Máme sa na čo „tešiť“, už sa to sype

Hovorím o finančnom systéme, konkrétne o americkom segmente. Ešte sa to na ulici neprejavilo, aspoň nie tak, ako to dav rozozná na prvý pohľad. Hovorím to na základe toho, že z jednej strany existuje informačná asymetria a z druhej strany, aj keď dav niečo vidí, nemá na rozpoznanie jednotlivých znakov príslušné automatizmy/stereotypy.

O čo ide?

Napriek všeobecnej mienke ekonomika sa z prepadu 2008-2009 nezotavila a rovnako sa poriadne nezotavil ani finančný systém z krachu 2007-2008. Hovorím to na základe toho, že firmy prakticky neinvestujú do rozširovania výroby (aspoň nie na Západe) napriek tomu, že sa tlačia peniaze, nominálne úrokové sadzby sú okolo 0% a reálne sú negatívne (reálna inflácia je viac ako sa oficiálne uvádza – skôr okolo 10%).

Lenže tlačenie obeživa priamo nestačí, lebo sa nielen destabilizuje systém cez kladné spätné väzby, ale sa aj odkryje podvodný charakter systému, preto centrálne banky (CB) a bankári vymysleli repo t.j. za dlhopisy komerčných bánk a podobných finančných produktov napr. securities/istiny sa poskytuje kapitál na krátku dobu a následne po určitom čase banka odkúpi naspäť toto aktívum (sama o sebe je to v súčasnom finančnom systéme štandardná operácia). Reverse-repo, je to isté len z druhej strany a čo čert nechcel, toto sa u FED nielenže pred pár dňami vyšplhalo do rekordných výšok od čias krízy 2008 a od roku 2015, ale aj začalo prakticky nekontrolovane rásť t.j. niekde sa dačo pohlo a entity začali vymieňať hotovosť za niečo iné, a tak banky, aby vyhoveli reguláciam a získali znova vnútornú rovnováhu, začali od FED kupovať práve securities.

Ďalšia vec je, že počas krachu kryptomien (teraz v máji) dosť búrz hlásilo výpadky tak pri predaji kryptomien (špekulantov vystrašili v rámci Psyops), ako aj pri nákupe burzy hlásili problémy s tým, že mnohí investori v banke sa k nákupu nemohli dostať k vlastnému účtu t.j. nemohli nakúpiť pri tom prepade lebo banka neumožnila z technických dôvodov nakúpiť kryptomeny. Keď k tomu prirátame to, že aspoň jedna banka prepúšťa zamestnancov (bude a je ich viac), znižuje odpracované hodiny a zbavuje sa kancelárskych priestorov, tak to vyzerá, že sa niečo deje a zdá sa, že súčasné finančné inštitúcie Sev. Ameriky ak nie rovno skončia, tak prejdú významnou transformáciou.

Tieto veci v praxi znamená aj to, že veľa ľudí uvidí veľmi rýchly zánik dôchodkového a iného sporenia (Sev. Amerika) a budú nútení nájsť alternatívu. Vzhľadom na to, že momentálne niet dosť fyzického zlata a striebra na trhu, tak alternatívou na rýchly nákup sa stanú kryptomeny. To znamená aj to, že zahraničné US$ sa stane bezcenným a kryptomeny sú súčasťou našej budúcnosti a preto je zbytočné zbrojiť proti všetkým kryptomenám.

Drahé kovy, kryptomeny, hotovosť a US$

Ak niekto má na účte US$ a nežije v Sev Amerike, tak s okamžitou platnosťou by sa mal ich zbaviť konvertovaním na hocičo. Držať hotovosť primárne vo vlastnej mene tiež nie je zlý nápad.

Pri kryptomenách treba brať na zreteľ či bol ICO (Initial Coin Offering-je to dôležité z tohto hľadiska, že to umožní regulátorom zaobchádzať s kryptomenou ako s akciami firmy) a či plnia aj inú funkciu/použitie ako uchovávateľ hodnôt/mena.

S pozdravom

Oracle 911

PS: Veľké peniaze to všetko vedia, preto v tichosti počas prepadu nakúpili kryptomeny vo veľkom a podľa všetkého použili na to svoje US$ a poskokovia anglo-amerického močiara s centrálou v Londýne to odnesú-predstavte tú paniku u nás, niet kam ísť a obeživo na účtoch prakticky bezcenné a tá „pomoc“ z najväčšej pravdepodobnosti nepríde.

Výzva: prosím začnite čítať hrubé knihy (je to fuk s ktorým začnete), v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

Poznámka: Diskusia je nižšie a je otvorená.

9 thoughts on “Máme sa na čo „tešiť“, už sa to sype

 1. BofA je nakratko so striebrom: https://www.reddit.com/r/Wallstreetsilver/comments/mqdnk8/bank_of_america_shorted_300000000ozs_of_silver_in/
  nieje to sice nova sprava, ale ukazuje, preco je striebro s cenou tam, kde stale je, tato banka je na odpis a kedze je to Bank of America, uz len tym nazvom rozhodnou mierou prispeje k dominu v US.
  Otazka len je, dokedy budu vediet tlacit cenu striebra dole, pretoze dlhodobo sa to neda.

  Liked by 5 people

   • to sa dalo čakať, na tom reddite je taký pekný prehľad na pochopenie jednoduchých grafov a tabuliek, nech sa snažia akokoľvek manipulovať cenu tak fyzické zákony budú vždy nadradené tým ľudským, kto sa trochu vyzná v ekonómii a sleduje mainstream tak musí žasnúť ako to nakoniec aj tak vždy skončí pri základoch – ponuke a dopyte

    ja som tiež zvedavý ako dlho táto párty ešte bude trvať, Oracle píše, že “Napriek všeobecnej mienke ekonomika sa z prepadu 2008-2009 nezotavila” a toto je presne tá sranda, podobne ako pri pandémii aj tu je to skôr o tom čo tlačia MSM s nejakými treťotriednymi “expertami” pri čom renomovaní výskumní pracovníci (nobelisti/ profesori publikujúci v renomovaných časopisoch, resp. “múdrosráči”) stále tvrdia úplný opak…už sa “teším” na tie ekonomické relácie na TA3 s bankovými expertami na všetko ako to tam budú analyzovať a na betón to zaklincujú zase nejakým zahmlievacím bludom ako je to hrozne zložitá téma kúpiť si striebornú mincu

    Liked by 3 people

 2. Ahoj Ori,
  ano, to čo si napísal vyzerá byť čoskoro pravdou. Zlato, striebro, cash a kryptomeny. V prípade krypta, by som však počkal na ďalší dip, lebo ak sa to začne rucať výpredajom si prejde aj krypto (BTC pravdepodobne otestuje opäť 20 000hranicu) otázkou je, či budú online burzy, lebo tie trpia chronickým blackoutom, keď market padá. S tými ICO by som bol opatný…
  Ďakujem za článok.

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s