Tieto otázky mi vrtajú v hlave [Aktualizované]

Viac menej sú to rečnícke otázky, lebo od nikoho konkrétneho nečakám odpovede a súvisia s mojimi plánovanými projektami:

 1. Ako rozbehnúť na území veľkej Moravy/Maravy poľnohospodárstvo s permakultúrnymi prvkami t.j. ktorá je čistá a regenerujúca krajinu s minimálnou až žiadnou štátnou pomocou?
 2. Ako zaviesť kryptomenu, ktorá podporuje rozvoj reálnej/produktívnej ekonomiky a je de facto energoinvariantom?
 3. Ako dať svetu čistý de facto nevyčerpateľný zdroj technogénnej energie?

Bonus:

Aká bude klíma územia Veľkej Moravy/Maravy v nadchádzajúcich 20-50-100 rokov?

40 thoughts on “Tieto otázky mi vrtajú v hlave [Aktualizované]

   • Zavedenie zdroja relatívne čistej a lacnej energie s minimálnym dopadom na životné prostredie. Výrazne pomôže v riešení ďalších problémov. Dostok energie je stabilizačný prvok. Zvýšenie morálneho chápania je možné no najprv sa musí dosiahnuť u kritickej časti populácie ktorá za sebou potiahne zvyšok populácie. Ani čítanie tlstých kníh nemusí znamenať zvýšenie potenciálu chápania a mravnosti. To nastáva až v krízových situáciách keď človek dokáže spúšťať vlastné ego a nájsť čo najlepšie riešenie na vyriešenie problému. Tým netvrdím že ich netreba čítať, len sa v nich netreba utopiť.

    Páči sa mi

   • Nemyslel som, že “zdroj energie ‘zadarmo’ ” vyrieši morálne problémy. Ale vyrieši napríklad problém so získavaním pitnej vody (odsolenie morskej, vyčistenie špinavej). Vyriešia sa aj iné problémy, ktoré sa teraz javia neriešiteľné, alebo sú energeticky príliš drahé a preto sa neriešia. S morálkou to samozrejme nemá veľa spoločného. Problémov je veľa a morálka a znalosti sú len jedny z nich.

    Liked by 1 person

    • Tu sa veľmi veľmi mýliš. Drvivá väčšina súčasných problémov je spôsobená extrémne nízkou mravnosťou. Ľudia ktorí vyberajú riešenia majú psychiku na zvieracej úrovni. Iba čo najviac získať hneď a užiť si pôžitky sveta. Skutočne mravné rozhodnutia by nevytvorili súčasné problémy. Ako príklad zoberme hoci aj zavádzanie elektromobilov. Začnime s jeho batériou vybrala sa lítiová ktorá sa prakticky nedá recyklovať a bude to toxický dlh do budúcnosti. Lítium znečisťuje prostredie pri ťažbe, rafinovaní, spracovaní a pri výrobe finálneho výrobku. K nej je alternatívou Konopná batéria ktorá je jednoducho recyklovateľná, má väčšiu životnosť a potrebuje kratší čas na nabíjanie. Je to technológia známa takmer sto rokov no je ignorovaná. Karoséria áut by mohla byť vyrábaná z uhlíkových nanovlákien bola by tak oveľa pevnejšia a odolnejšia. No tiež sa to nepoužíva lebo by malo auto takmer neobmedzenú životnosť, uhlíkové nanovlakna nehrdzavejú. Potrebujeme sa zbaviť spotrebnej ekonomiky a prejsť na ekonomiku zdrojov.

     Liked by 8 people

   • “Sisi istý že si si prečítal odporúčané tlsté knihy?” – vidno že tento povýšenecký pasívno-agresívny postoj túto komunitu stále neopustil. 😀 S takýmto postojom chcete niečo presadiť? Matovič to takto skúša a nie je veľmi obľúbený…

    Liked by 2 people

    • Chceš debatovať BEZ znalostí? Bez pochopenia obecného chodu vecí?

     Znalosti sú moc.

     Sarkazmus / Jo tie tlsté knihy sú tak tajné! Pochopil som. Ty sa k ním nedostaneš a preto my čo tie knihy sme si prečítali a pochopili sme povýšeneckí a agresívni. / Sarkazmus

     Liked by 2 people

    • Aby sme sa pochopili.

     Ochota (nie schopnosť) vzdelávať sa, je svojou podstatou otázkou morálky.
     Fantomas napísal “Vyriešenie problému s energiou vyrieši v podstate všetky problémy ľudstva (alebo veľkú väčšinu).”

     Je vo svojej podstate nezmysel (viď Hopi). Pretože jeden z dôvodov prečo sa máme tak ako sa máme alebo budeme sa mať tak, je otázkou morálky (tej skutočnej nie tej vyjadrovanej slniečkarsko slušnej).

     Druhý z dôvodov prečo sa máme tak ako sa máme je chápanie vecí.

     A toto čo som tu úplne zbytočne písal, by sa každý kto má ochotu sa vzdelávať dozvedel z tých tlstých kníh.

     Liked by 1 person

     • @Dusan Ja s tlstou knihou (DVTR) bojujem uz par mesiacov. Mam problem pochopit to co sa v nej pise. Mozno je to dane tym, ze nie som dostatocne inteligentny, alebo je kniha nekvalitne prelozena. Poznam par ludi, co s tym maju problem tiez. Diskvalifikuje ma tato skutocnost z diskusie na tejte stranke? Vase konfrontacne odpovede naznacuju, ze Vam chyba ludskost. Bez tejto vlastnosti Vas vela ludi nebude pocuvat. Pekny den vsetkym.

      Páči sa mi

      • Ak máš problémy pri čítaní jednej z tlstých kníh, zmeň knihu. Za niečo podobné. Môžeš najprv skúsiť romány. Na začiatku je lepšie čítať knihy ako Posledný Gambit, Ostrie Britvy, Hodina Býka, V Hmlovine Andromedy. Tieto učia koncepciu prerozprávaním príbehu. Každé opakované čítanie ti ukáže ďalšiu a ďalšiu vrstvu. Je komplikovane to napísať, písaný text nedokáže naplno preniesť myšlienku ktorú sa snažím vyjadriť. Chýbajú mi na to isté vedomosti. Preto sa učím ruštinu a budem čítať v originálnom vydaní. No aj tak mi ostanú isté nuancie vyjadrovania jazyka skryté.

       Liked by 3 people

      • “Diskvalifikuje ma tato skutocnost z diskusie na tejte stranke?”

       To závisí na tvojej morálke, ktorá vyviera z používania Svedomia vo tvojom rozhodovaní v priebehu životných okolností.

       Naozaj si prečítaj Hodinu býka ako odporuča Peter.

       Liked by 3 people

 1. Zdravia všetkým.
  Odpoveďou na tretiu otázku môžu byť rôzne technické riešenia. Riešenia ktoré by boli skôr dočasné a neskôr aj trvalejšie. Na začiatku by mohlo byť riešením ohľadom energie postavenie Thoriového reaktora. Je to oveľa bezpečnejšie ako prevádzkovať uránový. Len je potrebné sa rozhodnúť ktorý tip by to mal byť, kombinácia thoria a uránu či čisto tohrioví so systémom skakavej vlny. Ďalšie možné riešenia na našom území môžu byť geotermálne elektrárne no tie sú síce čisté no nedajú sa postaviť všade a aj na vhodnom mieste nemusia mať potrebný výkon. Ako by to bolo so získaním energie priamo z ionosféri si istý nie som čisto teoreticky by to mohlo byť riešením no nie som si istý nakoľko by sa to dalo rýchlo realizovať.
  K prvej otázke
  Ak to chceme realizovať potrebujeme koordinovať pestovateľov aby sa prestalo pestovať to čo dotuje eú. K tomu aby to fungovalo potrebujeme hlavne zmeniť myslenie a názory ľudí.
  S pozdravom Peter

  Liked by 2 people

 2. Včera som zašla po dlhej dobe za náš lesík,a tam vidím za drôtenou ohradou pásť sa stádo ovcí.
  Ale akých ovcí! Z diaľky vyzerali ako biele gule,také sú tučné.Neviem,možno to sú ovce na vlnu,jednoducho,také krásne ,zdravé ovce som ešte nevidela.A pod lesíkom stavia môj bratranec úle.Sám ich vyrobil,sú ako z katalógu.Nech sa len vrátia,včely,na tisíc rokov ! Čerešne, vyzerá,že tento rok tiež dobre zarodia. Mám dobrý pocit z tohto kúsku Veľkej Moravy.-).

  Liked by 6 people

 3. K prvej otázke – v čom konkrétne vidíš problém? Mne sa už dlhší čas javí eko-logické poľnohospodárstvo ako zaujímavé riešenie, resp. odpich k riešeniu hneď viacerých problémov.
  Dnes máme armádu nezamestnaných, ktorí poberajú dávky za ničrobenie. Viem si predstaviť existenciu štátnych sociálnych podnikov – v tom čísle prečo nie poľnohospodárskych? – kde by boli zamestnávaní práve dnešní nezamestnaní a odpracovali by si svoju dávku – teda už plat. Čiže manuálnu silu na pole by som mal. A nezamestnaných zasa nie.
  Keď už dostanem ľudí na pole, jasné, že ich tam nenechám okopávať repku na naftu. Existuje viacero zaujímavých eko-logických systémov ako maximalizovať výnosy pri minimálnej námahe. Viem si predstaviť nejaký mix permakultúry, agrokruhu (možno v nejakej zdokonalenej podobe), biotechnológií (škaredé slovo, ale neviem ako nazvať či kam zaradiť umné využívanie symbiotických pôdnych baktérií v poľnohospodárstve)… Vo výsledku tak dostanem na trh zdravé potraviny z eko-logického hospodárstva.
  Keďže ich pestujem v sociálnom podniku, nepotrebujem aby tento generoval zisk – stačí, ak zarobí sám na seba plus vyplatenie miezd. Keďže tieto mzdy dnes majú formu štátnej dávky, ušetril som v rozpočte – ušetrené prostriedky viem použiť na iné ciele.
  Keďže dostanem ľudí na pole, naučím ich pracovať. Práca šľachtí – to vraveli už naši dedovia. Niečo na tom bude – spomeň si na komunistických Cigánov (ktorí pracovali) a porovnaj ich s dnešnými Rómami (ktorí vyžierajú – veľká česť výnimkám). Čiže naštartoval som aj akýsi vnútorný rozvoj ľudí, ktorí v dnešnom systéme zo dňa na deň degradujú.
  Tým, že som dostal na stôl zdravé potraviny, vytesnil som zo stravy množstvo jedov. Časom sa to prejaví v menšej chorobnosti – ušetrím na výdavkoch v zdravotníctve (to by bolo na samostatnú tému).

  Liked by 4 people

  • @jozi
   Cením tvoju snahu, ale je tu kopa nevysporiadaných pozemkov a liberál-fašizmus ako ideológia s tým, že kvôli vyčíňaniu liberál-fašistickej čvargy podporovanú močiarom budeme musieť znova postaviť štát od základov t.j. aj keď dôjde k hromadnému budíčku aj tak nebudeme môcť spoliehať sa na štát len na vlastné sily.
   A tvoj návrh žiaľ spolieha na štát.

   Liked by 3 people

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s