Zrod post-konzumnej a post-kapitalistickej ekonomiky a spoločnosti

Ak si niekto myslí, že to bude po tom, čo globálna korona-karanténa pominie, tak sa hlboko mýli-a keď to niekto povie aj nahlas, tak buď hlása svoj omyl, alebo bezočivo klame. Toto ale neplatí, ak dotyčná osoba je politikom, lebo potom je dotyčný politik klinickým debilom, ktorý nepatrí do politiky, ale na smetisko dejín.

Prečo tie pomerne ostré slová?

Nuž, dôvod je prostý-život sa nevráti do starých koľají už nikdy (viem, istý čas sa môže zdať, že opak je pravdou) a keď ktokoľvek povie niečo v tomto zmysle na verejnosti, vypĺňa tak vysvedčenie o tom, ako veľmi nechápe situáciu, ktorá vznikla. Totiž táto kríza rovnakým spôsobom zasahuje každú kultúru, ktorá nejakým spôsobom využíva produkty priemyslu, t.j. „bolí“ to rovnakým spôsobom (a zasahuje to aj kultúry, ktoré nevyužívajú produkty priemyslu, lebo ich otravujeme menej).

Táto udalosť prevyšuje obe predchádzajúce svetové vojny o niekoľko rádov. Skrátka, celá súčasná globálna civilizácia bola resetovaná korona-krízou a nie je tu žiadna možnosť, aby sa vrátila do predchádzajúceho stavu.

Čo to znamená z praktického hľadiska?

To, že prakticky všetky výrobné cykly boli narušené bez toho, aby to vyústilo do domino-efektu s katastrofálnymi následkami pre civilizáciu a život na tejto planéte. Z pohľadu globálneho zákulisia (GP) a ich už nepotrebných nástrojov to už nie je až tak jednoznačné, lebo GP síce predišiel vlastnej fyzickej likvidácií (to hrozilo pri kolapse biosféry), ale jednak pomohol šíreniu inej koncepcie usporiadania spoločnosti a jednak destabilizoval svoje budúce nástroje. Totiž tento teraz už nepotrebný nástroj (anglo-americký močiar za pomoci miestnych komsomolcov) vyvíjal smrtiacu biologickú zbraň a táto pandémia mohla zničiť prakticky nielen celú ľudskú civilizáciu, ale aj zlikvidovať život na tejto planéte (opustené chemické a atómové objekty). „Našťastie“ sa dostal vonku ten menej smrteľný variant (pochybujem, že to bola náhoda), a to zas umožňuje zbavovať sa vplyvu močiara.

Čo to znamená pre nás?

Zahraničný kapitál sa bude vracať domov a budú sa vracať domov aj výrobné komplexy, lebo vedenie firiem si uvedomilo, že zahraničná a často lacnejšia výroba je bezpečnostné riziko (a to nielen pre firmu). A samozrejme, potravinová bezpečnosť sa stane znova prioritou, z čoho vyplýva, že ekologická výroba a obnova biocenóz je nevyhnutnosť. Avšak toto súčasná vláda nielenže nedokáže zabezpečiť, ale ani odštartovať, lebo nemá na to kádre.

S pozdravom

Oracle 911

PS: Takmer som zabudol, odporúčam vypočuť rozhovor s prof. Petrom Staněkom (časť 1 a časť 2) a s doc. Ilonou Švihlíkovou aj o lokálnych ekonomických štruktúrach (ostatne celý cyklus je zaujímavý)

Výzva: prosím začnite čítať hrubé knihy (je to fuk s ktorou začnete), v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

5 thoughts on “Zrod post-konzumnej a post-kapitalistickej ekonomiky a spoločnosti

  1. no moja obava je skor v tom, ze tato vlada na to nema mentalnu vybavu aby si to mohla vobec uvedomit. Kadre samozrejme nema ziadne, ani ministerstva nevie obsadit kompetentnymi ludmi. “Strany” ako OLaNO by mali byt v buducnosti zakazane pre dobro vsetkych.

    Liked by 3 people

  2. „Teraz sa krásne ukázalo, aké je nezmyselné a nebezpečné pestovať vo veľkom repku, kukuricu, energetické plodiny do bioplyniek, spaľovní. A nepestovať potraviny. Keď príde kríza, čo je úlohou miestneho farmára? Zabezpečiť trh lokálnymi potravinami. Lenže my sa venujeme viac veľkovýrobe, ktorá ničí pôdu, ničí životné prostredie a nemá zmysel pre obyvateľstvo. Agrolesnícky systém toto môže zmeniť,“ hovorí farmár Tibor Papšo zo Šuje.
    https://zurnal.pravda.sk/reportaz/clanok/550642-co-potom-po-krize-odpovedou-je-aj-agrolesnictvo/

    Liked by 3 people

  3. Spätné upozornenie: Samochvála trochu smrdí, ale predsa to teraz urobím | E2-Energia a Ekológia

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s