Bude sa to diať v tichosti

Hovorím o delení EÚ, ktoré sa bude diať na verejnosti, ale bez drámy a tým pádom bez adekvátnej pozornosti analytikov. Bude sa to diať spočiatku pomerne pomaly až do bodu zlomu, po ktorom sa anal-ytici budú čudovať nad tým, ako k tomu došlo, lebo geopolitika na to nedáva odpovede. Podotýkam, že geopolitika odpovede ani nemôže dať, lebo v lepšom prípade nemá potrebné nástroje na opis a analýzu, a v tom horšom je to globálnym zákulisím (GP) podstrčená paveda, aby sa odviedla pozornosť od podstaty.

Prečo hovorím, že sa to bude diať ticho a pomerne pomaly?

Nuž, nikomu súdnemu nechýba hlasné a rýchle delenie, lebo z jednej strany politická nestabilita v Európe prerastie do vojny každého proti každému, keďže sa naruší spoločenský poriadok nadkritickou mierou, a z druhej strany V4+/B9 a možno aj krajiny PIGS (Portugalsko, Taliansko, Grécko, Španielsko) potrebujú reštrukturalizovať svoju ekonomiku. Hovorím to preto, lebo naša ekonomika je zatiaľ závislá na tom, že sme členovia EÚ (koľko firiem prišlo na územie V4 len kvôli tomu, že sme pomerne lacná a technicky gramotná populácia?).

Ako sa to bude diať?

Jedným z mechanizmov bude delenie migrantov na základe „dobrovoľného ale záväzného“ mechanizmu – inými slovami bude sa síce hlasno deklarovať jednota, ale správanie sa jednotlivých politicko-ekonomických zón, resp. krajín sa bude značne líšiť. Podotýkam, že to nebude jediný mechanizmus, ktorým sa bude deliť EÚ.

A na riadenie tohto procesu sú potrebné vhodné kádre – jedným z nich je Šefčovič a druhým je Ursula von der Leyen, ktorá „úspešne“ rozbila nemeckú armádu (preto asi jej zvolenie nazýval Orbán svojim osobným úspechom).

Ako to súvisí s PIGS?

Nuž, podľa mňa pôvodný plán rátal tým, že V4/B9 sa oddelí od francúzsko-nemeckého superštátu, na ktorom budú štáty PIGS ako prívesky. Lenže časť britských elít zamiešala karty tým, že zadržali iránsky tanker a primäli Macrona, aby narušil jednotný postoj EÚ voči Iránskej dohode o obmedzení ich jadrového programu (ak som to dobre dopočul). Toto narušenie korporátnej disciplíny má korene v tom, že EÚ bola od začiatku postavená tak, aby Briti lízali ekonomickú smotanu, a USA ju používala ako politický nástroj. Lenže Trumpova politika je taká, že sa zbavuje tohto nástroja a Briti (časť z nich) chcú zase prevziať tento nástroj a robiť protiruskú a protieurópsku politiku na európsky účet. Čo sa prirodzene nikomu súdnemu v Európe nepáči a horké južanské hlavy už rozhodli, že sa nezmyselným nariadeniam Bruselu vzoprú, t.j. budeme mať ich podporu a oni budú mať našu.

Náhrada a úskalia?

PIGS si vytvoria Mediteránsku úniu a my budeme členom B9/Intermaris s tým, že členské štáty bývalej Juhoslávie sa buď pridajú k Intermaru a tým pádom sa vytvorí Trojmorie, alebo sa pridajú k Mediteránskej únií (kvôli činnosti Ruska a Srbska je pravdepodobnejší prvý scenár).

Čo sa týka úskalí, vidím tam dve veľké:

 • Prvé je zrada našich elít, ale tým sa predchádza budovaním silných medzinárodných vzťahov medzi krajinami V4+/B9, a to naši politici chápu, preto primárne hája záujmy V4 a až druhotne naše záujmy, čo sa tupcom z liberálneho hniezda nepáči (článok je zadarmo, len kliknúť na správne tlačidlo).

 • Druhým je, že Viedeň a Budapešť sa budú snažiť zaviesť poriadky ako za „cisárapána“ resp. Rakúsko-Uhorska, t.j. s požehnaním GP vytvoriť konglomerát, kde Viedeň/Budapešť diktuje, čo sa bude diať bez ohľadu na to, aké sú záujmy ostatných. Zabrániť tomu môžeme len my svojim aktívnym prístupom, t.j. podporovať tie tendencie, ktoré vytvoria blok v ktorom sa rešpektujú a zohľadňujú záujmy a názory všetkých, a kde nikto nedeleguje nič na to-ktoré centrum. Inými slovami vybuduje sa modernizované RVHP.

Musím tu podotknúť dve veci:

 • Časť zodpovednosti leží aj na Rusku, lebo ich politika bude voči projektu Intermaris a ich členom určí, či to bude protiruský projekt, lebo ak dokážu presvedčiť 99% členov, že nie sú nepriatelia (čo pôjde pomerne ľahko), a že nenásytné čínske klany sú oveľa väčším nebezpečenstvom, tak môžu získať partnera na vybudovanie jednotného spoločného priestoru od Vladivostoku/Tokia až po Lisabon.

 • Ak dopustíme svojou nečinnosťou, aby Viedeň/Budapešť zaviedli poriadky ako za „cisárapána“ resp. Rakúsko-Uhorska, tak si v plnej miere zaslúžime hocijaké nešťastie, ktoré nás postihne.

S pozdravom

Oracle 911

Výzva: prosím začnite čítať tlsté knihy (je to fuk s ktorou začnete), v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

2 thoughts on “Bude sa to diať v tichosti

 1. Ahoj, mám otázku…uviedol si, že Šefčovič je vhodným kádrom na delenie EÚ…znamená to, že On má “dohliadať” na spôsob delenia EÚ, resp. je kádrom na priame / prakické /vykonávanie samotného delenia ? Pokiaľ si popustím fantáziu, jeho bezprostredná návšteva u Zemana, súvisela aj, alebo iba s touto úlohou, ktorú ma momentálne pri delení EÚ…?
  Vďaka.

  Like

  • Podľa mňa z pohľadu Západu Šefčovič je trafika, ale z nášho pohľadu (a z pohľadu riadenia) on je tam preto aby jednak naše záujmy boli zohľadnené a jednak (a to je dôležitejšie) delenie bolo čo najtichšie s tým, že Salvini zobral na seba úlohu bleskozvodu.

   Samozrejme podpora bude vzájomná…

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s