Odpis G7

G7 už nie je to, čo bývala a nie kvôli tomu, že v roku 2014 z G8 vylúčili Rusko kvôli zostreleniu malajzijského lietadla nad Ukrajinou. Vlastne to ani nebolo vylúčenie – skôr vystúpenie krajín G7 z G8, lebo stanovy neumožnili Rusko vylúčiť . A odvtedy to ide s nimi dole vodou, a celý proces ešte urýchlil Trump s tým, že od nich očakáva prácu – ale oni nie sú akcieschopní, a to hlavne kvôli nedostatku kádrov a presunu centier riadenia inam.

O čo ide?

V podstate bez Putina resp. Ruska nedokážu riešiť nič, a sú na tom tak biedne, že ich kompetencia  začína a končí pri spoločnom sadení stromčekov namiesto riešenia závažných globálnych problémov (možno hyperbola, ale čo z deklarovaného sa im podarilo v posledných 5-6 vyriešiť?). Trump to vie a povedal aj na plnú hubu, že potrebujú Putina a Rusko.

Ďalšia vec je, že popritom celá skupina G7 pozvoľne odpisuje samú seba kvôli neschopnosti – napr. to jednostránkové komuniké, alebo tá Brazíliou dosť urážlivým spôsobom odmietnutá 20- miliónová pomoc na záchranu brazílskeho pralesa pred ohňom ( je to smiešna suma, ale zámerom ponuky bolo, aby bola odmietnutá – t.j. veľkosť sumy je druhoradá. Avšak pochybujem, že Macron to chápe, však on je ako „naša“ Zuzka – t.j. nie je tam, aby chápal).

A čo na to Putin?

Hovorí, že dôležité je aj G7 nastolené problémy riešiť vo formáte G20, že nie sú proti dialógu s jednotlivými krajinami G7, a tiež, že ich nikto oficiálne nepozval do G8. A Putin si to môže dovoliť hlavne z 2 súvisiacich dôvodov:

  • Putinova politika je globálna politika a jeho moc je globálna moc (dopady jeho rozhodnutí ucítia nielen Eskimáci, ale aj zebry na pastvinách Afriky), lebo za tie desaťročia dosiahol kvôli opatrnej a usilovnej práci to, že jeho slovo má váhu a politici ho počúvajú.

  • Rusko svojou politikou nielen stabilizuje situáciu vo svete, ale aj rieši závažné problémy (sme na pokraji ekologickej, finančnej a vojensko-politickej katastrofy), preto na vnútornej stabilite Ruska záleží, a preto tam globálne zákulisie (GP) rozbehne totálnu, ale kvôli Putinovi aj mäkkú čistku.

Inými slovami – Putin drží v ruke tzv. kontrolný balíček, a Putin to vie. Vie to aj Trump, aj GP a tiež každý, kto len trochu chápe veci v širšom kontexte.

Čo povie Putin na ponuku k pripojeniu ku G8?

S najväčšou pravdepodobnosťou to odmietne, ale bude tam posielať dôveryhodného diplomata lebo vie, že GP chce prevziať čiastočnú kontrolu nad jeho kontrolným balíčkom, resp. chce sa na Putinovi priživiť a použiť ho na svoje neľudské ciele, t.j. nechce, aby Rusko získalo suverenitu. Putin to vie a preto bude manévrovať a robiť všetko pre to, aby problémy boli riešené, a aby sa G7 stávala irelevantnou.

S pozdravom

Oracle 911

Výzva: prosím začnite čítať tlsté knihy (je to fuk s ktorou začnete), v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

5 thoughts on “Odpis G7

  1. Spätné upozornenie: Otázky a odpovede č. 47 | Blog o verejnom živote a problémoch Slovenska

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s