, extremne veriaci alebo uplne neveriaci. Cela spolocnost je rozdelena na tabory a jeden tabor nema ochotu ani vypocut opacnu stranu. Je to praca nejakeho vonkajsieho faktora, ale ludia sa musia spametat. Inak ak by nastal nabor, len v svojom okoli by som nasiel aspon 5 poriadnych kadrov, co by sa dali ihned postavit na vysoke miesta. Kadre su , len kadrove vytahy nefunguju. Ako pozname povahu slovanov, oni sa do predu drat nebudu, chvastat sa nebudu, treba si ist po nich a vytiahnut ich na vysoke pozicie. Ten kto tuzi po vysokych poziciach tam nema co hladat, ale ten co si netrufa ale pracuje kvalitne, toho tam treba vytiahnut, lebo odvedie poriadnu pracu.

  Liked by 2 people

  • A kto by mal tie kvalitné riadiace kádre vytiahnuť na príslušné miesta?
   “Elita”, v rámci davo-“elitárnej” spoločnosti, ktorú zrejme zastávaš?
   Vo verejnej správe sa majú vyhlasovať normálne férové konkurzy, kde nebude o víťazovi rozhodnuté vopred ako dnes, a kde bude platiť trestno-právna a hmotná zodpovednosť ako v hocijakom inom zamestnaní, a bude po probléme.
   A nepotrebovali by sme ani tieto akože voľby, kde si ľudia volia furt tú istú neschopnú chamraď alebo kadejakých (židovských) populistov, ktorí im nasľubujú hory-doly a tvária sa, že im na ľuďoch strašne záleží.
   Lenže žijeme v skorumpovanom buržoázne-liberálnom klanovo-korporatívnom a čiastočne rodovom zriadení, kde si “elita” prenajíma riadiace kádre, kde sa “teplé” posty prevažne dohadzujú a tiež i dedia, a kde “elita” študuje oddelene na “elitných” školách, pričom systematicky ohlupovaným ovečkám sa hrá divadielko o “demokracii”, “výbere” a údajnej rovnosti šancí.
   Ako toto chceš konkrétne vyriešiť?
   Mimochodom, ktorý dnešný podnikateľ si dá tú snahu dlhodobejšie zaučiť zamestnanca, keď si minule na diskusii písal, že sa netreba v živote báť zmeniť profesiu?

   Liked by 1 person

 2. Tiež ešte ku tým mladým (keďže som tam ešte dva roky dozadu sám patril) toľko že tých rozumných skrátka len nevidieť. Jednak si nechcú zbytočným angažovaním sa zavrieť kariérne dvere a jednak mnoho mladých ľudí má problémy so sebavedomím a boja sa už len osloviť naživo slečnu, ktorá sa im páči, nieto ešte verejne sa hlásiť ku “extrémizmu”. To novodobé tzv. “kádrovanie” totiž veselo dnes funguje ďalej a iniciatívny liberál-fašistický šéf v práci je schopný vás pravidelne špehovať na sociálnych sieťach a sledovať nejakú vašu “závadnú” aktivitu. Takže žijeme v liberálnej totalite a keď chcete zarobiť na predražený podnájom a ešte predraženejšiu hypotéku musíte si často nechávať svoje názory pre seba. Iné je to medzi mladými z robotníckej vrstvy, tam sa ku tomu hlásia oveľa otvorenejšie – viď tie prieskumy že na stredných odborných školách majú tzv. extrémisti väčšiu podporu. Samozrejme že aj logicky chalanom (baby sú kvôli femi-propagande ďaleko pro-režimnejšie bez ohľadu na ekon. situáciu, aj keď je veľa výnimiek) ktorí sa musia od malička otáčať sa skorej otvoria oči ako tým čo sú doživotne ocinkofirma (obdoba mamahotelu). Bolo by to nadlho ale skrátka tých blbých mladých je len ďaleko ďaleko viacej vidieť všade.

  Liked by 2 people

 3. Ahoj prosím ťa o čom je vlastne tá nová dohoda o prerozdelovani migrantov ,,zachránených ” na mori ? Nejak mi to nesedí do toho čo sa momentálne deje. Ďakujem za odpoveď.

  Páči sa mi

 4. Spätné upozornenie: Otázky a odpovede č. 42 | Blog o verejnom živote a problémoch Slovenska

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s