Zrod nového finančného systému

Neraz som spomínal, že starý systém usporiadania sveta sa rozpadáva pred našimi očami. Jedným zo základných kameňov súčasného svetového poriadku je finančný systém založený na US$ a na protokoloch SWIFT. Svojou podstatou je to dlhová pyramídová hra, ktorá už dosiahla svoje prirodzené limity. A z tohto dôvodu sa sčasti rozpadáva, a sčasti je rozoberaná na elementy. Lenže tu sa vynára otázka.

Čo nahradí súčasný systém?

Odpoveď nie je jednoduchá, lebo záleží nielen na tom, aký časový horizont berieme do úvahy, ale je tu aj množstvo ďalších činiteľov, spomedzi ktorých dokážem vyčleniť dva významné faktory:

 • Zvíťazí ruský koncept globalizácie, alebo koncept, na ktorom je založený súčasný model.

 • Ako sa bude deliť svet medzi jednotlivými centrami lokálneho a globálneho významu.

Jedno viem ale určite, totiž že zmena prichádza z Východu, keďže z jednej strany Čína už obchoduje s ropou v zlate, a z druhej strany ruský medzibankový prenosový protokol začína mať prvých neruských a nečínskych klientov.

O čom to hovorím?

Z jednej strany Venezuela sa chce pripojiť k ruskému systému po tom (článok RJ), čo sa jej USA vyhrážali odstrihnutím od systému SWIFT, a z druhej strany Rusi ponúkajú alternatívny systém k SWIFT, ktorý umožňuje aj platbu za iránsku ropu. Dôvod, prečo Európa a Venezuela sa nechcú pripojiť k čínskemu systému je prostý: obe vidia v Číne hrozbu, lebo jeden videl čo robí v J. Amerike a druhý zas vie, že ich zje na raňajky s horčicou (v tomto prípade skôr sójovou omáčkou).

Čo sa bude diať?

Nuž, budeme vidieť protiťahy Clintonoidov, ktoré sa však nielenže minú účinkom, ale aj urýchlia odchod US$ ako svetovej meny do zabudnutia. Mám však jednu obavu – že totiž nás Čína bude chcieť kúpiť na váhu za naše dlhy, resp. za investície, ako to urobila v Južnej Amerike a v Afrike, a preto by som bol na mieste našich politikov veľmi opatrný s čínskymi štátnymi investíciami. Dodávam, že tentoraz nás Rusko nebude zachraňovať.

S pozdravom

Oracle 911

Výzva: prosím začnite čítať tlsté knihy (je to fuk s ktorou začnete), v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

4 thoughts on “Zrod nového finančného systému

   • Obrazne povedané – s hlavňou u hlavy.
    To nie je ako v bežnom zamestnaní, kde môžem majiteľa hoc aj nakopať do… a pobrať sa preč (samozrejme iba za predpokladu, že sa nejedná o nejakého miestneho mafióza).
    Mimochodom, v tomto svetle (keď sa na danú vec človek nebude pozerať iba povrchne ako ovečka) sa javí byť tá Čaputovej kritika Číny v celku OK, aby Čína aspoň trochu zohľadňovala tunajšiu kultúru ľudských práv, hoci z vlastnej hlavy to tá “Filoména” istotne nemá.

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s