Otázky a odpovede č. 43

Do uzávierky tejto rubriky v utorok o 21:00 som dostal štyri otázky, jednu v maily a tri v diskusii, a tiež aspoň jednu otázku zodpoviem tak, akoby patrila do tejto rubriky. Najprv začnem otázkou položenou v maily, a potom chronologicky zodpoviem na otázky vo fóre. A ako vždy, budem sa snažiť zodpovedať ich tak, ako najlepšie viem. Čo sa týka tejto rubriky, tak zostane posunutá na stredu, a asi budem naďalej posielať upozornenia.

Otázky a odpovede

Martin sa pýtal v maily:

Zdravim, mam taku otazku: Vela ludi vidi, ze demokracia v takom stave ako ju mame teraz a ocividne v akomkolvek stave je zlo. Napriklad niektori ludia odmietaju diskutovat a zaujimat sa o veci verejne kvoli umelo vytvorenemu nazoru “politika je odpad hnoj, vsetci su tam hajzli atd …” Co myslite aka je buducnsot ? Posunie sa spolocnost na slovensku k inemu statnemu zriadeniu, socialne spravodlivejsiemu? (menej nachylnemu na zneuzitie?) Chysta sa odpis demokracie?

Sparafrázujem jednu starú múdrosť – „keď sa prestaneš zaujímať o politiku, tak politika sa bude zaujímať o teba“. Chcem tým povedať, že politika je vec, ktorá keď sa o ňu nezaujímame, má tendenciu prerásť cez hlavu, a potom je dotyčný šokovaný tým, čo vidí a hovorí – „ja som toto nechcel“. A dodávam – ignorancia verejných vecí, t.j. politiky, a rušenie demokracie je v záujme niektorých skupín, lebo „otrok/pracovný dobytok by sa nemal miešať do záležitosti pánov“. Ja osobne nepreberám s kolegami politiku pri alkohole, lebo to väčšinou dopadne zle, ale ak niekto narazí na kohosi, kto tvrdí, že politika je hnoj či odpad, tak v extrémnom prípade sa môže dotyčného opýtať – „budeš naďalej nadávať, že to tu smrdí, alebo mi pomôžeš vykydať tento politický hnoj/vyniesť politický odpad?“. Buď sa dotyčný naštve, alebo sa začne vykrúcať – napr. „som malý človek na mne nezáleží“. Otázkou na to je – „a čo si urobil aby na tebe záležalo?“.

Čo sa týka druhej skupiny otázok, tu záleží na chápaní a postojoch jedinca, od ktorého sa odvíja správanie národa/občanov/davu v štatistickom zmysle slova. A to je už záležitosť, ktorá je v kompetencii jedinca. Ja síce môžem radiť a vysvetľovať – či už v súkromí, alebo tu na blogu, ale čo kto urobí je len na ňom, a preto moja zodpovednosť končí tam, kde končí môj priamy osobný dosah.

Palo sa pýtal:

Zdravím všetkých. Mám otázku ohľadom US Steel. Čo sa tam vlastne deje? Fico spomínal akýsi tlak zo strany USA na slovenskú vládu. Môžeš to okomentovať? Vďaka

Podľa mňa ide o typický prípad dobývania renty. Podľa toho čo som počul, vyviezli odtiaľto minulý rok asi miliardu €. Pritom Čína predáva oceľ za dumpingové ceny už nejaký ten rok, a zrazu je to taký problém, ktorý núti US Steel aby prepustil do roku 2021 asi 2500 zamestnancov. Koho to majú za idiota? Súdia podľa seba, alebo si naozaj myslia, že s nami sa dajú dohody (z mája 2019) rušiť beztrestne?! Keď Fico a Pellegrini myslia svoj patriotizmus vážne, tak sa pokúsia s nimi vybehnúť, ale či sa im to podarí je otázne. Mám síce tušenie, čo sa z toho vylezie, ale nechcem to zakríknuť.

Malysveter sa pýtal:

ahoj ja mám dve otázky:
1. otázku na nápis v Prahe na Karlovom moste – nasprejované grafitti cez noc zmizli.
napadajú ma takéto heslá: Praha okultné centrum židovstva, sprejeri boli Nemci, nápis – otrava krvi – zmizol, Nemci boli odsúdení resp. pokutovaní.
Symboly?
vďaka
2. otázka – zmenky Kočner, Rusko. Na koho je namierený súdny proces? Je dôležité či bude niekto z nich odsúdený a ako?
vďaka

Čo sa týka prvej otázky, nuž môj najlepší odhad je, že pán „nikto“ (čítaj globálne zákulisie – GP) urobí poriadok so „sudeťákmi“, ich pochlebovačmi a podobnou zberbou z „kaviarne“ takpovediac cez noc. Otázka je, či táto banda nevyvedie niečo, čo GP nebude môcť vôbec riešiť, a už tobôž nie operatívne. Čo v konečnom dôsledku prinúti Čechov, aby sa v priebehu 6-18 mesiacov pripojili k Slovensku a takto obnovili ČSR, ktorá sa zas stane jadrom pre novú Veľkú Moravu, lebo slovenská štátnosť je v posledných rokoch sústavne naväzovaná na Nitrianske kniežatsvo.

Čo sa týka tvojej druhej otázky, tu primárne nejde ani o Kočnera ani o Ruska, ale o to, akú špinu pozná Kočner na súčasnú pravicovo-liberálno-slniečkársku zberbu, a vzhľadom na to, čo uňho našli (gorila bola znova otvorená – aspoň som to počul), ako aj na skutočnosť, že sa justičná stráž obáva o Kočnerovu bezpečnosť, povedal by som, že vie toho dosť. Podľa mňa z toho Kočner odkráča s minimálnymi trestami (ak ho vôbec potrestajú), ale ako dopadnú ostatní, to je otázne.

Juraj sa pýtal:

Vychádzam z toho, že každá strana má svoju pravdu. Kupovanie hlasov podľa “dzurindovcov” mali realizovať smeráci, aby dosadili svojho Trnku. Podľa toho, ako dopadajú posledné voľby 7:3, usudzujem, že napriek tomu, že sa sami diskreditujú, majú na Slovenku dostatočne veľkú otupenú voličskú základňu (všetci chcú byť milionári). Čo sa týka rezidentky a PS – u ich voličov nie je možné dosiahnuť, aby zmenili názor, že si pod sebou pília konár. Na Slovensku sa síce ľady pohli, ale je možné, že aj budovanie novej ČSR bude trvať 20, 1000 alebo 5000 rokov. Dúfam, že sa mýlim. Je to tak, že rozhodujeme vo voľbách, alebo je už rozhodnuté bez ohľadu na to ako sme volili?

Prvá vec je, že kupovanie poslancov je nebezpečná hra, a preto by na to Fico sám od seba nepristúpil – už kvôli tomu, že by to Matovič spolu so zvyškom pravice hneď vykričal .

Druhá vec je, že voličská základňa liberálov, resp. liberálnej pravice je dosť ohraničená a disciplinovaná, a preto ich úspechy závisia od toho, koľko ich voličov zostane doma (viď posledné prezidentské voľby).

Tretia vec je, že slovenská politická mapa bude ešte pred voľbami 2020 prekreslená, lebo pán Gašpar (býv. policajný prezident) zvažuje vstúpiť do politiky. Asi to bude tá politická strana, ktorá je konzervatívna, a ktorú pán Mečiar podporí svojim know-how. Tento politický projekt má šancu získať si tých konzervatívnych voličov, ktorí majú väčší zmysel pre poriadok ako pre sociálnu rovnosť a súcit so slabšími.

A ešte poznámka na záver. Veľa ľudí má toho, čo sa deje na Slovensku dosť, a chce, aby tu bol poriadok. Viacerí si naozaj myslia, že treba buchnúť do stola a urobiť poriadok tvrdou rukou, ako to ponúka ĽSNS. No všetci vieme, ako to dopadlo, keď buchol do stola Hitler, či ako dopadli čistky za Stalina (najprv Stalinovi nepriatelia „urobili poriadok“ s výkvetom t.j. skutočnou špičkou národa, a potom Stalin urobil poriadok s tými, ktorí nechali odsúdiť túto elitu – žiaľ nedostatočne, lebo takí ako Chruščov zostali pri moci). Mnohí si myslia, že na Slovensku by to dopadlo podobne (a elitám by to nevadilo, lebo by sme sa nemohli miešať do ich záležitostí). Aj preto má pán Gašpar dosť veľkú šancu uspieť.

S pozdravom

Oracle 911

Výzva: prosím začnite čítať tlsté knihy (je to fuk s ktorou začnete), v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

3 thoughts on “Otázky a odpovede č. 43

 1. Zdravím,
  zaujala mě ta zmínka o obnovení Velké Moravy – dalo by se o tom napsat trochu víc? Např. jakým způsobem se navazuje na Nitrianske kniežatsvo, jaké území a státy by obnovená Velká Morava mohla zahrnovat a jakým stylem by byla organizovaná (demokracie, kopné právo apod.).
  Díky!
  Vašek

  Páči sa mi

 2. Otázky do 44. kola :
  1/ Lipšic sa tu už neraz pretriasal, nebudem sa zaoberať priamo jeho osobou. Viac ma zaujíma, keďže figuruje vo veľmi závažných prípadoch, kto ho môže do nich pretláčať? Veď jeho profesionálny kredit až taký vysoký nie je (iba moja domnienka) a vzhľadom na podmienenčný trest za autonehodu, by sa patrilo, aby bol nejaký čas mimo očí.
  2/ Aj druhá otázka nepriamo naväzuje na prvú. JUDr. Šanta v terajšom prípade Kočner + Rusko s možným dosahom ktovie až kam, je podľa teba tým správnym človekom na takejto pozícii?

  Páči sa mi

 3. Spätné upozornenie: Otázky a odpovede č. 44 | Blog o verejnom živote a problémoch Slovenska

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s