Prečo?

Dnes chcem ctenému čitateľovi bližšie predstaviť jednu myšlienku a následne ju rozviesť aj v teórii.

Tento týždeň som mal rozhovor s jedných technikom špecialistom. Je to mladý otec rodiny, no je to expert do fachu, ktorých je na Slovensku nie viac, ako dvadsať. A je to môj sused. Priznal sa, že on precitol na začiatku “pandémie”, keď mu začali terorizovať deti. Následne sme mali diskusiu o tom, čo je potrebné urobiť a zhodli sme sa na jednom. Voliť je potreba ľudí z komunity, ktorých poznáme, u ktorých vieme, čo máme očakávať a ktorí sú dostatočne kompetentní a morálne pripravení na to, aby nás mohli zastupovať. V našej malej dedinke je ich dosť. Preto riešenia zastupiteľstva ochránili dedinu od najhoršieho teroru a starosta si vždy nechal poradiť.

A to, ctený čitateľ, je podľa Joxa kľúčom ku tomu, aby sme v ďalšom období boli schopní zvrátiť situáciu, v ktorej sme sa ocitli vinou našich rozhodnutí z minulosti. Pretože “prezidentský úrad je len taká ceremoniálna úloha”, pretože “politika je veľmi špinavá záležitosť a preto sa od nej slušní ľudia držia ďalej”, a samozrejme “my voliť nebudeme, ak by voľby niečo zmenili, už by ich dávno zakázali”. To je len niekoľko veľmi šikovne zvolených manévrov bezštruktúrneho riadenia, ktorými sa dobrí kandidáti, schopní a znalí riadenia, majúci dostatok vôle na zmenu, držia mimo politiky, komunálnej, alebo celoštátnej.

Svet naokolo baží po zmene. V našich malých dedinkách a menších aj väčších mestách, sa zapĺňajú dosky popri cestách a chodníkoch tvárami ľudí, ktorých ste v horšom prípade nikdy nevideli, v lepšom prípade si spomeniete, že niekto taký v meste existuje. A možno aj niečo pre svoju komunitu urobil v minulosti a preto viete, že to je človek, ktorému budete dôverovať.

Sú aj tí, ktorí nie sú usmievajúcimi sa hlavami z dosiek pri cestách a chodníkoch. Časť nájdete u Vás ctený čitateľ v susedstve, v okolitých miestach cez internet, kde makajú celé roky na tom, aby sa rozvíjali napríklad deti, od malička, cez školu až do dospelosti. Iní zasa pomáhajú zamestnávať ľudí, ďalší predávajú pečivo, iní každý deň vstávajú o štvrtej ráno, aby ešte pred štartom pracovného dňa, mohli pomôcť rozviezť všetkých na rannú zmenu. No všetci títo ľudia majú spoločné jedno. Chcú, aby tá ich komunita, tá ich dedinka, to ich mestečko, to ich sídlisko, bolo miestom, kde sa bude všetkým žiť dobre. Deťom, starkým, aj tým v produktívnom veku.

A toto sú ľudia, ktorí si, v posledných mesiacoch minulého roka a počas tohto roka začali klásť otázku, “Prečo sme vlastne tu?”

A čo s touto informáciou robiť?

 1. Kandidujte do dedinských a mestských zastupiteľstiev. Ak nie v tomto období, tak v tom ďalšom
 2. Vyberte si toho správneho kandidáta vo vašej dedine, či meste. Ako?
  • Kontaktujte kandidátov a stretnite sa s nimi osobne. Sami si urobte o človeku úsudok
  • Pýtajte sa a nebojte sa ísť do osobných otázok.
   • Akú má kandidát rodinu, ako vidí jej rozvoj.
   • Ako sa stavia ku núteniu ľudí na prijímanie génovej terapie, testov, prekrytia tváre.
   • Čo by chcel dosiahnuť nie o štyri roky, ale o dvadsaťpäť rokov
   • Ako vidí kandidát rozvoj v regióne, čo navrhne v budúcnosti na rozvoj v rámci svojej špecializácie. Tu je nutné povedať, že ľudia majú rôzne špecializácie a nikto nebude dobrý vo všetkom
  • Pýtajte sa na to, čo kandidát urobil pre svoju komunitu, kolegov, firmu, školu v minulosti
  • Urobte si ucelený obraz, mozaiku, o kandidátovi.

Len Vy, ctený čitateľ môžete zmeniť chod vecí a procesov vo svojom okolí. Mozaiku môžeme začať skladať tak, že začneme po malých kúskoch. Komunita, silná, ktorá si pomáha a ktorá vyznáva hodnoty morálky, dlhodobého plánovania na ceste ku tomu, aby sa stále viac ľudí stalo Človekom.

Pretože výber je na každom z nás. Každý z nás, si dokáže zvoliť jednu z ciest, ktorá to bude, zostane len a len na rozlíšení ľudí samotných.

Trápia nás teraz kríza plynová, elektrická, v podstate kríza energetická, SAS uteká od zodpovednosti za spôsobenú škodu sankciami a minister tchoKorčok hovorí o hrozbe návratu mafie, ktorá by mohla krízu vyriešiť odstránením sankcií a príklonom ku mierovému riešeniu krízy na našich východných hraniciach. Tá druhá strana zasa organizuje protesty, ktoré majú byť bez Fica a spol, ale chce, aby sa spojili všetci. A viete čo? Všetkým im to môžeme spočítať vo voľbách, tým istým scenárom, ako hore, preverovaním ich, ako kandidátov.

A to, že máme už teraz ľudí, ktorí chcú kandidovať do samospráv, pretože chcú zmeniť ku lepšiemu svoju komunitu práve vo svojom odbore? Tu sú len dva z príkladov Adriana Kráľová a Janka Michalková, obe známe ako mamy, jedna ktorá presadzuje nosenie detí, tiež pomohla vo veľa aktivitách pri šikane detí počas kovidu. Druhá dlhodobo podporuje dojčenie, radí mamičkám už skoro dve dekády a píše vo voľnom čase pre časopis Dieťa. Verím, že s nimi a im podobnými v zastupiteľstvách, už ďalšia vlna medicínskeho a iného teroru, bude veľmi sťažená.

A o to predsa ide. Vybrať si kandidátov, ktorí urobia našu komunitu lepším miestom pre život všetkých.

Buďte zdraví a blaho želám.

Jox

Špeciálne poďakovanie by som chcel vysloviť UMovi. Viac, ako 15 hodín hľadania správnych obrazov, strihania, nahovorenia textu a redigovania, po ktorom vzniklo horeuvedené perfektné video. Vďaka UM, si naozaj skvelý. Jeho kanál nájdete TU aj s videom a ďalšími videami ohľadom KSB a DVTR.

P.S. Viete, prečo @oracle911blog stále píše na konci, aby ste čítali hrubé knihy? Horeuvedený článok je jednou z metód ich použitia, bezštruktúrneho riadenia, podľa plnej funkcie riadenia

24 thoughts on “Prečo?

 1. Super Jox13 – téma dnešných dní:

  Môj návrh:

  Rozšíriť po Slovensku – ešte je čas, aby v každej obci kandidáti písomne uviedli vo forme špeciálneho čísla miestnej tlače alebo vo forme tlačenej správy:

  1. tí čo kandidujú ako terajší poslanci a starostovia, v 5 bodoch uviesť s akým najdôležitejším programom išli do volieb, a čo z toho bolo splnené;

  2. tí ďalší, čo opätovne kandidujú – v minulosti bez volebného úspechu, opäť v 3 bodoch uviesť s akým najdôležitejším programom išli do volieb, a čo z toho aj napriek ich volebnému neúspechu sa snažili presadiť v obci, a či bolo niečo z týchto bodov splnené;

  3. noví kandidáti predstaviť svoj program písomne;

  Písomný program sa dá individuálne ľahšie vyhodnotiť, pri ústnom prejave prevláda Davová psychóza, to je potrebné si uvedomiť !

  Výzva pre občanov prestaňte nadávať na svojich predstaviteľov, ale začnite im pomáhať konkrétnymi – t.z. vypracovanými návrhmi na zlepšenie života v obci. Ak dostane obec podklady musia sa k nim vyjadriť kladne alebo záporne alebo upravia tento návrh. Bez návrhu nemôžu si robiť čo chcú, a ak im dodáte podklady môžu sa odvolať, že to je návrh od občanov !

  Snažte sa o sebestačnosť v oblasti energií, vody, kvalitnej stravy z blízkeho okolia*, zabezpečiť prácu v blízkosti bydliska, eliminovať škodliviny vo svojom okolí napr. triedenie odpadu, eliminácia GMO potravín hlavne repky a kukurice atď.

  Budúcnosť by mala byť bez politicky závislých starostov a poslancov !

  Kvalitný kandidát = sa nemá rovnať Candide (čítaj Kandida), ktorá je plesňovým ochorením spôsobeným kvasinkami a tá už narobí šarapatu.

  Prosím o doplnenie, úpravu, čo len Vám príde na myseľ.

  * dnešné vysoké ceny potravín nahrávajú miestnym roľníkom a chovateľom aj bez prijímania dotácií, ktoré deformujú trh. Radšej nakúpte od nich ako od dotovaných zahraničím zahraničných reťazcov, nepozerajte sa na ceny, nakoľko na ceny sa nepozerajú ani politici – začnime si konečne od nich brať pozitívny príklad a podporujme svojich – vtedy peniaze sa točia tam kde sa majú točiť !

  Liked by 3 people

   • Nechcel som to dávať ako samostatný článok nakoľko to bolo písané narýchlo. A bol to iba návrh.
    Odpoviem obrazne napr. v bytovke na výťahu sa nezatvárajú automaticky dvere na jednom z nižších poschodí, nie často, ale stáva sa. A ľudia musia ísť na toto poschodie peši, poviem si fajn pohyb im nezaškodí. Ale výťah je nový a koľkí z tých bývajúcich v bytovke to dodnes nahlásilo? Nikto, musím to spraviť sám. Zatiaľ je taký záujem o veci verejné. Ale nadávať na správcu budovy to vedia dokonale. Pritom samotné nahlásenie poruchy trvá sekundy. Nehovoriac o tom to opraviť – to už vôbec neprichádza do úvahy. Taká je bohužiaľ realita.

    Liked by 3 people

    • Len pre informáciu: Už to je vybavené, na druhý deň akoby zázrakom (zázraky neexistujú) stál vo vchode opravár výťahu, nahlásil som mu problém a za pár minút bol problém odstránený.

     Páči sa mi

 2. Vynikajúce jox13 !!! Od rána do večera by som mohla tu prítomným prispievajúcim ďakovať akí ste fantastickí a aj tak by to nestačilo. 🙂
  A čo sa týka tých štruktúr,tak tie pyramídové by sa mali zrútiť (aj astrologické hľadisko o tom vypovedá ). A mali by začať fungovať v blízkej dobe sieťové štruktúry.

  Liked by 2 people

 3. Čaro ladenia – práve mám v hlave rozpísaný článok o tejto téme. Konkrétne kto všetko sa zrazu nahrnul do politiky a škerí sa z billboardov. Je to pomerne veľké množstvo mojich rovesníkov, ktorí nikdy nič neriadili a nedal by som za nich ani ruku do ohňa. Ale títo ľudia budú zvolení, pretože ľudia budú voliť z tzv. kamarádšaftu. Veď sa poznáme, nie?

  Nie, aj keď sa poznáme, neznamená to automaticky, že ti dám hlas. Môžeš byť odborník vo svojom fachu, robiť svoju vec dobre, ale riadenie krajského mesta alebo celého kraja je kapánek o niečom inom. Tam by som vyžadoval skúsenosť s riadením aspoň 100-členného kolektívu. V prvom rade je kompetencia, či ju máš v spojení s morálkou alebo nie.

  Preto k dobre vystihnutému článku pripájam upozornenie – Moja osobná známosť niekoho nezakladá u tohto automaticky schopnosť riadiť. Rovnako, ako to nerobí ani tabuľka s funkciou na dverách.

  Liked by 5 people

 4. Dobrý článok. Muselo sa niečo udiať v noosfére, pretože, nečítajúc ešte tento článok, mi podobné myšlienky ohľadom previerky kandidátov chodili dnes po rozume, a keďže som nielen v obci ale aj v kraji nový (presťahoval som sa len pred necelými troma rokmi), tak som aj premýšľal koho z miestnych, čo už trocha poznám, sa predbežne popýtať na kandidátov.

  Liked by 2 people

  • Áno, práve dnes sa nad tým zamýšľam. Som v mestskej časti BA Nové Mesto a máme to tu na Kramároch celkom nie úplne ideálne v rôznych oblastiach. Vidím ľudí, ktorým záleží na tom aby sa život obyvateľov zlepšil, pracujú na tom, je ich ale zatiaľ málo a tento systém, ktorý tu je, je príliš zakorenený. Dúfajme v zmenu, musíme na tom popracovať všetci.

   Páči sa mi

 5. Článok je to super Jox, o tom pochýb niet. V mojom malom mestečku kandiduje opätovne jedno progresívne teliatko a ešte menšom mestečku hneď vedľa klasicky prezliekac kabátov. Vychádzajúc zo znalosti miestnych pomerov, kandidovať je jedna vec, uspieť a vyhrať si vyžaduje dlhoročnú prípravu, možno aj skôr celoživotnú v rámci komunity. Vybudovať si dôveru u ľudí je celoživotným dielom. Kým sa nik taký neobjaví v našej komunite, tak aj teraz vyhra progresívne teliatko a prezliekac kabátov …Ďakujem za článok, vie inšpirovať.

  Páči sa mi

 6. Pridám pár odkazov k téme bezštruktúrne riadenie “vzory pre mládež”.
  Na vzoroch záleží. Aj v tvrdom socíku vyhrávala morálka nad ideológiou. Vyhrávala ľudskosť.

  Seriál “Zkoušky z dospělosti”

  Piesne:
  Ladislav Štajdl –
  „Jsou dny, kdy svítá o něco dřív“

  “Miluji tě”

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s