Konečne?!

Nuž veci sa pohli a síce správnym smerom, ale určite nie príjemným smerom. Ako som včera t.j. 25.2.2021 priniesol správu o tom, že deň pred tým padli informačné systémy Federálneho rezervného systému t.j. Fedu, ktorý plní rolu centrálnej banky a aj zabezpečuje presúvanie financií medzi bankami. Samozrejme po pár hodinách obnovili niektoré služby a začali vyšetrovať celú vec.

A prečo je to správny smer?

Pretože končí éra podvodov napr. M1 sa už nepublikuje (hotovosť a veci, ktoré sa dajú ľahko meniť na hotovosť), úrokové sadzby amerických dlhopisov začali rásť (boli držané dole umelo americkými bankami a nekonečnou hotovosťou od Fedusíce sa to dialo prechodne a medzi časom sa to aj zopakovalo) a GameStop je naspäť. Chcem tým povedať, že tá prechodná strata kontroly nad finančným systémom USA (a prakticky celého sveta) bude mať ďalekosiahle dopady. Totiž moderná ekonomika stojí a padá na tom, že financie sa dostanú včas tam, kam treba, avšak výpadok počítačových systémov odstavil celé platby resp. platobné systémy. Následne sa všetko začne sypať od financií cez ekonomiku až po politiku, všetko. To v praxi znamená neriadenú demoláciu Amerického impéria (prefarbeného britského impéria) resp. riadiacich štruktúr a to poškodí prakticky každého sluhu a spojenca anglo-amerického močiara s centrálou v Londýne. Ale to neznamená, že globálne zákulisie (GP) vyhralo.

Ako to?

Prvá vec je, že nahromadené elektronické US doláre sa stanú prakticky bezcennými, lebo Fed sa bude pokúšať sanovať škody tlačením US$ a to špekulanti použijú aj na to, aby nakúpili komodity, zlato, striebro a kryptomeny, ktoré by sa dali neskôr vymeniť za produkčné veci.

Druhá vec je, že tie vplyvové štruktúry, ktoré zabezpečovali riadenie ostatných štátov sa rozsypú tiež (aj keď to niekto robí z presvedčenia, žiť z niečoho musí).

Tretia vec je, že podľa všetkého to nebol GP, kto to spustil, a preto bude rozpad samovoľný a prevzatie riadenia štruktúr močiara bude prakticky nemožné, napr. komsomolci v Číne, ktorí páchajú genocídu Ujgurov prídu o finančné zázemie s tým, že mnoho nižších skorumpovaných šarží v záujme zachovania vlastnej moci začnú vyvádzať ako diví. To zas povedie k tomu, že v záujme zachovania územnej celistvosti a verejného poriadku, čínska centrálna vláda bude nútená drastickým spôsobom zasiahnuť armádou proti komsomolcom a všetkým, kto má silné neoficiálne väzby na zahraničie, alebo bol súčasťou korupčných schém. Dodávam, že je tu konkurenčný koncept na usporiadanie sveta od Rusov a to ďalej komplikuje veci.

Posledná vec je, že keby prezidentom bol Trump (podľa mnohých ním stále je), tak by na celú situáciu zareagoval promptne, nekontrolovateľný rozpad by zastavil a dal by tomu štruktúru, lebo Trump je schopný riadiaci káder. Ale Trump už nevelí americkej civilnej vláde a ešte v roku 2018 autorizoval armádu na to, aby prevzala vládu, keď civilná vláda je vyradená s tým, že McCarthyovské zákony priamo prikazujú armáde aby prevzala moc, ak by vláda slúžila nepriateľskej sile. To v praxi kvôli platobnej neschopnosti civilnej vlády a preukázateľnej skorumpovanosti a nelegitímnosti Bidenovej administratívy bude znamenať to, že armáda bude nútená prevziať moc a niektorí vojaci budú doslova žobrať o peniaze na to, aby sa dostali domov.

Financie, ekonomika a kryptomeny

Prvá vec je, že v niektorých oblastiach financií a ekonomiky nastane hyperinflácia kvôli tlačeniu meny, niekde inde zas budú deflačné tlaky kvôli zničeniu dlhu, ktorý je základom meny (budú bankrotovať finančné inštitúcie) a niekde zas bude stagflácia (nárast ceny niektorých vecí t.j. inflácia ale ekonomická stagnácia) t.j. bude tu určité obdobie počas ktorého sa nebude môcť vyznať vo veciach ani divá sviňa.

Druhá vec je, že lokálna/regionálna produkcia a jej rozvoj bude uprednostňovaná kvôli tomu, že dovoz zo zahraničia buď bude drahý alebo problematický až nemožný.

Tretia vec je, že kryptomeny sú skvelým nástrojom na to, aby sme odstránili nadvládu úžerníkov a následne zaviedli lepší systém, lenže nie každá kryptomena je legitímna alternatíva. Upozornil na to aj Jefimov vo svojich videách ešte v roku 2017 (dajú sa zapnúť slovenské titulky). Totiž BTC (Bitcoin) funguje resp. podporuje súčasný koncept usporiadania sveta, a teda tie kryptomeny, ktoré sú podložené vykonanou prácou t.j. produktom okrem hash sú legitímne.Ja dodávam, že sem rátam aj kryptomeny podložené poľnohospodárskymi produktami a surovinami (práca sa vykonala) napr. Ethereum a Ethereum 2.0 sú podľa mňa takýmito menami. Preto som napísal, že technológie BTC žijú vlastným životom.

A ako na to zareaguje Zuzka zo smetiska a bezvládna vláda klinických debilov vedených bláznom?

Dobrá otázka. Niektorí budú najprv zízať ako vyoraná myš a keď pochopia, že všetko, za čo bojovali sa obracia na prach, tak buď zomrú od hrôzy alebo budú zažívať nekonečnú hrôzu. Totiž ten, kto mal štipku rozumu ešte pred Putinovou rečou na Davosskom fóre pochopil, že veľký reset t.j. projekt zlatej miliardy sa konať nebude, lebo samotná myšlienka je pasé, a ten, kto tento fakt nepochopil ani po Putinovej reči je klinický debil. Lenže nielen táto vláda Slovenska, ale aj Česka de facto pracuje na tom, aby nám zrušili štát a jeho funkcie resp. aby nás podľa plánu močiara prevzali korporácie, pričom GP zas pracuje na tom, aby sa vytvorilo Trojmorie alebo R-U 2.0. A všetko by šlo podľa plánu, keby nedošlo k tomu Fed incidentu s jeho dopadmi, ktoré v podstate urobili poriadny škrt cez rozpočet GP, lebo ľudia si budú musieť vypracovať vlastné ekonomické a finančné modely v podmienkach doby ľadovej s tým, že je tu konkurenčný a ľudskejší koncept usporiadania spoločnosti.

S pozdravom

Oracle 911

PS: Odkaz na včerajší článok o suchom sužovanom Taiwane (prejavuje sa zmena klímy a problémy štátu Texas sú len začiatkom).

PS2: Na kontrolné mechanizmy Fedu pri svojom riadení spoliehal aj GP a vzhľadom na to, že vypadli, tak majú veľké prakticky neriešiteľné problémy.

Výzva: prosím začnite čítať hrubé knihy (je to fuk s ktorým začnete), v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

Poznámka: Diskusia je nižšie a je otvorená.

45 thoughts on “Konečne?!

 1. Tu je aktuálny stav M1 v USA
  https://fred.stlouisfed.org/series/M1
  Ja si pamätám, ako híkali finanční análytici, burzoví špekulanti, keď rozvaha FEDu postupne presiahla 2 bilióny USD (po začatí QE2), ako kŕmili ovečky analýzami o hyperinflácii, zlate ako najlepšej investícii (2010-2011)…
  M1 z 1,4 bilióna USD (9/2008, pred bankrotom Lehman Brothers) rástla postupne, zvoľna k hodnote 4,1 bilióna 16.3.2020. Potom prišiel prvý skok na 4,9 bilióna k 27.4.2020, čo je slabý odvar skoku na 16 biliónov 4.5.2020. Teraz je stav 18,1 bilióna USD, čo je už skoro výška vládneho dlhu USA. A striebro cez noc skočilo dolu o 2% pod 27 USD za uncu. A je viac ako 40% pod maximami z 2011 na úrovni 49,8 USD. Tesne sa priblížila cene z 1980 49,48 USD/uncu, kam ju vyhnali špekulácie bratov Huntovcov. Ak by sa však zarátala inflácia, tak v tom 2011 by musela cena dosiahnuť viac ako 130 USD, aby sa vyrovnala cene 49,48 USD v 1980. Dnes sme o ďalších 10 rokov vpredu a ten tzv uchovávateľ hodnoty (čo by fyzická komodita mala byť, keďže jej zásoby sú konečné) je 40% pod cenovým vrcholom 2011. Podobne je na tom aj zlaté teliatko.
  Ešte malá poznámka. Agregát M1 a rozvaha FEDu sú dve rozdielne veci. Rozvaha FED obsahuje aktíva (dlhopisy štátne, korporátne a už asi aj akcie. Japonská BoJ to robí už dlho, že skupuje aj akcie na burze) nakúpené za peniaze z ničoho, z kliknutia tlačidlom na klávesnici. M1 je súbor najlikvidnejšej peňažnej zásoby na účtoch USA (obyvateľstvo, korporát, inštitúcie, samosprávy)

  Liked by 4 people

  • @graul
   Také menšie doplnenie, lebo čitateľ dôjde k nesprávnym záverom t.j. musím povedať to príslovečné “B”:
   Tie čerstvo vytlačená mena bola použit tak na sanovanie bánk, ako aj na špekulácie na dlhopisových, akciových a komoditných trhoch primárne na trhoch so zlatom a striebrom, a to je dôvod prečo sa ešte neprejavila hyperinflácia.

   Liked by 2 people

   • Správne. Tie peniaze sú len v rukách FEDu a súkromných bánk, čiže sa nimi manipuluje s cenami aktív/cenných papierov. Preto tá masa hotovosti neovplyvňuje (až tak veľmi) ceny reálnych tovarov. Výnimku tvoria však potraviny, pretože futures na pšenicu, kukuricu, sójové bôby vzrástli o desiatky percent a tieto špekulácie už majú priamy vplyv na všetkých ľudí.

    Liked by 2 people

    • @graul
     Problém je metóda manipulovania lebo sa inak manipulujú akcie, inak komodity a inak vzácne kovy. A pri striebre naráža manipulácia so vzácnymi kovmi na čoraz väčšie priemyselné využitie striebra, a to je pre manipulátorov čoraz väčší problém…

     Liked by 3 people

     • Metóda manipulovania je rovnaká na všetkom. Sú len dve možnosti – long a short. Akcie sa buď nakupujú, alebo predávajú priamo, alebo nepriamo cez opcie na akcie. Opcie majú zas dve možnosti, buď call (právo na nákup za realizačnú cenu), alebo put (právo predať za realizačnú cenu). Každá z
      týchto dvoch možností má zas dve akcie. Kúpiť opciu, alebo ju vypísať, čiže predať.
      Taktiež dlhopisy. Buď sa kupujú, alebo predávajú priamo, alebo cez futures. Priamo sa kupujú konkrétne štátne dlhopisy s rôznymi splatnosťami a kvalitami (tzv. investičné pásmo, alebo špekulatívne pásmo podľa “nezávislých” ratingov, či tzv prašivé dlhopisy, ktoré sú s vysokým výnosom, ale aj s vysokým rizikom zlyhania dlžníka), alebo korporátne dlhopisy. Cez futures možno obchodovať najlikvidnejšie dlhopisy, napríklad 10ročné štátne USA, alebo Nemecka.
      Komodity (všetky) sa ovplyvňujú len cez futures, ktoré sa zas dajú kúpiť, alebo predať na krátko (short). Či už drahé kovy, alebo zrniny, sóju, živý dobytok, ropu, plyn, bavlnu, pomarančový koncentrát, atď. Podstatné je, že všetky komodity sa obchodujú za americké doláre. Metóda je teda rovnaká, rozdielne sú len ciele a zámery s cenou pri jednotlivých aktívach.
      Čo sa týka toho rozsiahleho priemyselného využitia striebra to je zároveň aj brzda rastu jeho ceny. Ak dôjde k výraznému poklesu výroby, HDP, tak prepadne aj dopyt po striebre.

      Páči sa mi

       • Nástroje na finančných trhoch sú akcie, opcie, dlhopisy, futures. Obchované na burzách sú aj ETF fondy, ale tie len odrážajú pohyb cien podkladových aktív, nemajú vplyv na pohyb týchto aktív. Metóda je long, čiže nákup niečoho so zámerom predať to za vyššiu cenu, alebo short, čo je predaj niečoho, čo nevlastním, so zámerom kúpiť to pri nižšej cene a dosiahnuť zisk.

        Páči sa mi

      • všetko pravda, ale ešte máš v tom zakomponované HFT, kde su zakomponovane do algoritmov aj kody na manipulaciu protihracov a okrem toho obchodovanie s pakou. Svojho casu bolo zname, ze tych 5 spolocnosti, ktorych rast v skutocnosti bol rastom S&P, bol sposobeny Softbankou s povodnou investiciou 5 mld.USD….ak pas paku 1:10, tak to vcelku pekne vie potiahnut cely trh tam, kde to chces

       Páči sa mi

       • HFT = High frequency trading, čiže automatické obchodovanie na základe nejakého algoritmu (cena + technický indikátor, alebo kombinácia niekoľkých indikátorov, napr. kĺzavé priemery), keď obchod sa otvorí a uzavrie za pár sekúnd. Pomocou týchto systémo tradingové divízie bánk dosahujú neskutočnú ziskovosť.

        Páči sa mi

     • k tomu striebru ešte:
      95% z celkového množstva zlata, ktoré kedy bolo vyťažené, do dnešného dňa existuje v tej či onej podobe. 95% všetkého striebra, ktoré kedy bolo vyťažené, je už zničené, alebo navždy stratené v spotrebných produktoch.
      V roku 1950 existovalo 10 miliárd uncí dostupného striebra, pričom zlata len cca. 1 miliarda uncí. V roku 2013 sa ponuka dostupného striebra odhadovala na 500 až 700 miliónov uncí, zlata až 5 miliárd uncí.

      V roku 1980, keď cena striebra dosiahla takmer 50 dolárov za uncu, žilo na svete 4,4 miliardy ľudí. Svetové HDP dosahovalo 10 biliónov dolárov.

      Dnes je svetová populácia 7 miliárd ľudí, svetové HDP je 60 biliónov dolárov. Svetové HDP narástlo o 500% a zlaté rezervy vzrástli o 600%. V tom istom období sa ale zásoby striebra znížili najmenej o 91%.

      Liked by 2 people

      • Jedinečné materiálové vlastnosti:
       Striebro má unikátne vlastnosti, ktorými nedisponuje žiadna iná komodita. Je odolné voči korózii, je to najlepší vodič tepla a elektrickej energie, zo všetkých kovov je najreflexnejší a má antibakteríalne účinky.

       Široké priemyselné využitie

       Striebro má viac ako 10 000 priemyselných spôsobov využitia. V porovnaní so zlatom je striebro neoddeliteľnou súčasťou moderného priemyslu. Narozdiel od väčšiny priemyselných kovov sa striebro používa v takých malých množstvách v pomere ku konečnému produktu, že sa stáva takmer nerecyklovateľným.

       Pomer zlata ku striebru

       Práve teraz zaplatíte za 1 uncu zlata 65 uncami striebra. (1:65) Odhadované celkovo vyťažené množstvo striebra je 40 miliárd uncí. Celkovo vyťažené množstvo zlata je 5,3 miliardy uncí. (7,5:1) Tisícročný priemerný pomer ceny bol 16:1 až 10:1. Momentálne je tento pomer 4-5-krát podhodnotený. Celkové množstvo dostupného investičného zlata a striebra by momentálne malo byť v pomere 1:10 (striebro:zlato). Vzhľadom na ceny striebra a zlata je striebro v tomto prípade 275-krát podhodnotené.

       Liked by 2 people

   • LM, fakt netuším. Ani zlato, ale striebro je čo sa týka použiteľnosti podstatne lepšie na tom, ako zlato. 50% ťažby zlata ide na šperkársku výrobu, tuším len 10% na priemyselné využitie a medicínske a zvyšok do trezorov na rezervy a investičný predaj. Ale z videa Borisa Ratnikova som sa dozvedel, že tibetskí mnísi predviedli Blumkinovi, ako pomocou zlatého prášku dokázali presúvať obrovské kamenné bloky. Posypali ich a odriekaním mantry platne stratili hmotnosť.
    V 2011 mal agregát M1 veľkosť 2 bilióny USD a priemerná realizačná cena jednej unce striebra (americká ťažobná firma) bola 35,30 USD, priemerná realizačná cena unce zlata bola 1592 USD. V 2018 bola priemerná realizačná cena striebra už len 15,60 USD a zlata 1265 USD, ale M1 už bola 3,5 bilióna USD. Peňažná zásoba vzrástla o 75% a cena striebra klesla o 60%. Dnes je peňažná zásoba 9-násobne väčšia ako v 2011, priemerná cena striebra je vyššia cca o 40%. Akú ma hodnotu? Asi to bude podobné, ako v Kráľovstve nebeskom, keď Saladin na otázku, akú cenu má Jeruzalem, odpovedal, že nijakú a vzápätí sa otočil a povedal “nesmiernu”.
    Ak by si chcel vsádzať na rast striebra, treba čítať hlavne analýzy hovoriace opak a s nimi konfrontovať tie optimistické hovoriace o veľkom raste. Cenu môžu tlačiť (treba si zistiť aký obrovský objem aktív spravujú nie klasické banky, ale najväčší správcovia aktív) dolu cez futures viac menej podľa ľubovôle.

    Liked by 3 people

   • Nejsem Graul, ale odpovím: Těžba stříbra od roku 2016 každoročně klesá. Vloni bylo výtěženo a recyklováno 978,1 milionů uncí stříbra. Skoro polovina skončila v průmyslu (1/10 roč. produkce ve fotovoltatice). Ve šperkařství a stříbrných nádobách skončilo skoro 1/4 roč. produkce. U investorů skončilo 22% roč. produkce (roč. produkce = těžba+recyklace). https://www.silverinstitute.org/wp-content/uploads/2020/04/World-Silver-Survey-2020.pdf
    Např. Max Kaiser odhaduje cenu stříbra na 500 US$. Mike Maloney odhaduje cenu stříbra na 1500 US$. Robert Kiyosaki odhaduje budoucí cenu stříbra na 6 000 US$. Viděl jsem i vyšší odhady. https://www.youtube.com/watch?v=rH0iAYtYKnA

    Liked by 3 people

 2. 24.02.2021
  Slováci už pre iné občianstvo nebudú prichádzať o slovenský pas
  Matovič nepoteší Orbána. Vláda neumožní prijať maďarské občianstvo bez pobytu v Maďarsku
  Oni ani nevedia prečo mali prijať tieto zákony, ale Slovensko má byť stabilizované, otázka kto to pinďosom vysvetlí, bude to zaujímavé už sme na kopci, pripravte sa na jazdu z kopca.

  Liked by 7 people

 3. https://www.zerohedge.com/economics/rickards-great-reset-here

  Now, the euro (along with the Chinese yuan) is moving quickly to become a Central Bank Digital Currency (CBDC). A CBDC combines a traditional currency with the blockchain technology of a cryptocurrency.

  It’s an important move in the direction of eliminating cash and forcing users into a 100% digital system using credit cards, debit cards, and smartphone apps.

  Why are China and Europe so focused on eliminating cash?
  Use It or Lose It

  I’ve said all along that you cannot put negative interest rates on consumers until you eliminate cash. Otherwise, savers would just withdraw cash from the banks and stuff it in mattresses to avoid the negative rates. Implicitly, the European Central Bank (ECB) seems to agree.

  One of the ECB Board members says that negative rates (really confiscation) will be applied as a “penalty” against “hoarding” cash. In plain English, that means they will create digital money, force you to spend it, and if you don’t spend it, they will take it away as a “negative rate.”

  Now all of the pieces of the global elite plan are converging.

  The IMF SDR issuance will reliquify global central banks that cannot print dollars. Then CBDCs will be used to eliminate cash.

  Once the cattle (that’s us) have been herded into the digital slaughterhouse, we will be told to “use it or lose it” when it comes to our own money. In other words, either we spend the money, or the government will take it away.

  Liked by 4 people

  • Dobrý výber, len je tu jeden háčik, na ktorý pán zabúda:
   Politická jednota elít a vzhľadom na to, že Putin v Davose odpískal projekt great reset/zlatej miliardy, tak z toho nič nebude hlavne vo svetle toho, že rúti sa na nás doba ľadová. V pondelok uverejním aj o tom článok.

   Liked by 4 people

  • mna by zaujimala jedna vec…..samotni politici potrebuju aspon v urcitej forme peniaze bez oznacenia…..uplatky, seda ekonomika, ilegalne prispevky pre volby, spolupraca s mafiami, ved to nie je len u nas, ale vsade vo svete. Ano, mozno sa to robi cez legalne platby, analyzy a licencie a biele kone, ale aj tak casto potrebuju prerusit tu ciaru, cez ktoru sa da vystopovat az k cielu, ak sa chce a k moci sa dostane nepriatel….a nikto s tym nema problem? A ako zabrania, aby si ludia tieto digitalne peniaze potom nemenili za zlato ci podu? nech je ako chce, negativne urokove sadzby problem terajsieho kapitalizmu nevyriesia, max. posunu. Dalsia vec ludia minu peniaze hned a potom nech sa vlada stara a ked budu v uliciach strajkovat a demonstrovat miliony ludi, ktori si dnes kupia 5. mobil (lebo ved inak mi tie peniaze aj tak vezmu) a za rok pocas inej pandemie (hovorim to prenesene) budu potrebovat uspory, lebo budu prepusteni, nebudu mat na chleba a statne davky uz vyprsia….potom co? Ved tu automaticky dojde k oddeleniu meny ako sprostredkovatela obchodu a penazi ako drzatela hodnoty….a ta druha si najde svoju fyzicku podobu, aj keby to mali byt muslicky ci kamene v Tatrach ako na Velkonocnom ostrove:-)

   Liked by 1 person

 4. Nazdar Oracle.
  Dopredu upozorňujem že sa budem na chvíľu zaoberať MYSTIKOU , viem že s vecami ktoré sú jej blízke v rozbore a snahe pochopiť čo sa deje a udeje nie je možné počítať do predu. Ak nikto nemal záujem o narušenie fungovania mechanizmov FEED. Tak je potrebné si položiť bol to zásah prozreteľnosti lebo sme sa odklonili od Božieho zámeru? Tu sa nedá celá situácia zjednodušiť podľa pravidla : ak matematiký či mechanický model robí dookola to isté milióny krát po sebe to isté , po miliónoch opakovaní sa odrazu stane niečo nečakané. Z dôvodu hromadenia sa nepatrnej odchylky, tá sa hromadí nestráca sa. Systém sa potom znova ustáli a pokračuje ďalej ak to nečakané nezničí mechanizmus. Ako si už spomínal na deň kolapsu mechanizmov FEED vychádza číslo 13 a nie 11 či rôzne derivacie čísla 11. Číslo 13 je pre GP považované za nešťastné tak je aj propagované. Zmeny v priestore do ktorého vstupujeme ešte viac urýchľujú sled udalostí, tiež sa začínajú znova aktivovať schopnosti o ktorých nám od detstva tvrdia také niečo neexistuje. Možno sem taká úvaha nepatrí no aj tak so nad tým treba zamyslieť.
  S pozdravom Peter.

  Liked by 6 people

 5. ahoj Oracle/vsichni. pandemicky zakon byl schvalen. prodlouzeni neustavniho nouzoveho stavu neproslo, nicmene je to jen fraska. pandemicky zakon staci na jejich umysly. ted vsichni utoci na babise, ze to je jeho chyba. babis neni hlupak a kdyby chtel, tak zadny chaos samozrejme neni. dnes v PS prohlasil, ze pokud si snemovna NS neprodlouzi, vyhlasi si ho sam. poslanec SPD jan hrncir varoval vsechny, ze ve spolecnosti to uz moc vre. prymula se objevil na fotbale, kdyz 2 hodiny predtim mluvi o nutnem lockdownu. zase dalsi herecka etuda. hamacek, ministr vnitra, prileva neustale olej do ohne a uz je to az moc okate. mozna se budete smat, ale pripomina mi to trochu francii pred velkou revoluci. panovnik nechtel slyset, ze uz to az moc vre, delal, ze neco dela, ale nedelal nic a zloba se soustredila na m.a.. uz je je to napeti v CR ve vzduchu dost citit. trochu se bojim, ze to nemusi dopadnout dobre. nebo je to zamer?

  Liked by 1 person

  • neviem, ale dalo by sa krajat. Dnes som skoro skolaboval od nervov, rano som si musel dat whisky na ukludnenie. V supermarketoch to je tiez katastrofa, staci jedna lepsia iskra a ide to vsetko hore kominom.

   Vcera som sa dopocul, ze mi bez respiratora uz nepredaju v pekarni chleba, tak tam uz teda nakupovat nepojdem. Som extremne nasraty, nervozny a mam chut Hamacka to prasa, stiahnut z koze.

   Liked by 1 person

   • tak to jsme dva:-) ja jsem si musela nalit sklenku vina pri sledovani te komedie v poslanecke snemovne. poslanec volny rekl nahlas babisovi o jeho kseftech a protoze nemel povinny respirator, tak dalsi recnici pozadovali dezifenkci recnickeho pultu. hamacek ma dostat trafiku na embassy v kanade. vojtech dostal ve finsku. drive se za velezradu veselo, dnes se odmenuje

    Liked by 3 people

 6. túto informáciu, že sa to má odohrať som zachytil asi min. 7 dní dozadu.V danom článku sa spomínal dátum 24. – 25.02.2021. A bol som prekvapený, že im to vyšlo na deň presne. O čo sa jedná. Tento tzv. výpadok mal poslúžiť močiaru na naštartovanie veľkého resetu podľa jeho pravidiel. Avšak určitá skupina (podľa nich je tam Trump, Putin a ďalší) tieto procesy podchytila a celé toto všetko obrátila proti močiaru a to tak, že močiar tieto procesy už nemohol zastaviť. Podľa toho čo tam bolo uvedené, tak teraz fakticky končí pôvodný finančný systém a nabieha nový. Že vraj kvantový finančný systém. Neviem, uvidíme. Tento výpadok nemá postihnúť len FED ale každú jednu centrálnu banku na svete a bude jedným z klincov do rakvy močiara. Inak je zaujímavé, že v Barme kde došlo k prevratu, pár dni dozadu armáda zatkla vedenie centrálnej banky.

  S týmto tzv. resetom bol priamo spojený aj Davos a očakávania močiaru. Neviem kedy položili Putinovi tú otázku, či je pripravený prevziať zodpovednosť, či to bolo pred jeho prejavom alebo po, jedno je však isté, že Putinove slová boli pre nich šok. A tu je to zaujímavé. Napriek počiatočnému šoku močiar veril, že to ešte nejako zvládne lebo má Čínu.Čína to skutočne podporovala, ale potom hodila spiatočku a postavila sa za Putina. Prečo asi? No a ako už je známe, Rusko potom prešlo do ofenzívy a močiar v hysterickom záchvate si v Rusku zase nabehol na vidly s Navaľným.

  No a čo sa týka Slovenska, Buď táto informácia k matelkovi ešte nedorazila, alebo ju nepochopil (čo je pravdepodobnejšie). Podľa toho čo bolo zverejnené, matelko pripravuje likvidáciu slovenských podnikateľov a slovenskej ekonomiky. Podľa týchto informácií zahraniční investori toho majú byť ušetrení. Vypisovať, že prečo je tuna zbytočné. Situácia sa však nebezpečne vyhrocuje, keď už otvorene a doslova s neskrývaným cynizmom vláda a tzv. odborníci hovoria o svojich plánoch. Veď oni doslova otvorene a neskrývane odmietli ľudí liečiť a tým, ktorí sa o to snažia hádžu polená pod nohy. Dnes som počúval reláciu na SRo1 o 12:30 a zostal som šoku z toho čo som počul. Vedia aká je situácia, ale oni ju odmietajú riešiť. Zdá sa, že zmeny sú za rohom lebo matelko a spol. príliš tlačia na pílu. Zhodili masky a aj zábrany a idú do finále.

  Liked by 5 people

 7. Ako by sa malo postupovať s financiami uloženými vo finančných domoch (bežné účty, terminínované, investičné, …), je lepšie tieto financie zmeniť na čo najväčšiu finančnú hotovosť alebo iba nejakú jej pomernú časť?
  Skúste prosím napísať nejaký logický postup na základe dostupných informácií, hlavne tí, ktorí sa pohybujete alebo vyznáte v tomto segmente, prípadne napísať pro a proti na možný postup.
  Určite je nás viac, čo si kladú túto otázku.
  Ďakujem.

  Páči sa mi

  • sú dva prípady:
   prípad prvý – máš úver. V takomto prípade v banke, kde máš úver, hromadiť na účte peniaze až do výšky zostatku úveru. Nominál voči nominálu – v prípade turbulencií možnosť riešenia zápočtom.
   prípad druhý – úver nemáš. V peniazoch len platbyschopnú rezervu v rozmedzí nákladov na život v rozsahu 6 až 12 mesiacov.
   Zbytok je už len hra o rozkladaní rizika, uchovávaní kúpyschopnosti (ochrana pred infláciou) a zabezpečení platbyschopnosti.
   Eliminovanie následkov inflácie: nákup kovov, pody, nehnuteľností na vidieku a pod.
   Ja osobne by som už (pokiaľ sa osobne nevenujem obchodovaniu na burze) neišiel do žiadných investícíi závislých na burzových pohyboch. Takisto nie do kúpy nehňuteľností v mestách a zvlášť v tých veľkých.
   Ak bývam v byte, zvažoval by som kúpu domu s primeraným pozemkom.
   Ak už v dome bývam, tak do zveľaďovania domu, pozemku, náradia, možnosti v prípade potreby odpojiť sa od inžinierskych sietí (voda, elektrina, plyn (studňa, malá veterná elektráreň, fotovoltika, vykurovanie na tuhé palivo)). zbrojný pas a osobnú zbraň.

   Liked by 7 people

  • je velmi tazke predpovedat ako ten kolaps financneho systemu bude vyzerat v praxi pre priemerneho slovaka, ktory ma uspory tusim 13 000€ (je to priemer dvihnuty privatizermi, vyberacmi renty, celebritkami…median je tusim 6000€ ale nie som si isty), a ako bude konat vlada (nie tato, to by bola katastrofa, ale vlada v danom case) ci dodrzi garanciu vkladov a pod. (dnes uz zakony ci ustava su ako toaletak), mame euro, ktovie ako ne/bude fungovat…no neda sa povedat uplne presne co je najlepsie, ale niektore veci su lepsie ako ine, nebudem to pisat len o financiach:
   1) lepsi cash v ruke ako cislo na bankovom ucte (urocenie vkladov je nulove, nie je dovod drzat peniaze v banke), aj za normalneho stavu by clovek mal mat zeleznu rezervu 6-12 mesacnych nakladov domacnosti
   2) na ucte by som drzal nevyhnutne minimum podla vlastneho uvazenia (napriklad stale drzat platby 3-6 mesiacov vopred, hypoteka, energie a pod.), jeden pravnik mal nedavno navod na prenajom nehnutelnosti s hypotekou aby pri neschopnosti splacat hypo clovek neprisiel o nehnutelnost, kto nema financnu rezervu moze skusit vyuzit
   3) cenne papiere k realnym aktivam (napriklad akcie firiem produkujucich hmatatelne veci ako jedlo, napoje, drogeria, energie, zdravotnicky material atd) predavat netreba – predpokladam to ale len na zaklade historickych skusenosti kedze nikdy nepadol uplne cely trh na nulu ale vsetko sa raz stane po prvy krat
   4) lacne a efektivne opatrenia v domacnosti: urcite by som drzal zasoby potravin minimalne na 2-3 mesiace, vitaminy a zakladne lieky v zasobe pre celu domacnost aspon na rok, dufam, ze nebude tak zle ze nebude tiect voda – aspon brita nie je na skodu (idealne aj plynovy kempingovy horak, nie je to drahe), par litrov vody aspon na tyzden aby bol cas sa zorientovat a pobalit niekam za rodinou na dedinu ak ste v meste, samozrejme stale drzat plnu nadrz v aute
   5) posledne mesiace sa dost vykupuju bojove noze, luky, kuse, zacinaju dochadzat aj praky (strelna municia je dlhodobo nedostatkova od zaciatku korony) – netvrdim, ze treba zhanat hned raketomet ale urcita skupina nasich spoluobcanov sa kvoli niecomu ozbrojuje
   6) ak by bol problem vobec platit eurom tak sa bude platit niecim inym, co bude mat pre ludi realnu prakticku hodnotu (jedlo, cigarety, alkohol a pod.), zlate tehlicky sice bohatstvo z velkej casti uchovaju ale rodina sa z nich nenaje (maju zmysel pre majetnejsich ludi)

   Liked by 5 people

   • ako hovoris, zlato je skor na stav, ked sa vsetko ustabilizuje, prip. keby clovek chcel riesit veci odchodom z krajiny/oblasti. Zlato je spratne a relativne dobre sa predava vsade. Samozrejme otazka, ako zasiahne prip. zmena cely svet….v Indii je najviac zlata, fungujuci stat im to neprinieslo. Zasa ktosi hovoril, ze ked prisiel Hitler k moci, tak babicka zbalila rodinu a za zlate mince v ktorych setrila este od R-U si kupili v Kanade domcek s obchodom a usli celej tej katastrofe v Europe. A co vraveli Juhoslovania, za ich vojny fungovali cigarety ako jediny platobny prostriedok. Zlato sa blbo overuje, ci nie je falosne, dolar asi tiez.
    Otazka je aj koho to najviac postihne a ako….inak to bude, ak pojde ku dnu EU, inak, ked sa dokazu dohodnut s Rusmi.
    Poviem pravdu, ja sa nadejam, ze to skor prebehne ako v 90. rokoch u nas, nie cestou vojny a nedostatku liekov. Ak mas nejake peniaze navyse, zidia vraj tvrdili podelit po 20% (20%-zlato, 20% nehnutelnosť, 20% akcie, 20% hotovost, zvysok uz si nepamatam). Ale teraz je to problem, akcie superdrahe, nehnutelnosti superdrahe, hotovost prave najproblematickejsia, tvrde meny su otazne. Takze par striebornych minci mam, par zlatych, na domcek s obchodom to nie je, ale rok masa by som z toho mohla vytiahnut, ked bude najhorsie:-)) Ja som totiz minule tak rozmyslala, ze v 90.roku moji rodicia mali uspory a keby som vtedy bola kupila zlatu mincu, co predavala NBS za 5000 SKK, tak to vyslo vtedy na maso zhruba obdobne. No a pointa bola, ze uspory boli male na kupu bytu (ktora jedina zachranila ich hodnotu) a zdevalvovali sa (hoci v tom case vdakabohu za ne), zlato mohlo pomoct, ale ani mi to nenapadlo. A samozrejme zasa nie je to vseliek, ked vsetci budu ho predavat, zarobi len zlatnik.
    Snad to dopadne pre nas dobre, ako hovori Oracle a aj keby sa uspory stratili, ale uchoval sa stat so schopnostou a ochotou postarat sa o svojich obcanov, tak by to nemuselo byt to najhorsie.
    Lieky sa minu, municia moze byt nedostatocna (nehovoriac o tom, ze keby naozaj doslo k tomu, tak ked ma prepadne tlupa, nemusi pomoct ani pistol), po viac ako roku si na tom obdobne ako ti co sa nepripravovali. Najlepsi je system. Stryko isiel do dochodku v prepocte s dochodkom 200 eur, teraz ma nejakych 650. V banke ci akciach by to nevygeneroval

    Páči sa mi

    • Zlaté mince s nominálom 5.000 Sk predávala NBS za 5.850,00 SKK – 6.500,00 SKK v rokoch 1993 – 2004 (Svätopluk, Kultúrne dedičstvo UNESCO) až 8.500,00 SKK v rokoch 2006 – 2008 (Mojmír II., Bratislavské korunovácie). Dnes tie mince stoja 500,00 – 600,00 €
     Zlatníci zarobia len na tých, čo budú predávať retiazky, prstene, náušnice. To je pár gramov zlata, k tomu ešte 585 (14 karátov). Tí dostanú za svoje frky poriadne pod trhovú cenu. Tých sú státisíce. Mince má pár ľudí a tí si nájdu spôsob na slušnú trhovú cenu. Tí majú čas, lebo sa držia štyroch G : Gedanken, Geld, Geduld, Glueck, čiže myšlienky, peniaze, trpezlivosť, šťastie.
     S tým systémom je to pekný príklad. A nikto neráta s tým, že ak bude väčšina v druhom, súkromnom pilieri (to je ten, čo z priemerne pracujúcich urobí boháčov, ktorí budú cestovať po vychytených destináciach 😉 ), tak v prvom pilieri ostane málo ľudí a štát im bude môcť vyplácať slušné dôchodky. Hlavne ak ideme smerom k marxistickému komunizmu (tak ako sa chystá zvyšovanie daní z nehnuteľností pod heslom “aby sa oplatilo pracovať a nie vlastniť”) a vtedy by mali byť tí, čo držia so štátom hore pred tými, ktorí pôjdu podľa hesla “moje odvody, môj dôchodok”

     Páči sa mi

     • 2.pilier prestane vsetkych velmi rychlo zaujimat, ked zistia, ze maju narok na 1/360 mesacne zo sumy, ktoru nasetria a inflacne to rozhodne odolne nebude…..a to nepocitam dlhodoby pokles akcii v USA (vsetci pocitaju so zotavenim v podole V alebo aspon K, pricom horne rameno budu akcie….ale ekonomika podla mna v tomto nepusti, mozes klamat ale nie navzdy a vsetkych). To mas ako aj teraz, ako sa ti, ktori su v 2.pilieri a mali mat krateny minimalny dochodok z 1., rozculovali, ze preco by oni nemali od statu dostat tak ako ostatni a terau si to aj presadili. Podla mna za 10 rokov (ak teda nie aj skor) to pojde cestou Madarska a Polska. Dufam, ze to sa uzavrie skor, ako rozdrbu uplne ten 1.pilier, ako hovoris

      Liked by 1 person

 8. Na fb v skupine Hanbim sa za Igora Matoviča je prispevok s otvorenou výzvou, citujem: Hľadá sa min.30 000 ľudí, ktori su ochotni ist do krvaveho prevratu. Ked to nepojde po dobrom,pojde to po zlom.
  @SLAV, dobrá otázka, tieto informácie by zaujímali aj mňa. Nemám z tejto situacie dobry pocit.

  Páči sa mi

 9. Tak, asi sme doma. Prečítajte si nového Pjakina (textová forma je pod videom) * Hlavne prvá polovica, úplná analógia stavu, pred rokmi v RU a teraz u nás. Ako cez kopirak. Dobrá ukážka toho, ako je močiar málo kreatívny. A možno aj návod, ako z toho von. Len chýbajú osobnosti, ako V. V. P., Aby sme z toho vyšli nekrvavou cestou. Asi je treba zaletieť na skusy,pre rady…. ****https://pjakin.blogspot.com/

  Liked by 3 people

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s