Sranda bude a nikto to nezastaví

Jeden z najväčších čínskych developerov nehnuteľností má vážne problémy a spolu s ním nielen Čínska komunistická strana (CCP), ale aj zbytok sveta.

Ide totiž o to, že EverGrande stojí pred bankrotom (prečo inak by najímali poradcov na konkurz?) a to nepotešil nikoho ani čínskych investorov, ani zahraničných investorov a ani CCP, ktorá nielen musela povoliť reštrukturalizáciu dlhu, ale aj chce rozšíriť strednú triedu. A síce oficiálne môžu deklarovať, že všetko je v poriadku, ale fakty štyri fakty nepustia:

 • od roku 2019 zahraničný investori ako Blackrock (Soros) mohli nakupovať v US$ denominované dlhopisy čínskych developerských spoločností a medzi nimi je aj EverGrande (článok z 2019);
 • EverGrande podľa zistení Forbes prevádzkoval Ponziho schému/pyramídovú hru a tie VŽDY skolabujú;
 • EverGrande sa nedostaví k záväzkom splatných 20 Septembra, ale použije zbytkový kapitál na dostavbu projektov (článok)
 • Čína pod vedením CCP v 1949 nielen zabavila súkromné a zahraničné aktíva, ale aj odmietla zaplatiť zahraničné dlžoby (článok).

Takže máme tu Lehmanov moment Číny a skončí to tak či onak kolapsom finančného systému dvojako resp. trojako:

 • Čínske firmy resp. celá Čína v podstate urobí to, čo urobili v 1949 t.j. nedostavia k zahraničným záväzkom a zabavia zahraničné aktíva a tým v podstate odpália finančný systém deflačnou špirálou kolabujúcich sa derivátov;
 • CCP začne sanovať firmy likvidáciou dolárových rezerv (uhradia 10-20 centov na 1US$) a masívnym tlačením meny, a týmto v podstate odpália globálny finančný systém hyperinflačnou špirálou, ktorá bola spustená na to aby zabránila kolapsu derivátov;
 • Čína sa nedostaví k zahraničným záväzkom a ani nezabaví zahraničné a súkromné aktíva, ale nechá sanovať domáce investície a týmto prinúti sanovať zahraničných investorov centrálne banky, ktoré takto by sa snažili zabrániť kolapsu derivátov.

Takže máme sa na čo tešiť.

S pozdravom

Oracle 911

Výzva: prosím začnite čítať hrubé knihy (je to fuk s ktorým začnete), v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

Poznámka: Diskusia je nižšie a je otvorená.

34 thoughts on “Sranda bude a nikto to nezastaví

 1. Myslim, ze Cina toto vyuzije:
  – zbavi sa nejakych USD aktiv
  – priskrti domacich milionarov
  – zopar novych zakonov pre HongKong a reptajuci lud
  Ale otrasy budu – ak sa zastavi vystavba v Cine, koooopec veci zrazu padne na cene, aby nasledne bol masovy nedostatok vsetkeho.
  Reset z kazdej strany.

  Liked by 3 people

  • Súhlasil by som keby:
   – tie dlhopisy neboli súčasťou nejakých zahraničných derivátov;
   – ten dlh nebol vo výške 300 miliárd US$ (preahuje aktíva firmy);
   – keby najväčšími investormi EverGrande neboli ašpiranti na strednú triedu;
   -nebolo na tom postavené celé odvetvie ekonomiky;
   -keby EverGrande nemal aj obchodné záujmy po celom svete, hlavne v Severnej Amerike a v Austrálií t.j. budú sa zabavovať nehnuteľnosti.

   A pred EverGrande varoval aj jeden Číňan pred 4 rokmi (anglické tituly):

   Liked by 4 people

   • zřejmě je to součást nové kulturní revoluce, ke které dochází v součsné době… objevilajsem ktomuzajímavý článekhttps://www.protiproud.cz/politika/6025-nova-kulturni-revoluce-v-cine-ne-pouze-statni-kapitalismus-a-socialismus-s-cinskymi-rysy-jak-se-ubranit-rozkladnemu-vlivu-zapadu-stavba-hraze-proti-nasi-popkulture-pod-nekompromisnim-vedenim-cks.htm

    Páči sa mi

 2. Podľa mňa do toho zapadá aj nový pakt medzi USA, VB a AUS, ktorý rieši zatiaľ austrálske ponorky. Je to zamerané na vytlačenie Číny z Tichého oceánu, ale aj Austrálie, kam potichu preniká už hodne dlho. Podľa mojich info Čína vlastní austrálske penzijné fondy, nehovoriac o tom, že tam sídli aj čínska Triáda. Keď Čína padá, USA zacítili šancu. Austrália je obrovský surovinový prívesok a dodnes kolónia.

  Liked by 1 person

  • @kulich
   Plánovať to môžu, ale keď sa odpáli US$ systém tak pádom toho čínskeho gigantu, ako aj kvôli západných bánk kvôli koncu podvodu so striebrom, tak veľa nezmôžu s tým, že aj ich povesť veľmoci bol pošramotený kvôli Afganistanu (je to predstavenie na diskreditáciu močiara).

   Liked by 2 people

 3. Ono ten Nikto to bude chcieť zastaviť. Veď koľko krát už mala aplikácia tohoto tipy nezmyselnej ekonomie v ekonomke na kahánku a zamietlo sa to pod koberec.

  Podľa mňa stále sa mu ešte nehodí silno podporiť rusko.

  Liked by 1 person

 4. americký režim „prezidenta“ Joe Bidena má vážné problémy. Čelí termínu 30. září, kdy mají být provedeny platby, který není schopen dodržet. Vzhledem k tomu, že po nesplácení ze strany americké korporace existuje dvoutýdenní odklad, znamená to, že 14. října nebo kolem tohoto data se bude opakovat zhroucení trhu z 16. února 2020. Proto americká ministryně financí Janet Yellenová veřejně varuje, že USA v říjnu nesplatí svůj státní dluh.
  https://finweb.hnonline.sk/zahranicna-ekonomika/9104124-hrozi-bankrot-usa-v-oktobri-mozu-statnej-kase-dojst-peniaze-varuje-ministerka?fbclid=IwAR1yLZ3CcVBhTKYQZRF4nbWwtQ9vnEk53aCMLLnvIsstveqs1F3xN6WlPAI

  Liked by 2 people

 5. Ahoj,
  ta čínská firma je soukromá, KSČ od toho dá ruce pryč, banky nejsou exponované, problém mají držitelé dluhopisů – pokud nedojde k dominu viz:
  https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4781714/cinsky-domek-z-karet-ohrozi-predluzena-evergrande-cinsky-trh-realit.html
  Dnes jsem mrknul na ceny zlata a stříbra a jdou dolu i investiční mince:
  https://www.silverum.cz/stribrna-mince-britannia-1-oz-2021.html
  znamená to něco?

  Liked by 1 person

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s