Extra k Slovensku

Môj internetový známy sa ozval s tým, že jeho advokátka podala žiadosť o zadržanie protiprávneho opatrenia a vyzvala na zastavenie vydávanie a výkonu nulitných právnych aktov.

Pre tých, ktorí neovládajú právnickú reč, a právne záležitosti sú im tzv. španielskou dedinou to zosumarizoval Ondrej tu:

Dôležité je ako sú koncipované príkazy. Oni postupujú podľa zákona 355, ale základ je zákon 42/1994 o civilnej ochrane.

Takto, Pelle (Pellegrini-pozn.) vyhlásil mimoriadnu situáciu (MS) z dôvodu ohrozenia verejného zdravia II. stupňa. V zákone o civilnej ochrane (CO) je presne uvedené kedy, kto a ako vyhlasuje MS. Na riešenie vzniknutej MS sa vydávajú príkazy, ktoré jasne hovoria čo, kto, ako, kedy a kde sa má robiť. A tu je dôležité vedieť, že každý príkaz sa vydáva v zmysle zákona 42/1994 a musí tam byť uvedené kvôli čomu sa vydáva a kto ho vydáva. V príkaze môžu byť rozpracované jednotlivé úlohy a čiastkové príkazy aj podľa iných zákonov, ale tie sa týkajú len spôsobu vykonania daného príkazu alebo úlohy. Zároveň je v príkaze uvedené kto plní tieto úlohy, poprípade (záleží od povahy problému) je tam uvedené aj časové obdobie. A ďalej, každý príkaz má svoje číslo a tento príkaz ide cez ústredný krízový štáb do vlády na schválenie. Čiže každé obmedzenie musí ísť touto cestou. Príkazy, ktoré sú vydávané ináč sú (aspoň podľa mojej mienky) neplatné.

Pokiaľ bol vydaný príkaz, ktorý sa len odvolával na zákon 355, tak je neplatný, lebo (ak sa nemýlim), tak úrad verejného zdravotníctva nemá zo zákona právomoc vydávať takéto príkazy a zároveň platí aj to čo som uviedol hore.“

Môj známy povedal aj to, že Matelko sa môže „tešiť“ aj na trestné oznámenie za zneužitie právomocí verejného činiteľa.

S pozdravom

Oracle 911

Výzva: prosím začnite čítať hrubé knihy (je to fuk s ktorou začnete), v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s