Otrokári nariekajú, že niet dosť použiteľných a ochotných otrokov

Prvý článok z tohto roku – a rozhodol som sa namočiť svoje pero do vitriolu pri písaní nadpisu tohto článku, ktorý, žiaľ, vystihuje podstatu problému. Ono sa totiž objavujú vyhlásenia a články o tom, ako Slovensko „musí dovážať“ pracovnú silu zo štátov mimo EÚ, alebo ako nám (podľa investorov, t.j. otrokárov) chýbajú kvalifikovaní odborníci, ochotní na nich drieť za almužnu, čo zas údajne spomalí prechod na priemysel 4.0, a neumožní nám budovať vedomostnú spoločnosť.

Čo je konkrétne vo veci?

Inšpiroval ma tento článok o tom, ako investori neveria nášmu školstvu. Bodaj by nie – oni totiž (alebo ich predchodcovia) pomáhali toto školstvo (spolu s na to nadväzujúcimi systémami firiem) rozbiť na padrť. Žiaci sa nemohli naučiť triky a osvojiť si pracovné návyky svojej profesie, keďže tu bola aj objednávka od globálneho zákulisia (GP), aby sa spustila plošná debilizácia nielen Čechov a Slovákov, ale aj obyvateľov celého východného bloku. To prvé slúžilo na zavedenie koloniálneho systému a efektívneho vysatia ekonomických štiav z našej spoločnosti (podľa v Južnej Amerike, juhovýchodnej Ázii a Afrike odskúšaných scenárov), a to druhé zas na potvrdenie nášho koloniálneho statusu, čo naďalej slúži na našu systematickú likvidáciu. Našťastie, to druhé ako-tak brzdia predchádzajúce generácie.

Čo sme mali, a čo potrebujeme obnoviť?

Mali sme učilištia, kde sa učili elektrikári, murári, vodári, strojári atď., a podniky, kde si mohli osvojiť pracovné návyky a naučiť sa triky svojej profesie. Mali sme poľnohospodárske družstvá, ktoré zamestnávali ľudí na vidieku, mali sme STS (strojno-traktorové stanice) a KORT (krajské organizácie pre rozvoj techniky), ktoré zabezpečovali rozvoj a výrobu v malých šaržách podľa potreby, t.j. boli dostatočne pružné. Skratka, títo „investori“ chcú znova „vynájsť koleso“ s tým, že oni to koleso chcú kontrolovať.

Takže najprv treba obnoviť to, čo sme rozbili, resp. nechali rozbiť pred cca 30 rokmi. Bez našej iniciatívy a z toho vyplývajúcej vládnej podpory to však nepôjde s tým, že treba obnoviť tie školské štandardy, ktoré sme mali pred 30 rokmi a zvyšok už pôjde samo-sebou.

Prečo hovorím o našej iniciatíve?

Protiotázka: Čakáme na Godota a padajúce pečené holuby? Lebo strany a vlády môžu dať do programu hocičo, ale bez nášho proaktívneho prístupu sa to v lepšom prípade buďto neuskutoční, a v horšom sa to zas obráti proti nám. Problém je, že ani proaktívny prístup nie je garantom úspechu, lebo ak niekto nevidí širší, takpovediac globálny obraz, a nevie, ako sa riadia sociálne supersystémy, tak výsledok môže byť katastrofálny. Aj to je dôvod, prečo je na konci každého môjho článku tá výzva.

S pozdravom

Oracle 911

PS: Spúšťanie nového blogu narazilo na nečakané prekážky, snáď to spustím ešte v tomto mesiaci.

Výzva: prosím začnite čítať tlsté knihy (je to fuk s ktorou začnete), v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

3 thoughts on “Otrokári nariekajú, že niet dosť použiteľných a ochotných otrokov

  1. Popísana realita je pravdivá, Vychovať učnov jeobtažne splniteľné prianie. Teóriu nový účňovský dorast zvladne. Ale čo odborná prax. Majstri stárnu, odchádzajú a s nimi i praktické skúsenoisti a rady. Nahradi%t túto nie nepodstatnú časť odbornej prípravy bude viac ako obtiažne. Potrbuješ murára – niet, klampiar – niet ,stolár, kováč, podkováč, nástrojár, zámočník … hľadáš ihlu v kope sena! Riešenie: čas a dobu učňovského školstva ťažko vrátiť, no ale za pokus, aj keď drahy, to stojí.Bez neho veru prosperita bude kuľhať. A tí, čo nám majú akože pomôcť, tí za veľa nestoja. Skúsenosti majstrov požadovanej odbornej výchovy nemajú.

    Liked by 1 person

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s