Nakoniec sa budeme musieť suverenizovať II.

Teraz nadviažem na predchádzajúci článok, kde som volal po znárodnení strategických podnikov, energetickej sústavy a palivového priemyslu, a v neposlednom rade aj po vytvorení paralelného, resp. duálneho finančného systému. Dôvod, prečo som nevolal po znárodnení všetkých podnikov je prostý – chcem aby občianska iniciatíva a svojpomoc dostala šancu, a to sa týka tak výroby potravín, ako aj ostatných oblastí výrobnej sféry.

Čo platí vo všeobecnosti?

Takže po tom, čo odznie tá hystéria okolo vírusu, aj podľa profesionálnych investorov nastane éra svojpomoci. Totiž tá ekonomická kríza, ktorej začiatok epidémia zakryla, sa plnou silou rozbehne v dohľadnej dobe s tým, že časť výroby sa presunie naspäť zo zahraničia (hlavne z Číny) do domovských krajín, a v tomto môže hrať občianska svojpomoc významnú rolu. Totiž, nielenže sme si začali šiť vlastné rúška, ale máme aj nejaké zdroje. Takže malé podnikanie zažije svoju renesanciu s tým, že ak sa zjednoduší administratíva a zakladanie výrobných družstiev, tak malé podniky budú môcť rásť tak, ako rástol Mondragon.

A čo potraviny?

Aj tu musím povedať, že svojpomoc je v poriadku, ale bez triezvej dotačno-daňovej politiky štátu domáca výroba potravín sa nerozvinie s tým, že treba postaviť znova na nohy poľnohospodárstvo- najlepšie vo forme družstiev a pridruženej výroby. Vzhľadom na to, že hlavná téma tohto blogu nie je ani poľnohospodárstvo, ani ekológia, detaily nechám na neskôr. Ale už teraz môžem povedať, že treba vypestovať v ľuďoch vzťah k pôde, k prírode a k okoliu.

S pozdravom

Oracle 911

PS: Ťažkú hlavu z NATO a EU netreba robiť, lebo obe sa rozpadávajú kvôli koronavírusu, tak ako Varšavská zmluva a RVHP. To prvé sa rozpadlo keď Taliansko prijalo pomoc od ruských vojenských lekárov špecialisti prišli tak z Rusk ako aj Kuby) a to druhé keď nám a Talianom neposkytol pomoc hlavne pri nákupoch lekárskych potrieb.

Výzva: prosím začnite čítať hrubé knihy (je to fuk s ktorou začnete), v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s