Trumpov boj o americkú ekonomiku

Americká ekonomika už dlhé roky pozostáva prakticky len zo služieb, finančných špekulácií a z vojenskej výroby, ktorá je za posledné roky predražená a mizernej kvality z toho dôvodu, že americký školský systém prakticky neprodukuje potrebných odborníkov, a je natoľko prežratý korupciou, že väčšinu profitu zhltnú lobisti a právnické firmy. To v praxi znamená, že odborníkov musí dovážať tak, ako väčšinu produkcie nielen ťažkého, ale aj ľahkého priemyslu, napr. textilného – s tým, že ilegálna migrácia zhoršuje vstup na pracovný trh a FED (Federálny rezervný systém – Americká centrálna banka) svojou monetárnou politikou ničí tie časti americkej ekonomiky, ktoré ešte ako-tak fungujú.

Prečo sa správa americká centrálna banka takto?

Nuž, americké štátne elity spolu s ich britskými spojencami chcú nielen vykopnúť Trumpa, ale aj všemožným spôsobom si zabezpečiť svoje prvenstvo. Toto nie je novinka, čo ale novinkou je, že oni sami plánujú položiť americké burzy, americkú ekonomiku a US$, a následne ponúknu záchranu pre všetky centrálne banky cez Medzinárodný menový fond a jeho menu SDR. Takto chcú zabezpečiť svoju záchranu, lebo týmto zachránia svoj systém riadenia na úkor zdrojov ostatných regiónov planéty. Že tento plán je ekonomický a finančný nezmysel je hádam každému jasné už len z toho dôvodu, že základný problém sa nerieši, lebo terajší finančný systém je v podstate na dlhu založená pyramídová hra, ktorá narazila na svoje prirodzené limity (a nemusím snáď príliš rozvádzať, čo sa deje s pyramídovými hrami, ktoré narážajú na svoje limity). A hádam je každému jasné aj to, že to neprejde kvôli odporu globálnych hráčov ako Putin, Si, Trump a tiež aj globálne zákulisie (GP).

Čo s tým môže urobiť Trump, a čo urobí?

Veľa toho sám s reformou finančného systému neurobí, a nedokáže urobiť veľa ani s krachom amerických a ostatných búrz, pretože sú prejavom systematickej krízy, ale bude môcť obnoviť americkú ekonomiku ako jeden z následkov obchodnej vojny s Čínou. Totiž americký obchodný deficit je teraz okolo 500 miliárd ročne, čo je priamy dôsledok toho, že dovážajú prakticky všetko a vyvážajú svoje vlastné dlhy. Číňania a ostatné štáty (na popud GP) požadujú ako platidlo niečo iné ako nastrihané papieriky. Takže časť produkčných kapacít sa vráti domov – problém ale je, že Boeing, General Motors, General Electric a iné firmy nielenže boli nachytané na finančných podvodoch, ale sú aj pred bankrotom kvôli nahromadenému a nesplatiteľnému dlhu.

A tu by som sa odbočil – nahromadené dlhy majú tri korene: lacný import, štvrťročné uzávierky a výplata prémií v opciách na akcie firmy. To má za následok sporenie vo vývoji, na mzdách robotníkov (ich reálne mzdy klesajú od roku1970), v investíciách do produkčnej kapacity a tiež spätné nákupy akcií, ktoré idú na dlh firmy.

Takže je celkom reálnym riešením, že kľúčové zadlžené firmy sa znárodnia, manažment a administrácia sa oseká tak, že mnohí nedostanú ani odstupné (a vrcholný manažment niektorých firiem bude rád, že im nezhabú majetok), a prejdú cez reštrukturalizáciu dlhov s tým, že Trump má ešte jeden trik v rukáve okrem použitia zhabaného majetku korupčníkov a obchodníkov s bielym mäsom. Totiž počujem reči o americkej menovej reforme – t.j. rozdelí sa americká mena na medzinárodnú, emitovanú FED-om, a vnútornú, emitovanú ministerstvom financií s tým, že emitovanie pôjde cez znárodnené firmy hlavne na rozšírenie domácich produkčných kapacít a platy robotníkov. To ale bude mať zaujímavý vedľajší efekt, a to že technológie ako 3D tlač, „Big data“, blockchain atď., ktoré sú súčasťou priemyslu 4.0 dostanú šancu presadiť sa, lebo priemysel 4.0 je de facto protikapitalistický resp. protiparazitický (lebo nikto nebude aktívne blokovať ich šírenie). A to znamená, že sa uskutočnil prvý z mojich predpokladaných scenárov.

Aké scenáre?

Vidím tu v podstate 3 scenáre budúcnosti pre USA:

 1. Trump a GP rozdrvili Clintonoidov a ich britských spojencov a to tak, že siete amerických a britských poskokov sú v totálnom rozklade (čomu napomáha aj tvrdý Brexit). USA pripomínajú v lepších častiach Chicago alebo Detroit, a v horších zas Baltimore a Los Angeles, ale vo všeobecnosti platí, že sú na ceste obnovy.

 2. Trump a GP nerozdrvili celkom Clintonoidov, a vypukla občianska vojna medzi Trumpovými silami a povstalcami z radov Clintonoidov. Oázy kľudu a bezpečia sú okolo jadrových zariadení, chemických závodov a rafinérií. Veci sa vracajú do normálu, ale USA sú na tom tak, ako sme boli my alebo Rusko v 90. rokoch.

 3. US$ bol odstrelený skôr, ako Trump a GP mohli čokoľvek urobiť – okrem okolia jadrových zariadení, rafinérií a chemických závodov, ktoré sú oázy kľudu a bezpečia zažívajú obyvatelia USA scenáre ako z originálnej trilógie Mad Max alebo z filmu Posol budúcnosti či Kyborg.

Ja len dúfam, že to priemerní Američania zvládnu a potečie len minimum krvi.

S pozdravom

Oracle 911

PS: S odborníkmi je to trochu komplikovanejšie, lebo odborníci z Indie nemajú príliš dobrú povesť medzi Američanmi lebo čo sa usporí na mzdách sa utratí na odstránení ich šlendriánstva, napriek tomu Apple, Google, Microsoft ich zamestnáva vo veľkom na úkor domácich.

Výzva: prosím začnite čítať tlsté knihy (je to fuk s ktorou začnete), v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

3 thoughts on “Trumpov boj o americkú ekonomiku

 1. V tych troch scenaroch v podstate prezpravavas Pjakina s istymi obmenami co by nebolo nic divne vzhladom na KOB, ale co mi v nich trochu chyba, teda v hlavne prvom najmenej krvavom scenari, je uvolnenie medzirasoveho napatia v spolocnosti. V ostatnych dvoch sa to uvolni samo zabitim v obcianskej vojne ( treti scenar), alebo vo vytvoreni povedzme etnickych rezervacii, ci enklav (druhy scenar) No v prvom nevidim moc priestor na uvolnenie tohto napatia. Co tak to trochu rozvinut? Dakujem.

  Like

 2. V čom je Industry 4.0 protikapitalistický, dokonca si ho označil za protiparazitický?
  Čo sa týka odborníkov z Indie a Číny jedná sa zo strany US firiem o klasický outsourcing. Na zabezpečenie kvality sú domáci a podporné nástroje na kontrolu požadovanej kvality.

  Like

 3. Spätné upozornenie: Otázky a odpovede č. 47 | Blog o verejnom živote a problémoch Slovenska

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s