Oxidácia, redukcia a Slovensko

V biochémii a nielen v nej, existujú dva zaujimavé pojmy. Oxidácia a redukcia. Pre všetkých, ktorí si chcú zapamätať, čo to znamená je potrebné vediet tieto dve zásady:

 • oxidácia je strata
 • redukcia je zisk (paradoxne, však?)

Oxidačno-redukčný proces je teda procesom, ktorý prebieha na molekularnej urovni v kazdom z nás.

OXIDÁCIA

Smog, zlá strava, dýchanie, stres, toto všetko vytvára v tele stratu elektrónov na najvyšších, teda valenčných sférach molekúl, z ktorych sú zložené bunky. Tým pádom ich poškodzujú. Takto napriklad fungujú aj jedy. Čím je jed prudší, tým intenzívnejšie a rýchlejšie odoberá na molekularnej úrovni elektróny molekulám živých buniek a zabíja ich. Zelená muchotrávka takto v 100 gramoch jedmi obsiahnutymi len gramážou 10 mg faloidínu, 8 mg α-amanitínu a 5 mg β-amanitínu dokáže zabiť jedinca zoxidovanim buniek pečene a obličiek do 8 – 48 hodín.

Inak taky hliník z humpolce má na valenčnej sfére 17 voľnych nespárovaných elektrónov, preto ho telo v krvi, dodaného injekciou volanou vakcína, vnima, ako nepriateľa. Pretože je silny oxidant. Teda kradne elektróny a poskodzuje bunky. No pretože sa to neučí na medicíne ani na verejnom zdraví, pan Mikas to so svojim úradom expertov ignoruje napriek nárastu autizmu v USA z 1: 100 000 detí v roku 1989 na 1:35 v roku 2020. Preco 1989? Vtedy bola do.ockovacej schemy pridaná MMR v USA a zaviedli sa tzv. boostwr shots, teda 2há dávka, 3tia dávka, ako pri tej mňamke v roku 2021.

No a osobitným oxidantom je rádioaktivita. Pretpže to sú letiace elektróny, ktoré na molekulárnej úrovni z molekúl vyrážajú elektróny a tym sa molekula stáva agresívnym zlodejom elektronov a začína oxidovat, zabijať okolie. Alebo sama zomrie. Alebo sa stane rakovinovou.Uránové bane neboli to najzdravšie pre väzňov tak, ako tepláková bunka a Kolik pre jedného generála.

REDUKCIA

Zamysleli ste sa nad tým, prečo sa vitamínom C a E hovorí antioxidanty? Anti znamená proti a oxidáciu som popísal vyššie. Tieto a ďalšie molekuly majú niečo špeciálne. Majú elektrony navyše. Teda čo sa stane, keď sa stretne 9 molekúl vitaminu C s jednou molekulou hliníka? 9 molekul Cčka má 18 voľnych elektronov, tie odovzdaju hliníku a tým ho neutralizujú. A samé zostanú neutrálnymi látkami, tzv. dehydroaskorbátom, ktorý veľmi chutí najmä nervovým bunkám.

A takto sa dá pracovať na neutralizácii poškodení autizmu po “očkovaní bežnými vakcínami” (čítaj geno-cída), takto sa dá zneutralizovať účinok jedov muchotrávku zelenej, kde prof. Laing už 20 rokov chodí po seminaroch, kde zožerie 150g (3x smrteľnej dávky) muchotrávky zelenej a robi to uz 20 rokov napriek tomu, že uz mal davno mat pečeň, ako rešeto. A keďže aj dychanie je proces oxidačný, telo potrebuje antioxidanty aj, ak ste úplne zdraví.

Prečo to píšem takto, aj ked ste zvyknutí na politickú analytiku? Pretože to súvisí. Bol som v Košiciach. Maskovaný teplákmi a bundou si ma nik nevšímal. Len ďalší z davu.No mal som dôvod. Chcel som nasať atmosféru a porozpravat sa s ľuďmi bez saka a vyleštených topánok. A čo som tam našiel? Našiel som 12 – 15 000 ľudí, ktorí tam prišli a zostali prekvapení. Zostali prekvapení, že naozaj NIE SÚ SAMI.

 • Vediete dieta do školy a nechcete aby malo dusítko? Našli ste v Košiciach dalších minimalne 12-15 000 ľudí zmýšľajucich rovnako.
 • Nechcete, aby Vás, Vašu rodinu segregovali? Zámienka sa vzdy nájde. Očkovanie, nazor, výzor…Aký je to pocit osamelosti, keď sa kvóli náhubku, QR kódu či modrému papieru hádate s SBSkárom či sestrou u lekára a skoro nikto sa Vás nezastane..V stredu som tam našiel 12 – 15 000 ľudí, ktorí robia to isté.
 • Chcete slobodne cestovať, pracovat, vychovávat deti, vzdelávať budúce generácie, množit sa v Láske a v Láske žiť? V Kosiciach som našiel 12 – 15 000 ľudí, ktorí si mysleli a chcú to isté.

NIE SME SAMI. Po tomto proteste už nie. a to je HLAVNOU správou pre všetkých. Od stredy je nás už 15 000. Môj odhad počtu ľudí. @oracle911blog a @popolvar67, bolo mi cťou a tých 10 hodin v aute za to stálo.

Jox

Poznámka pod čiarou bude dnes dlhšia. Nehaňte Fica ani Uhríka. Obaja sa nechali amatérsky nachytať. Vysvetlím svoj názor potom, čo som vzhliadol v Košiciach na Dolnej bráne.

 • Pódium ovládala “aktivistka” Horňáčková s hlasom jačiacej Valkýry.
 • “Aktivistka” Horňáčková je ale spätá s JUDr. Gécim. A ten je spätý s Ing. Mgr. Tarabom a ten je šéfom KDŽP, premenovanej na Život.
 • takže ergo v momente, keď SMER zistil, kto je za “občianskym” pripravnym vyborom, JUDr. Fico okamžite oznámil, že nie je žiaden občiansky pripravný výbor (vtedy som to nechápal, dnes už chápem, pán Fico dlhujem ospravedlnenie, ktore tymto dávam) lebo bol strany KDŽP resp. Život.
 • Na pódiu sa objavil ďalší sympatizant KDŽP Život MUDr. Janco
 • A áno, pustili aj Republiku, len dvoch ľudí, viac “aktivistka” Horňáčková nepovolila, za ktorú to trocha dosť nezvládol Milan Mazurek a dobre zvládol Milan Uhrík
 • “Aktivistka” Horňáčková odmietla pustiť ku mikrofónu Adrianu Kráľovú z iniciatívy Do školy bez podmienok, ešte v prípravnej fáze ako aj Adrianu Krajníková počas protestu, podľa jej vlastnych slov jej “aktivistka” Horňáčková povedala, že ona (JUDr. Krajniková s vlastnou relaciou na SV), nemá ľuďom čo povedať

Pre KDŽP Život mám odhad. 2.9%, skončíte matrične tak, ako JUDr. Harabín, ktorý teraz vedie križiacku vojnu voči Republike, M. Mazurekovi separátne a vlastne voči všetkým, no v poslednom roku tak, ako JUDr. Danko neurobili nič na aktívnu prácu s ľuďmi. Nemyslim PR chodenie na protesty, reálnu prácu.

Preto bolo treba 2 protesty. Pretože ten prvý nebol občiansky. A obcania to vycitili a prisli tam v menšom počte. To sa už nesmie zopakovať.

Ľuboš Blaha, Milan Uhrik, Miroslav Heredoš, Vy ktori sem chodíte a čítate o ktorych vieme. Ja som v stredu pochopil o čom to spájanie je. O čom Vám hovoria ľudia Milan.O spojení myšlienky že NIE SME SAMI, ktorým NIE JE JEDNO, čo sa stane s buducnosťou našich vnukov. V Košiciach to pochopilo 15 000 ľudí. Na tejto myšlienke vybudujme občianske protesty. My ich zorganizujeme, Vy ich ozvučíte. A spoločne zahlasujeme nohami za Právny a sociálne spravodlivý štát.

A jed, reprezentovsny 200 – 300 ľuďmi, ktorý oxiduje ekonomiku, riadenie, štátnosť a zvrchovanosť štátu zredukujeme na nulu a uzdravíme národ a štát.

61 thoughts on “Oxidácia, redukcia a Slovensko

 1. spontanne ma v tomto zmysle napadlo – “vychod” , ktory ostal na Vychode odolaval a odolal vidine “rychle prachy, draha hypoteka” v BA.
  CPčkari (cca 50 tisic?) neodolali, pendluju na vychod kazdy vikend. Ti v BA asi na proteste neoboli (korporati+ministerski uradnici). Zakonite pride k stretu ockovanych CPčkarov s ich občinou. Prestanu casom asi pendlovat, ostanu v BA… no a este do toho naraznikova osadova zona Spiš + Gemer…
  No bude to zaujimave, SVK JE UNIKAT

  Páči sa mi

  • Podľahli, alebo nemali inú možnosť? Jednoduche je sudiť, zložité je vidieť v súvislostiach. Rodinu je potrebné živiť, deri šatiť. A naozaj je ťažké rozhodnutie chodit na týždňovky a rodinu vidieť len cez vikend, ked sa po 5 hodinach cesty alebo viac (moj smutný rekord bol 3 roky dochadzať na tyždnovky z nemecka 12 hodin v aute 2x za vikend) človek príde uplne vysilený. A je treba porobit okolo domu, deti chcú byt s otcom a žena s manzelom.
   Preto je dnesny systém tak zlý a Ficove rozhodnutie stopnuť diaľnicu do Košíc (mal na to 12 rokov) nechalo trpieť hodne veľa ľudí a stálo veľa rozvodov a životov. Pretože s funkcnou diaľnicou investície mohli isť po celej jej trase. Ale to je na samostatný článok..

   Liked by 4 people

 2. Jox, vďaka za článok a tvoj pohľad.
  Len taký postreh mimo témy, agresivita u ľudí, policajtov je do istej miery spôsobená vakcinami plus dôsledok zapájania 5G siete, a parazity, ktoré každý človek v sebe má, záleží od stupňa ako sa jednotlivec o seba stará.
  Preto bol stiahnutý a u nás zakázaný ivermektin, pretože “oni” vedia a uvedomujú si to. 90% každej choroby spôsobujú paraziti v tele. Kto o tejto téme nepočul, nech začne pátrať a hľadať…
  Návšteva pápeža, klona, masky, u nás ukáže len jedno, ako sú ľudia slepí. 3D matrix potrebuje 2 páry oči aby sa mohla živiť paraziticka štruktúra.
  Kto chvíľku ie so sebou, medituje, alebo len tak je, zistí, že niekedy ma človek myšlienky, ktoré ani nie sú jeho.
  Momentálne prebieha fyzická vojna, ktorá má má však korene v neviditeľnej ríši.
  Ako to povedal aj Fico v Košiciach, “boja sa vás” ale paradoxne nemôžu byt bez nás. Je to alfa a omega.
  Kralicia nora vedie oveľa oveľa hlbšie.
  Krásny deň všetkým.

  Liked by 7 people

 3. Mal som možnosť vidieť a čítať knihy, ktoré si dovolím povedať nikto z tejto komunity nevidel a nečítal, pre isté dôvody. A nikdy nebudú vo verejných dostupných knižniciach alebo kníhkupectvach.
  V každej jednej z nich je písané, že vonkajší svet je ilúzia.
  To, čo tento svet robí skutočným, je naša pozornosť.
  Kto bojuje, posiluje ilúziu.

  Liked by 1 person

 4. Piskľava učiteľka si ich tam zoradili ako prváčikov ,ospravedlnenky ani neskoré príchody sa neuznávali.Prvacikov ,mladých ľudí mohlo byť viac pod pódiom.Ale to je celkové zlyhanie spoločnosti ,veď mládež má byť najrevolucnejsia a nie dôchodcovia a stredná vrstva.
  Organizátor bol spomenutý vyššie ale Republika nakoniec ovládla priestor a zabezpečila ho technický,organizačné,vizuálne.
  Horna brána Smer,Dolná brána Republika priestor už je zaistený.

  Páči sa mi

 5. toto je jox akeho mam rada 🙂
  vdaka za skvely, rozvazny, pokojne vyargumentovany clanok a tym nasledne velmi uzitocny

  tiez sme s priatelmi absolvovali dlhu cestu zo zapadu na vychod do Kosic a stalo to za to – tie dojmy su velmi podobne, poucne a nezabudnutelne … spajame sa a nie sme sami

  Liked by 10 people

  • Loranka ja si stojim za svojim nazorom. Pokiaľ muž nevie ochranit rodinu pred ocividnym zlom, ako môže ochranovat rodinu pred zlozitejsím zlom, ako to, čo sa deje teraz. Včera som na nasej dedinskej akcii vyrazil z priestoru skakacieho hradu 5 vyznavačov zla smradľavej tycinky z toho jedneho vyviedli organizatori potom, co ten kretén fukal dym priamo do hradu…
   Kto prehliada male zlo, bude posrupne vystaveny stale väčšiemu a väčšiemu zlu a miera jeho nápravy bude stále tažšia a nakladnejsia na Dušu a krv naroda…

   Liked by 2 people

   • Jox, ja to chapem a tvoj nazor plne respektujem, nemam s tym ziadny problem
    mne prisla len ta forma (najma v diskusii k tomu predoslemu clanku) ako emotivne dost prehnana
    preto som sa potesila pokojnemu tonu tvojho dnesneho clanku… dakujem

    Liked by 6 people

 6. Vďaka za analýzu. Jedna malá otázočka z biochémie. Môže meď v organizme sa viazať na uhlík a napomáhať jeho vylučovanie z organizmu? Poznámka, naše potraviny ako cesnak, cibula, chren, tekvicové jadra a iné pomáhajú parazitom z tela von.

  Liked by 2 people

  • Med je v malom potrebná. Preto je to stopovy prvok. Med je ale taky isty jed, ako hlinik, či zelezo a olovo… Hore som.mechanizmus popisal. Je tiež potreba rozlisovať medzi mnozstvom, typom biochemickej zlučeniny (hlinik po zjedení skoro cely vylučime, ale take hlinite soli, to je excitotoxicita ako vyšitá). A ten hlinik v sode bikarbone? Demencia akonvyšitá, diery v mozgu..Ale sa uz dlho pouzíva ako pridavok do pOTRAVÍN. A Mikasovi gramotni experti pozeraju stranou ale súkromne Vam povedia, preboha vyhnite sa tomu….Ked ale bez toho hlinika nie sú niektoré pecivá take pevne a nadychané….
   Cesnak a cibuľa obsahuju síru a hlavne selénmetionín, to je zaklad ich perfektneho pôsobenia

   Liked by 2 people

    • Neznalost v tomto nielen neospravedlnuje ale aj zabija. Už sa nepamätam ktoré “Éčko” to je sle tí debili, resp. vrahovia v EU a nasi “Mikasovci” veselo prehliadaju éčko zluceniny hlinika, ktore sa do sódy do inych sypkych latok pridava prave ako “PROTIHRUDKOVA” látka. Taka malickost ale dokáže urobit cloveku z Centralnej nervovej sustavy sitko na špagety a z mozgu špongiu.
     Preto pozor, aj sodu bikarbonu LEN bez pritihrudkovych alebo inych éčok.
     A to nie je sranda ale krutá realita, tiez treba čitat pecivo a koláce prave na tieto “protihrudkove” pridavky

     Liked by 4 people

     • Pozor, E500 je nadmnožina sódy bikarbóny. Takže E500 môže byť hydrogenuhličitan sodný, ale nemusí, môže to byť niektorá z ďalších látok, ktoré používajú ako substitút. Takže sóda je E500, ale E500 nemusí byť sóda. Samotná čistá sóda je antioxidant. Pokiaľ si ju kúpite v potravinách, pozrite na zloženie, dostanete skutočnú sódu. Áno, pri hotových výrobkoch to bude horšie.

      Inak odporúčam seriál “Jídlo, s.r.o.”, dá sa nájsť na stream.cz. Je tam aj pár dielov o výrobe pečiva a kedy sa do múky dávajú éčka (prezradím pointu: len keď si to odberateľ vyslovene objedná, sú drahšie ako samotná múka). Podobne je tam aj diel z fabriky na éčka, kde rozoberajú motiváciu výrobcov éčka používať.

      Liked by 1 person

      • Akym mechanizmom je soda antioxidant? Je tp silna zasada, super na vytvaranie pH neutralneho askorbatu sodneho, ale to, ze je antioxidant som nevedel. preto sa pytam na mechanizmua.
       A wste raz, z rady E5XX tam tušim davaju este primes. Cista soda je taka hrudkovita, zliepaju sa hrudky, bezny proces. Ta s primesou gliniteho pripravku (podobneho ako v prasku do peciva) je naozaj zrnkovita, veľmi sypká a vôbec sa nezhlukuje do hrudiek.
       Dodavateľ mi teraz prave dodava 2kg, dufam, ze zajtra tu bude a ta je garantovane lab testami bez Al mnamky vo vnutri

       Liked by 2 people

       • Re Antioxidačné vlastnosti: beriem späť, len son opakoval čo som počul a neoveril som si to.

        Teraz som skúsil nájsť popis mechanizmu a našiel som niečo odlišné: sóda bikarbóna v kombinácií s vitamínom C. Vitamín C je donorom elektrónov a samotným antioxidantom, zatiaľ čo sóda neutralizuje jeho kyslosť a zároveň zachováva jeho ostatné vlastnosti, čím vo výsledku zvyšuje jeho účinok.

        Z “Vitamin C and sodium bicarbonate enhance the antioxidant ability of H9C2 cells and induce HSPs to relieve heat stress”:

        > Vitamin C (ascorbic acid) is an effective antioxidant that acts as a cofactor for at least 15 mammalian enzymes (Aditi and Graham 2012). (…) However, due to the strong acidity of vitamin C, people with gastrointestinal conditions might suffer side effects of its administration.

        > As a dietary supplement, sodium bicarbonate can help to maintain acid-base and electrolyte balance, and alleviate respiratory alkalosis following exposure to high temperatures (Mujahid 2011). (…) Additionally, as a weak base, sodium bicarbonate can neutralise the strong acidity of vitamin C without destroying its electron donor and antioxidant activities (Padayatty and Levine 2016).

        Liked by 3 people

        • Takto, soda vymeni jwden vodik za sodik. Takze v molekule znizuje jehonpotenciu z 2 na 1 domosrky elektron. Na druhejnstrane vsak, prave cez sodikovu.metabolicku cestunsa z crevnehontraktu dostava do krvi, takze je dobre mat tam.aj ten sodik. A prisun sodika ako takeho si.treba pri vyssich davkach strazit. takze askorbat sodny je tam dobre riesenie.
         Je toho veľa, soda je super zasada, ked sa pouziva spravne. A je taka lacna, ako aj vitamin C, takže len nájst bez toho protihrudkovaca z hlinika…

         Liked by 1 person

     • “hliník” by malo obsahovať aj asi všetko pečivo z väčších reťazcov z tzv. dopekární (dopečené rozmrazené pečivo – napr. lidl, billa,..) a protihrudkujúca látka E535 sa nachádza aj v soli (napr. https://www.dovezieme.sk/eshop/sol-jedla-varena-jodovana-solivary-presov-1-kg/p-3807209.xhtml), takže čítať zloženie všetkého….

      Myslím, že ruský doktor Neumyvakin (liečil kozmonautov) sa zaoberal liečbou najmä pomocou peroxidu vodíka a aj sódy, tak snáď ak je to “čistá” sóda tak neškodí, ale túto oblasť nemám veľmi naštudovanú…

      Liked by 3 people

 7. Skvelý článok, keď si ukľudnený, píšeš (predávaš informácie) skvele.
  Inak sa zamýšľam čo ti chce HNR tými fajčiarskymi skúsenosťami povedať, naučiť ťa(?).
  Ja (ani moje okolie) som toľko kontaktu s fajčiarmi nemal za roky, čo ty máš za mesiac.

  Liked by 4 people

  • Vdaka Um, no mam par poznámok.Po prvé keď som ukľudneny? Ako viete rozlišit môj dusevny stav? A preco hodnotíte moju osobu, nieco, co Vam neprislucha?
   Po druhe, čo.mi chce HNR povedať? Tak si rozoberme trocha psychokinetiku dejov vo vedomi.
   Mate deti? A chodíte s nimi na miesta hromadneho vyskytu ľudí?

   Mozog cez frontalny vizualny kortex rozlišuje, čo vsetko má z vnemov prichadzajucich ignorovať. Toto sa učíme vswtci az na schizofrenikov celý život. A pre tuto vlastnost maju doteraz pocítace s umelou inteligenciou problém mysliet ako ľudia. Lebo nedokážu nevnimať a nasledne vnimať, ked je treba. Ak 40% Slovákov huli smradľavy toxický odpad premytý močovinou, je nemožné ich nestretnúť. Na tržnici, pred obchodmi, na detskych ihriskach, na slavnostiach, na terasach restauracií.

   No vizualny kortex filtruje to, čo vnimate a čo nie. Je to vedecky dolozené napr. tu http://theinvisiblegorilla.com/gorilla_experiment.html
   Takže gorilla môze vbehnut do atredu obrazovky a Váš mozog to.nebude vnímať.
   Takze zo sveta krivych zrkadiel pozdravuje kráľ agapap ktory dokonale zvratil vizualne vnimanie populusu, pardon usulupop. Dej (zvany v nasom svete jed) sa tam považuje za nieco, čo je normálne (volaju to lohokla a kabat) a vnimanie posunuli do roviny 3 opíc. S tým rozdielom, ze tie opice, menom mídiven , mejučopen a mírovohen nielen robia to, co maju v menach, ale aj deuhych poučujú a nutia robit to isté…
   A tu to cele zacína. Dusitka, teda aktísud tri opice tlacia komu kde. Preco? Lebo dlho mohli lohokla a kabat. A este onrop. A sumzilarebil. a +QITBGL Ytondoh….
   späť v nasom svete sa nic take nedeje. Neexistuju priority riadenia, neexistuje 5ta priorita, ktora toto vsetko v kraľovstve krivych zrkadiel zahŕňa. Alebo áno?

   Um, kyborg je ak sa nemylim tak, ako všetci borgovia produktom spojenia stroja a človeka. Viete, ze uz prisli s tym, ze budu injekcne zavadzat cipy, reagujuce na to, ci tam je alebo nie v tom tele korona virus? A ze sa len spoji s appkou na smartfóne…
   A toto vsetko sa da zastavit len jednym…

   Muzi a zeny zacnu vnimat zlo vo vsetkych 6tich prioritách a pracovat na jeho odstránení.

   Prosim nehodnoďte uz môj stav mysle, hodnodte myšlienku v člankoch… vdaka

   Liked by 3 people

 8. Asi sme sa nepochopili. Veľa potravín obsahuje meď a pri rozumnom používaní nám neublíži. Zaujíma ma viazanie na uhlík a nasledne odburavanie uhlíka z tela von. Poznámka, sóda bikarbóna ako i prášok do pečiva, i náhrady chmeľu v pive všetko pri pravidelnom a väčšom množstve škodí organizmu. Som za prírodne potraviny ako kváskovanie a skutočný chmel. Téma bokom, počúvam Panarina, ozvučil templárov na Sibiri ak mi to správne preložilo.

  Liked by 2 people

 9. Jox, len na margo odborných výrazov. Molekula nestráca elektróny. Atómy, z ktorých sa molekula skladá majú elektróny na svojich valenčných sférach a spojením atómov vznikajú molekuly kde sa valenčné elektróny – alebo len jeden elektrón – zdieľajú, alebo va vôbec nezdieľajú. Elektróny v tebov popísaných prípadoch strácajú jednotlivé atómy a tým pádom sa molekula ako celok, javí ako pozitívne nabitá.

  Liked by 4 people

  • na margo chémie. H2O je molekula, suhlasí? Co vsak sa stane pri strete s oxidujucim prvkom? Môze nastat vznik OH- (OH minus, najsilnejsi prirodzeny oxidant)

   Ono ta hra s elektronmi je sakra ťažka vec.

   Napr take zelezo v bunke. Fe2+… Pride ten hnusny vitamin C , odovzda elektrón a vzniká Fe3+. No v bunke sa nachádza aj molekula vody. A kedže Fe3+ je nestabilné, to sa zredukuje na Fe2+ a vytvorí z H2O molekulu OH – , ktora nasledne zoxiduje bunku. Vola sa to fentonova reakcia.
   Ci sa jedna o atomy, ci molekuly zlozene z atomov, princip je rovnaký.
   ale nie som chemik, mam len jednoduche vzdelanie v tomto smere..

   Páči sa mi

   • @jox13
    Ale ja som chemik a toto je hlúposť:
    >Napr take zelezo v bunke. Fe2+… Pride ten hnusny vitamin C , odovzda elektrón a vzniká Fe3+. No v bunke sa nachádza aj molekula vody. A kedže Fe3+ je nestabilné, to sa zredukuje na Fe2+ a vytvorí z H2O molekulu OH – , ktora nasledne zoxiduje bunku. Vola sa to fentonova reakcia.
    Ci sa jedna o atomy, ci molekuly zlozene z atomov, princip je rovnaký.
    ale nie som chemik, mam len jednoduche vzdelanie v tomto smere..

    Pretože vitamín C je pomerne silné redukčné činidlo a preto Fe2+ nemôže oxidovať na Fe3+, na to potrebuješ dusičnany alebo peroxid. To je prvá vec.
    Druhá vec je, že to čo opisuješ sa deje pri otrave s ťažkými kovmi (fenton je konkrétne záležitosť železa a hrá úlohu aj pri riadenom smrti buniek), lebo kyslom prostredí katalyzujú reakcie ktoré vytvárajú tak peroxidy, ako aj hydroxidové radikály:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Fenton%27s_reagent
    Stačí prečítať abstrakty:
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15892631/
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26343967/
    https://www.researchgate.net/publication/7848036_Metals_Toxicity_and_Oxidative_Stress

    Liked by 2 people

    • No ja sice chemik nie som, ale mam chemikov, teda biochemikov kamaratov. Zadal som otazku, tu je odpoved

     https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/1534735414534463

     Mechanism of Action
     The primary mechanism of high-dose IVC appears to be as a prodrug for the formation of hydrogen peroxide.7 In extracellular fluid, vitamin C as ascorbate dissociates into the ascorbate radical (AscH.−), effectively reducing iron to the ferrous form according the reaction: AscH− + Fe3+ → Fe2+ + AscH.− + H+.15 The ferrous iron from this complex reacts with oxygen, producing the superoxide anion (O2.−) that then reacts with hydrogen to form hydrogen peroxide (H2O2).15 According to Fenton chemistry, transition metals such as iron or copper function as efficient electron carriers, accepting and transferring electrons between other substances. Having received an electron from ascorbate, iron in the ferrous form (Fe2+) reacts with hydrogen peroxide (H2O2) to yield the highly reactive hydroxyl radical (OH.) in the classic Fenton reaction: Fe2+ + H2O2 → Fe3+ + OH· + OH−.15

     According to Levine, the downstream targets of reactive oxygen species (ROS) generated from H2O2 are diverse, and the precise type of damage effected differs by cancer cell and tissue type.15 This feature may in part explain the broad activity of IVC across many cancer types.22 In laboratory models, high concentrations of vitamin C have consistently been shown to generate extracellular H2O2 in several cell lines, and diverse downstream targets associated with ROS production,22,67 including cell cycle arrest (G0/G1)22 and/or inhibition of cell growth and division,68 caspase-independent autophagy mediated by beclin-1 and LC3 II,69 apoptosis via induction of apoptosis-inducing factor (AIF),70 induction of oxidative DNA damage,71 apoptosis mediated by Bax protein signaling, release of cytochrome C from the mitochondria, activation of caspase 9 and caspase 3, and cleavage of poly[ADP-ribose] polymerase

     Laboratory studies have shown that high concentrations of vitamin C induce cytotoxicity and apoptosis in prostate cancer,73 pancreatic cancer,24 lung cancer,74 and colorectal cancer cells75; suppress hypoxia inducible factor (HIF)76,77; can reactivate p5378; induce caspase-independent death24,69; and have been shown to suppress tumor growth and prolong survival in xenograft models.21,24,79 Vitamin C has also been shown to sensitize cancer cells to chemotherapy such as gemcitabine, resulting in a synergistic cytotoxic response.80 Of note, vitamin C’s selective cytotoxic activity appears to be influenced by tumor expression of sodium-dependent vitamin C transporter 2 (SVCT-2); in human breast cancer cells, expression of SVCT-2 resulted in attainment of higher intracellular vitamin C concentrations and greater ROS damage leading to caspase-independent autophagy.69 SVCT-2 expression appears to sensitize cells to autophagic damage and may serve as a future biomarker in identifying those breast cancer patients most likely to benefit from IVC therapy.

     Páči sa mi

     • @jox13
      Práve si de facto potvrdil to, čo som napísal, lebo to si otočil a tam píšu:
      -vitamín C redukuje Fe3+ na Fe2+;
      -ťažké kovy spôsobujú aj oxidatívny stres;
      -fenton reakcia na železnatých aniónoch zas generuje peroxid vodíka a kyslíkové radikály;
      – kyslíkové radikály zabíjajú RAKOVINOVÉ bunky cez oxidatívny stres lebo nemajú enzýmy na neutralizáciu peroxidu a kyslíkových radikálov.

      Celý citovaný článok je o tom, že intravenózny vitamín C je účinný liek na rakovinu a opisuje mechanizmy pôsobenia vitamínu C.
      To ale vysvetľuje prečo je toľko rakovinových ochorení (oxidatívny stres z ťažkých kovov a jedov+ nedostatok antioxidantov ako vitamín C v strave)…

      Liked by 2 people

 10. Neviem celkom pochopiť konanie Tarabu, aj strieľa niektoré nepriechodné zákony do parlamentu často tak, že na ne nie je správny čas a kvôli tomu potom keď na ne je čas nemôžu ísť znova do pléna…akoby ho niekto úkoloval, minimálne s referendom to náhoda nebude.

  Liked by 3 people

 11. Vďaka za osobné postrehy z diania aj za článok.

  Takto to funguje aj v iných témach a oblastiach života. Človek si myslí, že je sám, a keď to spomenie, naraz zistí, že podobné veci zažilo alebo zažíva aj jeho okolie. Odtiaľ je to potom už len krok k spoločnému riešeniu, resp. synchronizácii.

  Zažil som to napr. v práci, kde si kolega myslel, že je jediný nezaočkovaný a nakoniec zistil, že nás bolo 5.

  Liked by 5 people

 12. Článok fajn.Odhliadnuc od tejto doby covidovo manipulatívnej-môj postoj(niektorí ma odsúdia) k potravinám a ich spracovaniu:jedlo je prostriedok na
  udržiavanie tela pri zdraví a nažive, aby v ňom mohli správne a efektívne
  fungovať duch a duša. V tomto ohľade by sme sa nemali zaoberať ničím iným
  vo vzťahu k potravinárskym praktikám na planéte. Koniec koncov,
  nezabúdajme na nepopierateľný fakt; v minulosti, keď žiadne také spracovanie
  potravín nebolo k dispozícii a keď sa z nášho hľadiska jedlo považovalo za čisté a
  zdravé, ľudské vyhliadky na prežitie na planéte zriedka prekročili 50 rokov.
  Naproti tomu, v súčasnosti, so všetkými tými konzervačnými látkami či
  chemikáliami, ktoré pridávajú do potravinárskych výrobkov, sa vyhliadky
  ľudského života značne zvýšili.Paradox,že? Dnes nie je nezvyčajné žiť nad 90 rokov.
  Priemerné vyhliadky dĺžky života na zemi sa značne zvýšili — z 50 na asi
  75 rokov. To je takmer 25-ročný rozdiel.
  V tomto ohľade teda môžme jesť všetko, čo máme k dispozícii alebo na čo máme
  chuť (vaše telo vám povie, čo potrebujete, koľko skutočne potrebujete a aký druh
  jedla by ste mali jesť), pokiaľ jete s mierou, pestro a s tým postojom, že
  konzumovanie jedla samotné a samo osebe nie je zmyslom a cieľom vášho života,
  ale len prostriedkom k splneniu si povinnosti a zodpovednosti, ktoré máte voči svojmu telu kým ste tu.

  Páči sa mi

  • Akurát si zabudol na to, že v minulosti sa úmrtnosť detí pohybovala v desiatkach percent, neexistovali lieky ani technológie kt. by ľudí umelo udržiavali pri živote ( koľko poznáš štyridsiatnikov ktorí ešte neužívajú nejaké lieky? ). Priemerná dĺžka života sa vďaka technologickému pokroku zvyšuje, ale množstvo civilizačných chorôb narastá ( diabetes,rakovina, srdcovo- cievne choroby, zubný kaz…) naše jedlo je extrémne nutrične deficitné (rafinované obilniny, rafinované rastlinné oleje, cukry a živočíšne produkty zo zvierat ktoré nikdy nevideli pašu ). Takže treba vidieť veci komplexne, prečo priemerný vek bol kedysi nižší- vysoká úmrtnosť detí, neexistovali lieky ani moderná medicína, umieralo sa na zranenia a infekcie.
   Mimochodom minule som kdesi čítal údaje kdesi zo Škótska, že ak niekto prežil svoj dvadsiaty rok života tak mal asi 30% pravdepodobnosť že sa dožije 70 a zhruba 20% šancu že dožije 80. Priemerný vek možno stúpol, ale priemery si netreba až tak všímať, lebo skreslujú. Taktiež si nabudúce na cintoríne povšímaj staré pomníky ľudí z 19.sstoročia a uvidíš na nich veľké množstvo detí ale aj starých vo veku 70-90 rokov- ktorí v živote nevideli lieky ani doktora a nemali ani zdravotnú kartu (ako napr. moja praprababka z čiech).

   Liked by 4 people

   • To je v poriadku,no za tým čo som napísal si stojím.Postupom času začali do nás pchať kadejaké sajrajty,úmrtnosť a choroby v náväznosti na to sa zvýšili,ale aj priemerný vek a odolnosť organizmu voči sajrajtom….Čo to navodzuje?Čo keď potrebujú “vypestovať”napriek stratám “človeka odolného!”.Príklad:pravdepodobne prežijú aj neočkovaní aj nejakí očkovaní viacerými dávkami(percentá neodhadujem). Organizmus ktorý odolá covidu, mutáciám,represiám,nátlakom,diskrimináciam atd. na jednej strane a na druhej strane oxidu grafenu,kovovým časticam,parazitom atd.ako sa píše v rozboroch by mal byť v budúcnosti odolnejší …..Otázkou je koľkí a ktorí z nich budú Ľudia,ktorí bioroboti,démoni, zvieratá..

    Páči sa mi

    • Veď ako povieš, otázka znie- aký by bol priemerný dožitý vek dnes pri dnešnej strave ak by teraz zmizli zo sveta lieky a moderná medicína? No asi ešte oveľa nižší ako bolo kedysi, preto si myslím že to čo vravíš je blbosť, že odolnosť voči toxínom a sajrajtom sa zvyšuje, to nieje pravda, akurát existujú prostriedky na to aby ťa udržali nažive umelo, aj ked normálne by si dávno otrčil kopytá.
     A zdravý duch môže byť jedine v zdravom tele takže podľa mňa je povinnosť každého zobudeného človeka dávať do seba len to najlepšie palivo ako môže.

     Liked by 2 people

    • áno, priemerný vek sa zvýšil ale (okrem nízkej úmrtnosti detí) je to hlavne vďaka generácii narodenej pred a počas II. sv. vojny (terajších 80 a 90-nikov), ktorá ten priemerný vek zvyšuje a ktorá hlavne v detstve (podľa mňa to je najdôležitejšie obdobie) a mladosti (ona aj väčšinu života) “nejedla sajrat”.
     Zdá sa mi, že ďalšie generácie sú viac “chorľavejšie”, či už vplyvom stresu, stravy, prostredia… čo by nemuselo mať vplyv na dĺžku života (aj keď, čo pozorujem posledne zomiera dosť veľa ľudí okolo dôchodkového veku – nemyslím covid) ale kvalitu života určite..

     Liked by 1 person

     • Ani by som nepovedal. Z otcovej strany, dedovia pomreli po vojne a pri nehode. Ale babky:

      – prababička 96 rokov
      – babička 86 rokov
      – otec bude mat 70 rokov, ale tej je už mnou nastaveny na vitamine D3 a Vitamine C, ale celkovo dĺžka dožitia šla rapídne dole. Jeden z dôvodov, ktorý prababička určila nebola strava, ale vodný zdroj a úprava vody.
      V momente, ked v otcovej dedine vymenili vodny zdroj, zacalo sa jej zhorsovat zdravie…A vedela presne povedat, kedy aj u nas aj u nich vymenili vodu. A ta nova bola bohuzial otravena vapnikom

      Liked by 1 person

 13. Zdravo žijúci ľudia,v súlade s prírodou,potraviny bez éčiek a stabilizátorov,duchovne a morálne vyššie ako my,prírodné liečenie bez chémie atď…a stačilo pár darovaných diek s kiahňami od “priateľov”z Európy.Len s jedinou nákazou voči ktorej prišelci už boli odolní.Pôvodní obyvatelia Ameriky neboli….”A zdravý duch môže byť jedine v zdravom tele takže podľa mňa je povinnosť každého zobudeného človeka dávať do seba len to najlepšie palivo ako môže.”-s týmto súhlas,veď nebudem do seba schválne pchať chémiu.No aj tak platí to čo som povedal 16:59

  Páči sa mi

  • A “prišelci” od indiánov dostali syfilis, ktorý bol pre indiánov banálna choroba a európania na ňu mreli ako muchy. Stačí? Tak netáraj hlúposti že naša odolnosť sa zvyšuje, stačí si prečítať napr. knihy od W.Pricea kde ukazuje že domorodé kmene všade po svete majú vyššiu odolnosť proti napr. tuberkulóze. Jasné, že na každom izolovanom kontinente sa nachádzajú rozdielne patogény na ktoré ak nieje tvoj imunitný systém zvyknutý tak to dopadne fatálne. Mimochodom časom si indiáni na tie patogény zvykli a bola to pre nich banálne choroby ako pre ostatných.

   Páči sa mi

  • Organizmus dlhodobejšie vystavovaný menším dávkam napr.toxínov a i. sa s nimi snaží nejako vysporiadať,vytvárajú sa protilátky,získava imunitu-alebo nie,nevysporiada sa,protilátky sa nevytvoria a následne organizmus chorľavie a hynie.

   Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s