Nové slovenské zdravotníctvo, alebo návrat k štandardom spred 1989?

Pred rokom1989 sme mali funkčné zdravotníctvo, ktoré bolo na vysokej úrovni a v mnohom sme predčili Západ. A to všetko z jednoduchého dôvodu – zdravotníctvo bolo zamerané na to, aby udržalo populáciu zdravú, a to napriek tomu, že nie vždy volilo vhodné prostriedky. Prišiel rok 1989, tento systém bol nahlodaný, a po dvoch vládach Dzurindu bol de facto rozbitý. To sa ale teraz mení.

O čom je reč?

Trocha chronológie:

  • Penta de facto odmietla ponuku, ktorá sa neodmieta, keď odmietla Pellegriniho návrh, že štát prevezme nimi postavenú nemocnicu a bude ju využívať ako fakultnú (bolo to pred jeho návštevou USA). A dodávam, že Penta si mohla prakticky povedať hocijakú rozumnú sumu, a mala by v budúcnosti relatívny pokoj. Ale neurobili to, a Pellegrini im prenechal víťazstvo.

  • Penta prehrala súd ohľadom ziskov zdravotných poisťovní, hoci to ešte nie je právoplatné a preto sa s najväčšou pravdepodobnosťou odvolá.

  • Kalavská oznámila, o čom bude jej reforma. Stratifikácia nemocníc podľa nej znamená, že tieto sa budú deliť podľa dostupnosti a funkcie, nebudú sa rušiť, a čo je hlavné – bude sa zvyšovať počet lôžok.

V podstate to znamená, že zdravotníctvo prestáva byť dojnou kravou pre oligarchov a vracia sa ku konceptu a princípom spred roka 1989. Tieto snahy sa ani príliš neskrývajú, i keď otázka všeobecných a detských lekárov na vidieku sa teraz nerieši, a to nie kvôli nedostatku vôle.

Ako to zapadá do všeobecného trendu?

To je na samostatný článok, ale už teraz môžem povedať, že liberálov a poskokov Clintonoidov a Západu vo všeobecnosti takto dostávajú do situácie, z ktorej niet dobrého východiska. Toto samozrejme platí pre tých, ktorí včas neobrátili kabát.

S pozdravom

Oracle 911

Výzva: prosím začnite čítať tlsté knihy (je to fuk s ktorou začnete), v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

3 thoughts on “Nové slovenské zdravotníctvo, alebo návrat k štandardom spred 1989?

  1. A kdo “opraví” myšlení a životní hodnoty vystudovaných a dobou vychovaných entit tzv.doktorů? Jo, jo,nejsou lidi…krok zpět není možný…žeby zdravotní pojišťovnu “osvítilo” božské světlo?

    Páči sa mi

  2. Spätné upozornenie: 3-2-1 Gorila | Blog o verejnom živote a problémoch Slovenska

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s