A stretli sme diabla

Minule som napísal, že jeden z mojich obľúbených citátov z Koránu je, že keď človek odmieta prijať svoje lekcie po dobrom, tak Boh postaví človeku do cesty diabla, ktorý ho tie lekcie naučí. A diablom môže byť aj ten náraz do žulovej steny, o ktorom hovorí prof. Peter Staněk, po ktorom budeme musieť zmeniť svoje spôsoby. Mnohí budú vnímať konfrontáciu s realitou a pravdou ako náraz do žulovej steny a iní zas ako radostnú udalosť hodnú oslavy.

Prečo to hovorím?

Je tu viacero vecí, vyzdvihnem dve: konzum a materializmus. Začnem materializmom, ktorý leží v základoch mnohých našich neduhov. Pred 1989 sme tu mali doktrínu marxistického materializmu, ktorý nám síce zabezpečil celkom dobrú životnú úroveň a akýsi pocit spolupatričnosti, ale o duchovnom živote a duchovnom raste spoločnosti ako celku už z princípu nemohlo byť ani reči. Túto doktrínu sme vymenili za doktrínu idealistického materializmu, kde sa síce nepopiera duchovno, ale duchovnom to tiež nie je. Iste, máme de iure voľnosť vyznania náboženstva, ale keď sa na tieto veci pozrieme z perspektívy, tak každá náuka bez ohľadu na to, či je to zo Západu alebo Východu, je buď mlátením prázdnej slamy, lebo duchovná náuka/duchovné cvičenie nie je ukotvené v praxi resp. nevychádza zo života (ja to nazývam s prepáčením duc-hovno), alebo klaňanie sa modlám, či už vo fyzickej, alebo ideovej forme, či je to rovno konzum, ibaže v duchovnej podobe. Nehovorím, že všetky sú nanič a neobsahujú veľa hodnotného, ale sú otočené do takej roviny, že v lepšom prípade nepomáhajú v duchovnom raste a v horšom to rovno brzdia. Problém je ale inde, konkrétne tam, že tieto náuky nenaplnia tú prázdnotu, ktorú jedinci v sebe cítia a snažia sa ju týmto zaplniť.

Tú prázdnotu nezaplní ani ten materiálny konzum, ktorému sa väčšina oddáva s cieľom zaplniť tú prázdnotu, ktorú cítia. Žiaľ tento umelo živený jav (jedným zo živiteľov je globálna pyramídová hra, ktorá sa tvári ako legitímny finančný systém) privádza svet na pokraj ekologickej katastrofy. Varovanie, že idú nesprávnou cestou dostali v 2020 počas lockdownov, niektorí počúvli a vystúpili, začali sa zaoberať vecami, ktoré zväčša nespadajú do okruhu ich záujmov a niektorí z nich dokonca začali hľadať aj pravdu. Táto skupina sa nepotešila tým, čo našla a niektorí to vzali aj do zajačích. Väčšina sa ale vrátila do starých koľají a oni budú tí, pre ktorých konfrontácia s realitou resp. s pravdou bude najväčším šokom. Predstavte si, že zažijete niečo, čo obráti váš svet hore nohami a vy potom zistíte, že ste žili v ilúzii t.j. stratíte pevnú pôdu po nohami. Niektorých to zlikviduje a niektorých to primäje k zmene a začnú sa vecami vážne zaoberať, berúc do úvahy aj dlho ignorovanú duchovnú stránku vecí. A tí, ktorí sa prebudili dávnejšie, to oslávia z toho dôvodu, že sa už nemusia trápiť a konečne sa budú zaoberať tým, na čo ich roky pripravili resp. pripravujú.

Je tu ale aj tretia skupina, ktorá sa už nechce naďalej zúčastňovať krysích pretekov a naháňať sa za vecami, minimalizuje tak odvedenú prácu korporáciám, ako aj svoje životné náklady, lebo vidia márnosť a zbytočnosť konzumu a radi by sa pohli, len nevidia kam a čakajú na impulz. Pritom stačí len jedno, namiesto hľadania vonkajšieho impulzu na konanie resp. hľadania nejakej vonkajšej veci, ktorá by zaplnila tú prázdnotu, stačí, aby si človek uvedomil, že k Bohu vedie cesta cez vlastný vnútrajšok, lebo Boh alebo Zdroj nie je separátna entita, ale je našou súčasťou a my sme zas jeho súčasťou (slová žiaľ nevystihujú pravú podstatu vecí, ale ukazujú smer).

A čo bude po tomto?

Materiálna výroba sa lokalizuje s maximálne možným spôsobom, lebo ľuďom z jednej strany dôjde, že táto forma globalizácie slúži len tenkej vrstve a z druhej už nebude umožnené objektívnymi okolnosťami objednať lacné veci z Číny resp. z druhého konca sveta. Čo sa stane naozaj globálnym bude výmena informácií medzi rôznymi regiónmi a kultúrami. A toto je forma globalizácie, o ktorú by sme sa mali stáť. Čo bude mať za následok blahobyt, ale to nebude orgia konzumu, ale podmienka k tomu, aby ľudstvo rástlo, lebo tá pyramídová hra, ktorá sa tvári ako legitímny finančný systém, nielen odsáva neuveriteľným spôsobom hodnoty vytvorené pracujúcou väčšinou, ale aj doslova núti ľudí ísť si navzájom po krku.

A čo my na Slovensku?

Budeme brať veci do vlastných rúk tak, ako inde budú brať veci do vlastných rúk, lebo si konečne uvedomíme, že takto veci nemôžu ísť ďalej a že sa musíme spoľahnúť sami na seba, pričom výhovorka z radu „čo ja s tým zmôžem?!“ nielen nebude žiadnym krytím, ale bude rovno ortieľom smrti pre toho, kto sa ňou riadi.

Či toto bude znamenať aj to, že budeme násilným spôsobom vyháňať čvargu z úradu vlády, prezidentského paláca, parlamentu, ostatných úradov, štátnej správy, médií a mimovládnych organizácií, neviem povedať. Viem ale to, že som proti násiliu, lebo málokedy ním dosiahneme svoj cieľ a dúfam, že k tomu nedôjde, ale žiaľ, vylúčiť to nemôžem.

S pozdravom

Oracle 911

PS: Aj takéto veci preberáme s ostatnými kolegami z tohto blogu.

Výzva: prosím začnite čítať hrubé knihy (je to fuk s ktorými začnete), ktoré môžete zakúpiť aj u vydavateľstva Torden v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

Príspevok na chod: Finančne môžete prispieť tu.

Poznámka: Diskusia je nižšie a je otvorená.

17 thoughts on “A stretli sme diabla

 1. Vypadá to, že zesměšňování slovenské p-rezidenky a čvagry kolem ní už někdo vpustil do mezinárodního infopole.
  https://www.hlavnespravy.sk/kam-zmizla-jedna-z-najvplyvnejsich-zien-sveta-slovensko-ma-vraj-prezidenta/2927180
  S českou pětidemolicí v Praze jak to vypadá si zatím GP neumí/ nemá čas poradit. Dnes jsem chodil po Praze a ve městě stánky na českou rádoby budoucí p-rezidentku Nerudovou. U 1 stánku jsem zahlédl diskutovat dva stařečky, jinak nikde nikdo. Doufám, že Češi ten trik s další Fionou prohlédnou.

  Liked by 3 people

 2. No,Aspoň ako som to ja pochopil , je to podobne ,ako na Ukrajine , ťa síce má
  p- rezidenta , ale ak chcete niečo vybaviť a dohodnúť musíte si za ozajstným kurátorom , nie babkou. Na Slovensku je to niečo podobné, bábika je tam iba na zvádzanie más.

  Páči sa mi

 3. Ak vychádzam z toho, že BOH je milostivý a človek bol obdarený slobodnou voľbou, tak nie BOH stavia do cesty diabla ale človek si vyberá tú cestu, na ktorej sa mu diabol postaví a ukáže. Výber je na základe vlastného rozlíšenie, ktoré je odrazom mravno-etického nastavenia ako jedinca, tak aj celej spoločnosti. Prirovnal by som to k miestu, kde sa cesta delí na dve časti. Jedna cesta pokračuje ako krásna kamenná okolo ktorej je plno nádherných kvetov no za zákrutou za ktorú sa väčšina nepozrie, lebo je omámená krásou nejedlých kvetov, sa krása stráca a objavuje sa len suchá neživá krajina. Druhá cesta je skôr poľná cestička okolo ktorej rastú šípy a vyzerá, že za zákrutou je to už len nepriechodná húština. No v skutočnosti za zákrutou je zelená krajina plná lesných plodov. Síce sa kde tu nájdu šípy, a dokonca človek môže aj poblúdiť ale nakoniec dorazí do cieľa.

  Liked by 9 people

  • HNR/BOH alebo ako ho nazves neviem ci je milostivy ale je a vsetko co tu mame stvoril v dokonaly system (Hierarchia a Dualita). A zakladnym problemom je potlacanie Hierarchie (to je ta Demokracia), ze vsetci maju rovnake prava :-)))). Zeny chcu prava muzov, deti rodicov, sprosti mudrych a mame to tu ako mame.
   Dav vzdy nasledoval/nasleduje a bude nasledovat niekoho, a dnes nasledujeme (ako dav) uplnych idiotov, vybratych niekym.
   Ak je clovek sucast prirody (systemu vytvoreneho HNR) tak ziadne stado v prirode nebeha bez svojho alfa samca, inak aj v risi zvierat by sme mohli pozorovat clovecie prostriedie, tj stratu pudu sebazachovy.
   Dualitu (jing/jang alebo akcia reakcia) je nam ako tak znama ale Hierarchia je to co postradame a treba sa knej vratit co najskor

   Páči sa mi

  • ak ta dobre rozumiem-myslim,ze ma patrime k tej cistejsej casti,lebo este mame to svedomie,ktore nam vie dobre poradit,a trafime do toho ciela,moje deti to maju,a vidim-napriek dobe ze aj vnuci-hlavne 3 su uz dospeli to maju,no mozno som naivna,alebo hlupa

   Páči sa mi

  • Ďábel je ego. Falešné já nás ovládá. Musíme především poznat co jsme ve skutečnosti (prozření). V listopadu 1989 k nám přišlo mnoho informací a mohli jsme vybírat. Dodnes je nás cesta poznání otevřená. Doporučuji Eduarda Tomáše a Eckharta Tolleho.

   Páči sa mi

 4. «To VNÚTORNÉ VEDOMIE, KTORÉ JE OVEĽA ŠIRŠIE, NEŽ TO LOGICKÉ (zvýraznené nami v citáte: «logické vedomie» — slovne sa vyjadrujúce vedomé myslenie, vnútorný monológ človeka na úrovni vedomia v jeho psychike) a ktoré vytvára osobnosť každého človeka, tak isto ako každého národa — to sme stratili. Ale aj úzke logické vedomie nášho národného života nám nie je dostupné z mnohých príčin: pre naše hrdé opovrhnutie k tomuto životu, pre neschopnosť čisto racionálnej vzdelanosti chápať živé javy a dokonca aj pre absenciu údajov ktoré by mohli byť podrobené analýze. Nehovorím, že takéto údaje nie sú… ale všetky sú také, že nemôžu byť pochopené umom, vychovaným cudzozemskou mysľou a vkuté do cudzozemských systémov, ktoré nemajú nič spoločné so základmi nášho prastarého duchovného života a nášho prastarého osvietenstva», A.S.Chomjakov.

  Páči sa mi

 5. Čo k tomu dodať? Len málo k poslednému odstavcu: Potrebujeme očistu. Dávajme si pozor, aby sme nevyliali vaničku aj s dieťaťom. Treba vyliať špinu a odpad, ale to hodnotné ponechať. Nech nám Boh daruje rozlíšnie a pevnú, ale spravodlivú ruku. A kde vidno aspoň kúsok svetla, MILOSRDENSTVO…

  Keď to však nepôjde podobrotky, pojde to inak… Lebo druhé meno diabla je Ruj. Kto nevie, nech sem zrie: https://www.wisdomlib.org/definition/ruj . Nech nám Boh pomáha.

  Páči sa mi

 6. vazeny oracle,tak ale toto je velmi pekne napisan-y-nie clanok,ale povedala by som esej,hovoris mi z duse,tiez mam svojho boha v sebe,a vsade naokolo,nie som v ziadnom nabozenstve,ani spolku,denne dakujem,a aj prosim,niekedy to volam vyssie sily-pred ludmi-pre seba paneboze dakujemti,alebo prosimta,ako cituje karol-zaklady prastareho duchovneho zivota v nas su,myslim,ze do toho mozeme zapasovat svedomie,ak ho mame,vzdy nam pomoze,amyslim ze v podstate ho my slovaci este mame,tiez verim,ze ak tu dojde k zmene,verim ,ze to nepojde nasilnou cestou,my nie sme v podstate tej natury,no a este raz vdaka

  Páči sa mi

 7. no este na inu notu,s dovolenim,prezidentka ze bude recnit zase za slovakov v osn-vraj,no asi 2 roky-neviem presne-som sledovala ruske 60 minut-skabajeva-popov-a naraz ide sot z osn-prezidentka stoji,cela merava a cita-alebo hovori-za nas slovakov protirusku cast svojej politiky-sot bol trochu dlhsi-kvoli obsahu,no hanba na tri svety-ako hovorime,to je ta osoba ,co sa foti s hlavnym fasistom europy zelenskim,ja ho este volam hitler cislo 2,no este -neviem,ci ste vsetci zachytili -borrel povedal,ze rusko je fasisticky stat,to bolo asi tento tyzden,no my sa nachadzame ,my slovaci vo velmi cudnom spolocenstve,kedze historia nam hovori,ze z narodov sovietskeho zvazu padlo v boji proti fasizmu 29 milionov ludi.no este priznam,ze vo febr 1945 som mala 10 rokov,niektore obrazy a zvuky z hlavy nevytlacis

  Páči sa mi

 8. “Pred 1989 sme tu mali doktrínu marxistického materializmu, ktorý nám síce zabezpečil celkom dobrú životnú úroveň a akýsi pocit spolupatričnosti, ale o duchovnom živote a duchovnom raste spoločnosti ako celku už z princípu nemohlo byť ani reči.”

  Tu by som si dovolila polemizovať. Keď už nič, tak stačí porovnať kultúrnu produkciu tej doby ( tie rozprávky! … Pyšná princezná, Tri oriešky pre Popolušku, Chrobáčikovia, Bambuľka… tv seriály Posledný z roku Hamrov, Miesto v dome… sci-fi film Akcia Bororo s kultovou hláškou Ariany ” Ste pyšní a tak málo viete” s nadpozemskou hudbou ) a produkciu doby po 89.

  Správali sme sa ekologicky, u nás sa nepoužívali plastové fľaše, plienky neboli organicky nerozložiteľným odpadom. O chránení ornej pôdy – väčšina sme cítili, že je naša živiteľka a je naša, našej prírody, lesov, stromov, ani nejdem rozpisovať. Nejaké 3 hlavy v pozadí (Marx,Engels,Lenin) na 1.májových sprievodov v skutočnosti nič neznamenali, 1.máj bol o stretnutí celého mesta v Meste, o radosti. Kulisa KSČ v živote ľudí prítomná bola, no okrem presvedčených (v menšine) a karieristov si prd z nej kto robil, väčšina národa išla podľa vlastného svedomia, morálky. Ducha tá doba rozhodne mala. Po 89 sme schudobneli ako národ a štát. Najprv materiálne, potom duchovne, našu spolupatričnosť rozdelili po vzore Západu. Duchovne myslím, že budeme mať na čo nadviazať.

  Liked by 3 people

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s