Otázky a odpovede č. 54

Do uzávierky v utorok o 20:00 som dostal štyri otázky, z toho jedna už bola zodpovedaná, myslím však, že sa dá ešte doplniť. Čo sa týka piatka, ešte neviem, čomu sa budem venovať – vskutku sa toho deje toľko, že neviem čomu sa skôr venovať vo svojich článkoch. Čo sa týka otázok, pôjdem chronologicky, a samozrejme, budem sa snažiť dať na ne čo najlepšiu odpoveď.

Otázky a odpovede

Avalus sa pýtala:

Ahoj.

Do 54-ky mam tieto otazky:

prosim okomentovat aktualne tanecky okolo gorily, zverejnenych 39 hodin nahravok od anonymous, kde sa Hascak vyhraza v pripade zverejnenia. Jedna sa len o predvolebne tanecky, alebo konecne dojde aj na Hascaka a ostatnych?
– a este prosim okomentovat dalsiu smutnu spravu ze Lada v Europe konci:
link napr. tu:
https://auto.hnonline.sk/automobilky/1936361-ekologia-vyhnala-ruske-auta-z-europy-lada-kvoli-emisiam-zastavila-export
Ekológia vyhnala ruské autá z Európy. Lada kvôli emisiám zastavila export
ČTK
Z Európy sa na niekoľko rokov vytratia ruské automobily Lada, ktoré spadajú pod koncern AvtoVAZ. Dôvodom sú limity emisií.

Dakujem.

Ja som zodpovedal jej prvú otázku a Pavol zas tú druhú, je tu však vec, ktorú musím rozvinúť. Pavol sa vo svojej odpovedi dotkol témy plánovaného opotrebovania a zámerných kazítok (Pavol použil iný výraz…). Má to širšiu súvislosť, než sa na prvý pohľad zdá – totiž inštitucionalizovaná úžera (politický nekorektný termín pre úrok) núti firmy predávať čoraz viac produktov kvôli tomu, že je jedno, či je firma úspešná alebo skrachuje – banka vždy dostane svoj „funt mäsa“. To má za následok z jednej strany podporu konzumu a pretekov v spotrebe všemožným spôsobom, a z druhej strany ohromnú spotrebu zdrojov a energie, čo neskutočným spôsobom poškodzuje životné prostredie a biosféru planéty. Jedným zo spôsobov, ako zvýšiť spotrebu, je práve použitie kazítok a plánované opotrebovanie – napr. tenšie vlákna do žiaroviek, prakticky neopraviteľné výrobky (lacnejšie je kúpiť nové), predražené batérie do mobilných zariadení, ktoré človek len tak ľahko nevymení, softvérové aktualizácie, ktoré znižujú výkon zariadenia (firma Apple vie o tom svoje), atď. Samozrejme, plánované opotrebovanie a kazítka sú zákonom alebo nariadením EÚ zakázané, lenže dokázať tieto praktiky (pokiaľ nejaký inžinier „nezaspieva“) je prakticky nemožné.

Brunero sa pýtal:

Ale v súvislosti s Gorilou mám pochybnosti aj u Smeru / Fica, prečo to išlo za ich vlád do útlmu? Nedostali k tomu požehnanie / presnejšie dostali zákaz sa v tom špŕtať, či kvôli všeobecnému kľudu v republike, alebo aby aj ich z nejakého dôvodu nezmietla vlna?

Dobrá otázka a myslím si, že Stanislav Slabeycius (prvá časť chronologicky poslednej série článkov – pod iným nikom) v jednej z diskusií na to aj odpovedal spôsobom, s ktorým súhlasím, lebo dáva zmysel. Povedal, že Fico dostal mandát od globálneho zákulisia (GP) aby stabilizoval situáciu na Slovensku, ale podľa tichej dohody to vtedy nemohol prešetriť. Tento krok sa zdá byť logický, lebo počas druhej Dzurindovej vlády sa takpovediac ukradlo aj to, čo bolo priklincované, resp. ústavným zákonom chránené, a ak by tá rozkrádačka pokračovala aj v rokoch 2006-2010, tak sme na tom v lepšom prípade ako Rumunsko, a v horšom ako Ukrajina, pričom následný sociálno-politicko-ekonomický výbuch by rozmetal celú Európu. V tomto duchu by pokračovala aj vláda Radičovej, keby nebola uverejnená Kočnerova nahrávka so Sulíkom (s následným pádom Radičovej vlády – dúfam, že si pamätám chronológiu dobre), a v tomto duchu by pokračovala aj budúca liberálna vláda. Ďalšia vec, ktorá ukazuje na nadnárodné zorganizovanie celej kauzy je to, že do Gorily je zapletený tak Kočner, ako aj Nicholson, o ktorom som si myslel, že už je po smrti.

Palino25 sa pýtal:

Dobrý deň,

mohli by ste prosím okomentovať správanie sa členov členskej základne SMER-u v Košiciach III a Košiciach IV. Jedná sa o “vnútrostranícky” útok na R. Fica za to, že zatiaľ ustál GORILU?

To je typický príklad toho, keď politik nerozumie politike – totiž títo protestujúci a odídenci mali akú-takú hodnotu pre vonkajšie sily a nepriateľov Fica i Smeru len do doby, kým boli vo vnútri Smeru, keďže vonkajšie riadenie sa mohlo sa o nich oprieť, eventuálne cez nich škodiť a útočiť na súčasné vedenie. Teraz sú ale nepotrební a pochybujem, že ich príjmu naspäť, lebo sa prejavili ako krysy a pritom loď sa nepotápa.

Malysveter sa pýtal:

mňa by zaujímali prebiehajúce procesy u nás – okrem veľkej predvolebnej kampane sa pomaly a isto vytvára priestor, hoci nie veľký, na navrátenie majetku do vlastníctva štátu (nemocnice, vsž….). myslíš si že ak by sme vypustili túto problematiku na verejnosť, aby sa zvýšila štatistická pravdepodobnosť, je dostatok potenciálu na rozhodujúcich pozíciách aby sa vôbec k niečomu podobnému pristúpilo? Vďaka

Dobrý postreh a myslím si, že je to téma, ktorej sa Smer ujme, resp. chce sa jej venovať počas vlády – a možno to má aj v kampani. Otázkou je, ako túto tému otvoriť tak, aby tomu porozumela čo najširšia verejnosť (analógia k rodinnému striebru je asi adekvátna).

S pozdravom

Oracle 911

Výzva: prosím začnite čítať tlsté knihy (je to fuk s ktorou začnete), v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

6 thoughts on “Otázky a odpovede č. 54

 1. Ahoj, mám otázku…Harabín svojími vyjadreniami k stavu nášho súdnictva, resp. pomerov v ňom, mi niekedy pripomína, že je v jednom “šíku” s liberálmi, je to zámer, náhoda alebo si ide svoju cestu…nedávno sa “obul” do min.spravodlivosti G.Gála a spomenul aj jeho ženu…všetko toto, čo sa deje okolo súdnictva, má za cieľ spôsobiť v ňom “zemetrasenie”, alebo iba sa pripravuje na voľby a “zbiera body”…?…vďaka…

  Páči sa mi

 2. Ahoj, nevedel by si, az budes mat cas spravit clanok o tom, ako a ci vobec Putin pripravuje svojho nastupcu? Obavam sa moznosti, ze by sa tam podarilo dosadit skodnu a cele jeho dielo by vyslo nazmar.

  Páči sa mi

 3. Ahoj.

  Už dávnejšie sa tu spomínali očistné procesy v Smere, ktoré sa ale zatiaľ veľmi aktívne nerozbehli.
  Začne aj v tejto oblasti nejaké zemetrasenie ešte pred voľbami?
  Ako s tým súvisí Glváč? Kauza Glváč maznák vyšumela do prázdna, aktuálne Matovič zverejnil ďalšie kompro naňho – Glváč sluha Kočneov …

  Ďakujem za odpovede. A.

  Páči sa mi

 4. Spätné upozornenie: Otázky a odpovede č. 55 | Blog o verejnom živote a problémoch Slovenska

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s