[Doplnené] Mečiarova éra

Priznávam sa, že veľa si z toho obdobia nepamätám, lebo vtedy som bol ešte dieťa. Keď som mal asi 14 rokov, kvôli vplyvu svojej matky som podľahol tej mediálnej hystérii, ktorú rozpútali zahraničné médiá v slovenskom jazyku. Moja matka vyčítala pánovi Mečiarovi všeličo – od diplomatických depeší, cez rozpad Československa, severnú trasu diaľnic, zhoršené životné podmienky, až po rozkrádačku. Chápem svoju matku – bolo ľahké podľahnúť mediálnej hystérii kvôli tomu, že životná úroveň sa prepadla a kradlo sa bezočivo a vo veľkom, ale nesúhlasím s ňou v tom, že za to mohol pán Mečiar.

Prečo som zmenil názor?

Pretože som si vypočul pána Mečiara a uvidel som komplexnejší obraz, než moja matka. To je krátka odpoveď, a dlhšia je naozaj dlhá. Začnem tým, že pokles životnej úrovne a rozkrádačka boli dôsledkom desaťročí podvratnej činnosti 5. kolóny v Československu (zoznam je dosť dlhý, lebo sú na ňom členovia pražskej „elity“, rôzni prospechári, bratia zo slobodomurárskych lóží, i agenti rôznych zahraničných tajných služieb). Totiž z jednej strany boli plány na produkciu zväčša splnené (často aj cez 100%), ale z druhej strany obchody boli prázdne a prakticky všetky neesenciálne veci ste si museli zaobstarať buď cez známosti, alebo načierno – preto vznikla „rádoby“ vtipná ľudová múdrosť:

Kto nekradne okráda svoju rodinu.

A žiaľ, mnohí sa týmto heslom riadili aj po roku 1989, a ten kto vtedy nekradol, podľa zlodejov buď nemal šancu kradnúť, alebo bol naivný hlupák (zaujímavé je, že keď týchto zlodejov okradli, tak hneď kričali a nadávali). Dodávam, že daktorí sa stále radia týmto heslom, len zmenili svoje spôsoby (viď usvedčený daňový podvodník, ktorý sa stal rezidentom prezidentského paláca).

Druhá strana veci je, že mnohým zo vtedajších papalášov sa zachcelo byť takými pánmi, ako sú tí glorifikovaní lotri na Západe, a naivne si mysleli, že keď to tu rozkradnú a naservírujú tým lotrom zo Západu, tak ich budú brať za rovnocenných partnerov.

Skrátka, obviniť pána Mečiara z rozkrádačiek, ktoré sa diali nielen na Slovensku, ale na celom území bývalého východného bloku je asi taká hlúposť, ako obviniť ho z toho, že potopil Titanic.

Prečo sme potom dostávali diplomatické depeše?

Tie vtedy dostávali prakticky všetci z V4, ale väčší počet ako okolité štáty (ak si to dobre pamätám) a mediálna hystéria boli dôsledkom toho, že pán Mečiar sa snažil, aby popri kradnutí bolo urobené niečo aj pre národ a štát. A súdiac podľa kriku bol veľmi úspešný.

Bohužiaľ, kvôli tomu, že sa snažil urobiť niečo pre štát a národ, verejnosť začala tých zlodejov vnímať ako Mečiarových ľudí, a to malo za následok, že sa poškodila jeho reputácia. Skratka, nevybral správne metódy na to, aby postavil tých zlodejov do laty (a mám dojem, že ani nemohol).

A rozpad Československa?

Je to priamy dôsledok činnosti pražských „elít“ a zahraničných agentov. Totiž zmienené „elity“ celkom úspešne nahovorili bratom Čechom, že na nás doplácajú, a nám zas nahovorili, že makáme na Čechov, aby tí potom mohli v kľude lízať smotanu. A keď k tomu prirátame zahraničných agentov, ktorí tu na verejnosti riešili rôzne pseudoproblémy ohľadom našich vzťahov, tak rozdelenie bolo nevyhnutné. A vďaka pánovi Mečiarovi a Klausovi toto delenie sa udialo bez kvapky krvi.

A severná trasa diaľnic?

Je to priamy dôsledok toho, že „elity“ Maďarska stále snívajú o veľkom Maďarsku (detto časť poľských „elít“), a boli vtedy ochotné odtrhnúť južné Slovensko už s hotovými diaľnicami. Nemám však pochybnosti o tom, že keby severný ťah bol hotový aspoň z polovice, začal by sa stavať aj južný ťah. Dôvod môjho tvrdenia je, že síce situácia bola vtedy dosť nestabilná, ale na druhú stranu ekonomická prosperita kvôli diaľnici by už južné Slovensko natrvalo pripútala.

 

Doplnenie: Niekto si môže myslieť, že je to slabé hodnotenie vlády pána Mečiara, čo je pravda, lebo ja som hodnotil domáce rámcové spoločenské podmienky a nie to, čo za ten čas dokázal (a toho je viac než dosť).

S pozdravom

Oracle 911

Výzva: prosím začnite čítať tlsté knihy (je to fuk s ktorou začnete), v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

11 thoughts on “[Doplnené] Mečiarova éra

  1. Od Maďarov častejšie počuť sny o diaľnici južnou trasou, akoby sa jednalo iba o rýchle spojenie BA s KE. Len zabúdajú, že okrem prepojenia na Poľsko a Východ Európy sú na vnútroštátnej trase významné mesta na Považí, Žilina, Tatry a Prešov. Takže viac významov. Nemá im to kto otĺcť o hlavu.

    Liked by 3 people

  2. Meciar je patriot, ktory sa na scene objavil v pravy cas – v najtazsom obdobi drzal nas stat nad vodou, byt na jeho mieste dzurinda(predtym nez Meciar stabilizoval system), tak sme prinajlepsom tak na urovni ukrajiny. ale tak ako sa ocisti meno Stalina, ocisti sa aj meno Meciara.

    Liked by 2 people

  3. Spätné upozornenie: Kto je väčší patriot – Mečiar alebo Fico? Chlapi, to vám už úplne preskočilo?! | Blog o verejnom živote a problémoch Slovenska

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s