14 dní – Aktualizácia

Vážený čitateľ, dnes Vás chcem požiadať o súčinnosť vo dvoch bodoch:

 • rozšírenie tohto článku politikom všetkých zoskupení
 • aktívne doplnenie návrhov

A teraz, ku nosnej téme. Ak medzi vážených čitateľov patria aj hlavy priemyslu, poľnohospodárskych podnikov, automobilových dodávateľov a iných, určite ste čítali najnovšie analýzy trhu s energiami a to, ako sa to na Vás odrazí. A zvyšok ctených čitateľov budú možno aj politici, no aj my, obyčajní ľudia.

No, tak realita vážený čitateľ, je asi takáto:

1. Ako jediné, Slovensko nemá kompenzačný mechanizmus (čo je dobre, prečo vysvetlí Jox ďalej)

2. Slovensko je najviac závislé, v priemysle no hlavne vo vykurovaní, z krajín EU na plyne z RF

3. Slovensko rešpektuje Článok 36 zmluvy o fungovaní Európskej Únie na ktorý sa odvoláva článok 114 tejto zmluvy, na ktorý sa odvoláva EU vo svojich smerniciach ohľadom vnútorného energetického trhu.

Takže, čo to v praxi znamená Frau von der Leyen a všetci zodpovední na Ministerstve hospodárstva vrátane ministra s rozbitou hlavou? A čo to znamená páni majitelia a riaditelia závodov, zamestnávajúcich na Slovensku?

Citácia Článku 36 Zmluvy o fungovaní Európskej únie:

Článok 36

(pôvodný článok 30 ZES)

Ustanovenia článkov 34 a 35 nevylučujú zákazy alebo obmedzenia dovozu, vývozu alebo tranzitu tovaru odôvodnené princípmi verejnej morálky, verejným poriadkom, verejnou bezpečnosťou, ochranou zdravia a života ľudí a zvierat, ochranou rastlín, ochranou národného kultúrneho bohatstva, ktoré má umeleckú, historickú alebo archeologickú hodnotu, alebo ochranou priemyselného a obchodného vlastníctva. Tieto zákazy a obmedzenia však nesmú byť prostriedkami svojvoľnej diskriminácie alebo skrytého obmedzovania obchodu medzi členskými štátmi.

(poznámka, autor zvýraznil dôležité body hrubým písmom)

1. Momentálna situácia ohrozuje verejnú bezpečnosť (nedostatok plynu a elektrickej energie z hľadiska civilného obyvateľstva), ako aj ohrozuje zdravie a životy ľudí (krízové režimy v nemocniciach)

2. Momentálna situácia vytvára bankroty a silne obmedzenia výrob, čo spadá jednoznačne pod ochranu priemyselného a obchodného vlastníctva.

No a teraz ku právnemu rámcu. Aké prekvapenie, keď (a Jox tu síce nie je právny expert, ale nikde nevidí jasné pravidlá, vždy len EU odporúča členským štátom) videl len samé odporúčame, dohodneme. Kde? No predsa TU na stránkach EU. A inak je to na súd, lebo kopec smerníc tam je LEN v angličtine a musia byť vo všetkých jazykoch.

No preto, odporúčanie Joxa pre priemyselníkov, majiteľov, stavovské organizácie a organizácie konzumentov elektrickej energie (teda všetky o.z.  a.s., s.r.o, SZČO, všetci), vrátane MIEST A OBCÍ SLOVENSKA.

Vezmite email a adresujte na všetkých Vám dostupných politikov koalície, opozície, vládu a iných nasledovnú požiadavku:

1. Vytvorenie a schválenie zákona na:

 • zavedenie limitu ceny elektrickej energie pre domácnosti na území Slovenskej republiky pre roky 2023 – 2030 na úrovni 75 Eur MWh
 • zavedenie limitu ceny pre priemysel, samosprávu a zvyšok infraštruktúry na území Slovenskej republiky pre roky 2023 – 2030 na úrovni 150 Eur za MWh
 • zavedenie limitu vývozu vyrobenej elektrickej energie z územia Slovenskej republiky na 100% ročnej maximálne stanovenej spotreby domácností, priemyslu, vrátane ostatnej infraštruktúry, stanovenej príslušným úradom na rok vopred. Prvá limitácia vývozu nastane v roku 2023.

Schválenie zákona musí prebehnúť v Národnej rade SR do 15.10 2022. V opačnom prípade vyzvite strany opozície na vypísanie referenda s horeuvedenou tématikou.

Čo Vy na to ctený čitateľ, budete nápomocný a zašlete tento článok Vašim politikom, majiteľom prevádzok, podnikov, riaditeľom veľkých firiem, stavovským organizáciám a ďalším, čo majú s nami spoločný problém a to existenčný… Aj jeden email urobí veľa. 50 000, bude 6.5% petície potrebnej na vypísanie referenda. a viem, že ľudia čakajú na impulz. Tak tu je.

Vďaka ctený čitateľ, buďte zdraví a blaho želám,

Jox

Aktualizácia: Správa od TASR:

Nemecko na zabezpečenie prevádzky rafinérií vo Schwedte, Karlsruhe a Vohburgu prevzalo kontrolu nad dovozcami ropy Rosneft Deutschland a RN Refining & Marketing. Firmy sa dostanú pod správu Spolkového úradu pre reguláciu sieťových odvetví Bundesnetzagentur.

33 thoughts on “14 dní – Aktualizácia

 1. Zavedenie cenového stropu nevyrieši nič, proste bude všetkého menej. Cenový strop nerieši povinnosť dodania. Poznáme totiž zmýšľanie zahraničných vlastníkov, “ty ma obmedzíš a ja to celé vypnem , je mi to jedno, investícia sa vrátila už dávno” (takéto jednanie ešte onoho času s mama Merkel potvrdil Fico). Keď chceš reálne riešenie musíš ísť ďalej, ale nedá sa ísť len o meter ďalej pretože nepriateľ má červenú čiaru nastavenú už na prvom milimetri.

  Liked by 1 person

  • Hmmm. Takže Vy tvrdite cteny diskutujúci, že kritickú infraštruktúru, ktorej tovar a jeho vyvoz môže legitímne štát zablokovať pre vlastné účely a stanoviť strop, že môže niekto vypnúť?
   Ešte raz zopakujem, kritická infraštruktúra….
   Vy viete o tom, že nemocnice idú obmedzovať činnosť kvôli cenám energií? Tomu sa hovorí krízová situácia tiež.
   A vlada by mala reagovať.
   Ak by majitelia kritickej infraštruktúry chceli skusiť to, čo hovoríte, prídu o ňu.
   Druhá otazka je legitimita vkastníctva, no k tomu sa dostaneme v dalšom období…

   Páči sa mi

    • nie nepíšem. došli argumenty, prišlo, nemame sa o čom bavit.

     Vabuan ak máte riesenie, sem s ním. Ale už kruci prestaňte mudrovať vseobecne.
     A ako som povedal a za tymnsi stojim, nikde nie je dovod robit kompenzaciu trhovym cenam v regulovanim prostredi. A ak sa to eu nepači, tato kompetencia nie je prenesena a da sa to cele velmi jednoducho zastavit.
     Stačinjedno male referendum s jednou malou otazkou.

     Ste za to, aby bol z Ústavy Slovenskej republiky odstránený Clánok 7, odstavec 2 v znení:
     2) Slovenská republika môže medzinárodnou zmluvou, ktorá bola ratifikovaná a vyhlásená spôsobom ustanoveným zákonom, alebo na základe takej zmluvy preniesť výkon časti svojich práv na Európske spoločenstvá a Európsku úniu. Právne záväzné akty Európskych spoločenstiev a Európskej únie majú prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky. Prevzatie právne záväzných aktov, ktoré vyžadujú implementáciu, sa vykoná zákonom alebo nariadením vlády podľa čl. 120 ods. 2.

     Páči sa mi

     • Celú sféru je potrebné zoštátniť ale treba sa pripraviť na asymetrickú odpoveď keďže všetky sektory sú mimo našich rúk a majú jedného vlastníka, ktorý to nenechá len tak a vytiahne si to inak.
      Naozaj som si nemyslel, že toto musím vysvetľovať ľuďom na tejto stránke, ale asi áno.

      A akékoľvek referendum okrem referenda o sfunkčnení referenda nemá zmysel a aj tak nebude úspešné lebo nesmie byť, nevyhovuje totiž nikomu.

      Páči sa mi

  • Keby si povedali ze to vypnu a je im to jedno tak stratia moc, ktorou sa teraz ohanaju, (lebo vedia ako su poniektorí pripútaní k matérii,) a stratili by hračku z rúk….. pretože to je to čo oni robia…..vyvolat strach, neistotu, beznadej,….
   Ja to volam test č:2……aj v prvom kovidovom teste to prebiehalo podobne, tiez EU len vsetko odporúcala, a bol tu norimberg, a bola tu deklaracia ludskych prav a o biomedicíne z ovieda z 4.aprila 1997 , a práva ludí…..a?.ktorá vláda v EU sa sa nedala na hru z pfizerom, testmi, atd, ktory zamestnavatel sa zastal a povedal nie, ktorá skola povedala nie na vsetky vymysli?
   Takze uvidime ako skončí test č:2, vlastne je to uz test č 3 ak rátam aj ukrajinu……
   Prechádzame teda VDA? /Vesmírnou duchovní akademií/
   https://kresadlo.com/co-ma-spolecneho-covid-a-ukrajina/
   A riesenie? Čoho sme ochotni sa vzdat aby sa niečo zmenili, a aby sme im tú “hračku” z rúk zobrali a začali sa sa rozhliadat konečne okolo seba a videli to dôlezité čo mnohym uniká…..
   A ako prebúdza američanov de santis? Poslal lietadla s imigrantmi na Martha’s Vineyard
   https://time.com/6214015/marthas-vineyard-migrants-florida-governor/
   Alebo
   2 autobusy migrantov prichádzajú pred rezidenciu Kamaly Harrisovej v DC
   https://mobile.twitter.com/ChuckCallesto/status/1570394892014321665?cxt=HHwWgoDQ-a_1lMsrAAAA
   https://mobile.twitter.com/FoxNews/status/1570372099897802753

   Páči sa mi

   • hele, aku požicaj, taku vráť. U mna nebolo vyžadovane nič, aktivne sme sa branili napriek šikane zvonka aj z korporatu. Dokonca keď prišli prdelnico z inspektoratu a ze kde mame vyhlašku na dverach, sla zvnutra a z vonka je polopriepustna fólia. Takze tam formalne bola a bolo ju vidiet s baterkou v noci.
    Tak už neserte tigra s kecami o tom, ktory zamestnavateľ, bolo ich sakra dosť.
    Ja sa spytam, co ste urobila vy osobne, ked vynášate moralny súd takto?

    Druha vec, nicoho sa vzdat netreba, len okov diktátu zvonka. Vy si vobec uvedomujete, co to stalo casu prejst si tie nariadenia, aby som prisiel k tomu istemu zaveru, ako Peter Weis u seba, že je to len sada odporúčaní a ja som siel dalej a pozrel som sa na ten bod 36 zmluvy?
    Co ste urobila v tomto smere Vy, okrem poučovania komumity?

    Viete, takéto nieco ma dva konce. Pišete, citujem:…. čoho SME ochotni sa vzdať….. Čo tak ísť príkladom a povedať čoho ste ochotná sa vzdat Vy, aby ste sa zmenila?

    a mimochodom, pošlete tieto dôležite info politikom , svojmu zamestnavateľovi, starostovi a dalším?

    Liked by 1 person

 2. Myslím, že autor nepochopil text zmluvy. Môžeme zakázať alebo obmedziť a to ako dovoz, vývoz alebo tranzit… A k tomu nakoniec príde. Nevidíte strach prezidentky? Ale kto burzu zriadil a prečo tam podniky obchodujú? Toť otázka.

  Páči sa mi

      • tak hele, vezmite si pan kolega pravnika, prejdite si, co takéto slovíčka znamenajú a potom sa môžeme bavit dalej.
       Celá tato ppsrana agenda stojí na dvoch bodoch, z ktorych 114ka sa odvolava na 36ku a ta JASNE definuje, čo je možne urobiť.
       Alebo máte pan kolega inu interpretaciu, tak mi prosím uvedte jasné citacie a co z tych citacií je nespravne…
       A neviem o tom, ze bezpecnosť štátu a jej zabezpečovanie je prenesena kompetencia na EU. A ak sa dobre pamätam, energeticka siet je kriticka infrastruktura.
       Takze si pan kolega urobte domacu ulohu skôr, nez to znova vyeskalujete.

       Páči sa mi

       • 1. Neviem, čo za módu s tým vykaním na blog do diskusie zavádzaš, ale budiš…
        2. Uznávam, že s tým slovíčkom NEVYLUČUJE vo vyššie uvedených komentároch v kontexte znenia článkov 34, 35, 36 a 114 Zmluvy… som bol vedľa, pretože LEN prečítaním článku som si to spojil nie s obchodovaním energií na burze v rámci EÚ, ale s obmedzovaním a sankciami na dovoz plynu, ropy a jadra z RF, viď. bod 2 článku autora.
        3. a čo sa týka vyeskalovania diskusie: to na blogu rozoberať nebudem.
        4. vzhľadom na to, že celé toto vlákno vzišlo z mylného predpokladu, odporúčam ho zmazať.
        5. možno by som doplnil článok o upozornenie z bodu 2 tohto príspevku, aby nedochàdzalo k omylu a možno aj o link na Zmluvu…, napr. tento: https://www.partnerskadohoda.gov.sk/data/att/534.pdf

        Liked by 1 person

    • No veď o to práve ide. Článok 34 a 35, ti akékoľvek obmedzenie zakazujú a Jox tu uvádza výnimky, ktoré môže zaviazaný subjekt využiť aby ako zadné vrátka. Tie bodu sú doslova ojeb, pretože silný subjekt si môže pod “verejnej morálky” presadiť/odvôvodniť hocičo aby vystúpil. A “ochranou rastlín” miesto flóry a fauny je tiež riadny výsmech to kto to písal.

     Liked by 1 person

     • Vďaka, prečítal som si podrobne uvedené články 34, 35, 36 a 114. Tu upozorňujem na bod 6 článku 114 “ Komisia do šiestich mesiacov po oznámení uvedenom v odsekoch 4 a 5 dané vnútroštátne ustanovenia schváli alebo zamietne na základe overenia, že neslúžia svojvoľnej diskriminácii alebo skrytému obmedzovaniu obchodu medzi členskými štátmi, a nebránia fungovaniu vnútorného trhu.”, ktorý bude EK isto hojne využívať.

      Liked by 2 people

      • Blablabla. EK môze fukat kockovy cukor pán kolega Vám aj iným.
       V pripade aktivacie článku 36, pokiaľ jednej nemocnici hrozí krizovy režim a to nehovorím o ohrození života obyvateľstva nedostatkom energie aj v inych sektoroch, je to zaležitosť toho ktoreho štátu.
       Jo a treba čítať aj ine dokumenty. Aké pravomoci preniesla Slovenska republika na EU?
       Je medzi nimi aj bezpečnosť štátu? Ehm….

       Liked by 2 people

   • Predovšetkým rozčuľovanie škodí zdraviu.

    A potom:
    Vytvorenie a schválenie zákona na:
    – zavedenie limitu ceny elektrickej energie pre domác…
    – zavedenie limitu ceny pre priemysel, …

    je ale úplne v rozpore s tými článkami a nakoniec:

    “Tieto zákazy a obmedzenia však nesmú byť prostriedkami svojvoľnej
    diskriminácie alebo skrytého obmedzovania obchodu medzi členskými štátmi.”

    A teraz mi prosím povedzte, kde v tej poslednej vete je regulácia cien a obmedzenie predaja na burze. Tak len tak.

    A nakoniec, predaj na burze aj pre slovenské spoločnosti… pán boh nás ochraňuj. To je potrebné zrušiť a okamžite. A cena klesne následne. K tomu ich zdaniť tak, že na burzu si už ani len nespomenú. A treba nájsť politikov, ktorí sú zodpovední za to, že takýto predaj nebol zablokovaný na úrovni EU. Ledaže by sa tým platila vojna na okrajine. Co je vysoko pravdepodobné.

    Liked by 1 person

    • Veľmi zaujímavá diskusia, ale skúsme sa pozrieť na tieto udalosti globálne. USA a PAX Amerika bojuje o prežitie. Nedarí sa im dostať k východným nerastným zdrojom, ktoré nevyhnutne potrebujú pre zachovanie ekonomického rastu “západného impéria” a cez ich nástroje riadenia vyprodukovaní oligarchovia, politici, oficiálne “nezávislé” médiá, “nezávislí analytici” a ďalšie “nezávislé” mienkotvorné inštitúcie, už nedokážu dostatočne “hypnotizovať” ľudí a hra na šírenie demokracie je jasná už takmer všetkým, im zostávajú len silové riešenia. Posledná záchrana je vytiahnutie posledných zdrojov z vlastných “akože rovnocenných spoluhráčov”, aby zachránili “centrálu” – ako v šachu obetujem aj kráľovnú, aby som zachránil kráľa. Tak špekuláciou na burze energií a následnými “spoločnými kompenzáciami” sa snažia aj vlastných “pridusiť na maximum tak, aby dýchali len toľko, aby neumreli”. Záleží na tom, kedy ľudia v EÚ pochopia, že USA už nie je spojenec a elity, ktoré USA vytvorili v EÚ a štátoch EÚ nepracujú v prospech ľudí EÚ, ale v prospech USA a celý tento cirkus jednoznačne odmietnu a “agentov” USA pošlú, kam patria … Súčasne vládnuci politici v krajinách EÚ a vedenia EÚ podľa mňa nechcú a asi ani nemôžu súčasné smerovanie zmeniť …

     Páči sa mi

    • Takže, asi ste nečítal Joxov prvy a druhý članok o energiách a burze, vsak nie? Čital, alebo nie?
     Ak áno, mate kratku pamät, ak nie, precitajte si to a následne si odpovedzte na otázku.
     Čo je to zastropovanie cien na pevnej sadzbe?
     Ako to súvisí s predchadzajucimi člankami a informaciach v nich obsiahnutých?

     A čo sa týka Vami vypichnutej vetičky, skúste mi vymenovať kompetencie, ktoré preniesla Slovenska republika na EU, a či je tam aj energeticka politika.

     A myslim to vážne, pretoze pre stromy nevidíte les a zijete v kodnitívnej disonancii. EU je prd vo vetre, ktorá len vždy “vyžaduje” a “žiada” a “nariaďuje”, no právo a suverenita je vždy na strane členských štátov.
     Takže ved nech zažalujú SR a dokážu, ktorú časť Zmluvy či dohovoru atď SR takymto postupom porušila….

     Páči sa mi

 3. Podla mňa je najdôležitejšie odísť z burzy OKAMŽITE. Rôzne stropy,limity a kompenzácie iba zmierňujú dôsledky zlého systému predaja/deriváty a špekulanti a la black rock/. Cez burzu by sa mali predávať iba prebytky a nakupovať nedostatok, čo nevyrobíme. Všetko ostatné by išlo na vnútorný trh za regulované ceny. Pri súčasnej štruktúre akcionárov sa to zrejme rovná arbitráži. Dobré riešenia nie sú…posrali sme si to už vstupom do EU a predajom zlatych nosnic, čo bola vlastne podmienka vstupu…
  A tomuto nerozumiem-
  – zavedenie limitu vývozu vyrobenej elektrickej energie z územia Slovenskej republiky na 100% ročnej maximálne stanovenej spotreby domácností, priemyslu, vrátane ostatnej infraštruktúry, stanovenej príslušným úradom na rok vopred. Prvá limitácia vývozu nastane v roku 2023
  ….limit vývozu je koľko môžme max.vyviezť….100% ročnej maximálne stanovenej spotreby domácností, priemyslu, vrátane ostatnej infraštruktúry, stanovenej príslušným úradom na rok vopred……takže môžme vyviezť celú spotrebu? Ja kategoricky nesúhlasím, vyviezť môžme všetko , čo nespotrebujeme,

  Liked by 1 person

  • Takže ste to pochopil nesprávne. Zákaz vyvozu mimo nadbytok nepotrebný na budúci rok. tak po lopate.
   Čo sa tyka arbitráže, nesuhlasím. Tam je pri prúseroch kriticka infraštruktúra, proste kritická.
   No a s majiteľmi sa dá vždy dohodnúť. Ako aj, holt mimoriadna 98% daň zo zisku, teda nie daň, odvod štátu. Lebo na ten nemôže Eu…Nuž a hadať sa môžeme potom s talianmi a nemcami. No vzdy je otazka, kto a ako nam skompenzuje tu s300ku. a kurňa, ten údajný podvod pri predaji SE, ten nikto nevyšetruje… No ja neviem, asi by sa na to mal Maroš pozrieť….

   Páči sa mi

  • Skúsme sa na celú vec pozrieť z globálneho hľadiska. USA a PAX Amerika krachuje, nakoľko sa nedokáže dostať k východným zdrojom a tým zachovať “neustály ekonomický rast”. Takže ostáva len posledná alternatíva. “Maximálne pridusiť” aj vlastných, aby “mali len toľko kyslíka”, aby neumreli a ako v šachu – obetujú aj kráľovnú aby zachránili kráľa. A tak špekuláciou na energoburze dostali EÚ na zem a cez svoje figúrky vo vedení EÚ, štátoch EÚ, “nezávislých médiách, mimovládkach, … sa snažia presvedčiť obyvateľov EÚ, že to je prirodzený a nevyhnutný vývoj a následne cez rôzne kompenzácie EÚ sa snažia dopad tohto podvodu regulovať tak, aby všetci padli na kolená a len ako tak prežili a tým predĺžili agóniu USA. Žiaľ súčasní politici vo vedení EÚ a štátoch EÚ nechcú a zrejme ani nemôžu tento trend zmeniť. Tu pomôže len pochopenie tohto podvodu a zmena vlád za také, ktoré sa dokážu a budú môcť tomuto trendu vzoprieť.

   Liked by 1 person

 4. Ok, nepochopil som to potom sa však treba vyjadrovať presne a exaktne, alebo polopate, najmá ak je k tomu výzva posielať článok kade-tade.
  Napr zavedenie Spodného limitu od 100%( nie iba limitu a na 100%). To je len faktická, lebo myslíme to isté.
  Ale stále si stojím za tým, že okamžite z burzy von. Ak ste čítali ten článok bloomberg( je preložený na HSP a trochu rozumiete burze , je tam súvis aj s tou pôžičkou ČEZu od českej vlády.
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-09-06/europe-s-lehman-warning-on-energy-prompts-flurry-of-cash-help

  Páči sa mi

  • vyborne, ale neodpovedal ste mi na otazku, ci tie konkretne dva. Pretoze ak áno, vasa predchadzajuca reakcia by bola zbytočná. Pretože samozrejme nie je možné urobiť rozumne strop inak, ako okamžitým odchodom z burzy na OBJEM ENERGIE ZAKAZANÝ VYVIEST. To Vám nenapadlo?
   Ak bybste čital predchadzajuce clanky jasne to tam bolo napisané, vsak?

   Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s