Už nie až tak veľká Británia a Forest Gump

Forest Gump bol jednou z najlepších rolí Toma Hanksa, kde zahral muža postihnutého syndrómom učenca t.j. z jednej strany idiot, ale z druhej strany génius v nejakej oblasti, ak sa na to pozrieme objektívne a v novele je to vypuklejšie ako vo filme. Chcem tým povedať, že to chce naozaj chytrého človeka, aby zahral hlupáka a idiota tak presvedčivo. Ďalším príkladom presvedčivo zahraného geniálneho hlupáka resp. idiota je ikonický Mr. Bean, ktorého stvárnil nadpriemerne inteligentný elektroinžinier Rowan Atkinson, ktorý je zhodou okolností Brit.

Prečo to hovorím?

Pretože Líza Truss, ktorá po 45 dňoch odstúpila z premiérskeho kresla, hrala hlupaňu tak dobre, že dokázala oklamať aj niektorých tunajších analytikov*. Hovorím to preto, lebo pripravila pôdu na to, aby si britská centrálna banka (Bank of England-BoE) odniesla politickú zodpovednosť za ekonomický kolaps Británie, ktorá je výsledkom asi 14 ročnej politiky BoE a Líza vypadla pár týždňov pred tým, než sa celá vec v Británií zosype. Ide totiž v krátkosti a (veľmi) zjednodušene o to, že na dlhu založený finančný systém bol skonštruovaný tak, že funguje len vtedy, keď úrokové sadzby sú reálne nad infláciou, ale keď sú reálne nulové alebo rovno negatívne, tak systém skolabuje nepredvídateľne a bankárska mafia nemá čas a ani možnosť zorganizovať krytie. Ďalšia vec je, že politika BoE a finančných regulátorov bola taká, že prakticky priviedla ku krachu súkromné dôchodkové poisťovne a BoE ich musela zachraňovať pred bankrotom (ktorá nastane tak či onak, ale teraz si kúpili trocha času). Inými slovami, Líza nie je taká hlúpa, ako to hrala a oficiálny dôvod jej odstúpenia je naozaj len výhovorka.

Prečo ten nadpis?

Okrem finančnej stránky vecí je tu aj súvislosť s monarchiou, keď britský kráľ Karol III. je na verejnosti prezentovaný ako niekto, kto je fyzicky a psychicky neschopný vládnuť a dobre že ho neprezentujú na verejnosti ako blázna (zatiaľ to ešte neurobili) pomocou videí, kde sa rozčuľuje kvôli kvapkajúcemu peru, cez opuchnuté ruky, až po vyjadrenie lekárov, že má len niekoľko týždňov života kvôli srdečnej chorobe.

Toto celé sa deje kvôli tomu, aby nielen odstrihli od pák BoE, ktorá je rozšírením Londýnskej city (štát v štáte), ale aj aby zdiskreditovali britskú elitu v očiach verejnosti, a pre toto Líza odviedla fakt skvelú prácu a doživotná renta jej naozaj patrí. Lenže zdiskreditovanie celej elity znamená aj to, že v Británii skončí ten davo-elitárny systém, ktorý „niekto“ tak usilovne budoval (ide to so súhlasom toho „niekoho“ t.j. toto nie je náhoda).

Ako to skončí?

Krachom – a žiaľ nebude to čistý krach t.j. krátky a jasný, ale predĺžený a pomalý, ktorý potrvá mesiace, možno aj pol roka. Takže nasledujúce týždne (ak ste to ešte neurobili) skúste tráviť tým, že si urobíte zásoby, zistíte čo sa kde dá zohnať (zožeňte si potrebné veci), vytvoríte si finančný vankúšik z hotovosti, kryptomien a striebra.

S pozdravom

Oracle 911

* Niektorí analytici nemajú radi, keď sa verejne poukáže na to, že uverili dobre zahranej roli a výhovorkou na to, že sa udržiava slušnosť a úroveň diskusie zablokuje oponenta (a ja som si myslel, že na konceptuálnych fórach sa rozoberajú veci hlbšie a k tomu patrí, že sa POUKÁŽE na analytické chyby partnera). A evidentne k slušnosti správania na fóre patrí aj to, že moderátori nechávajú bez odozvy jedno-dve kopnutia do práve zablokovaného.

PS: Dnes ráno som dozvedel, že novým premiérom sa stane bývalý minister hospodárstva (podľa mena pôvodom dajaký Pakistanec či Ind). Ako som povedal, Líza vypadla včas.

Výzva: prosím začnite čítať hrubé knihy (je to fuk s ktorými začnete), ktoré môžete zakúpiť aj u vydavateľstva Torden v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

Príspevok na chod: Finančne môžete prispieť tu.

Poznámka: Diskusia je nižšie a je otvorená.

23 thoughts on “Už nie až tak veľká Británia a Forest Gump

 1. Mozno mimo temy a mozno nie:
  Kdesi na nete 😁:
  Testovanie úrovne pochopenia plynúcich dejov v ľudskej spoločnosti u členov tohto fóra na základe schopnosti vysvetliť pravdivosť tejto otázky-tvrdenia:
  Prečo je boj proti zavedeniu digitálnej meny takým istým nezmyslom ako  “boj Don Quijota s veternými mlynmi”?

  Páči sa mi

 2. Dakujem za zaujimavy clanok, sam som bol presvedceny, ze ona je tak blba ako sa tvari… Ale jej (prezentovany) osobnostny profil je zase uplne v trende profilov sucasnych europskych “leadrov”, takze ma to neprekvapovalo.
  Otazocka: Ako do toho zapada laskovanie s Borisovym navratom? chvilu to totiz vyzeralo, ze jej uloha bolo posobit tak, aby ludia volali po navrate Borisa… Pred casom vsak od svojej opatovnej kandidatury upustil…

  Liked by 2 people

 3. …čisto hypoteticky moja úvaha… Žeby Raishi Sunak (ind) bol pomyselne (s Ruskom a Čínou) v zastúpení delenia sféry vplyvu…? 🤔
  Veľká (Malá) Británia bude pod sférou vplyvu Indie, Rusko krajiny bývalej východnej Európy,Čína SŠA a Áziu a Irán západnú Európu (keďže by tam mal byť európsky islamský chalifát.

  Liked by 1 person

 4. Spätné upozornenie: Je Líza aj géniom? | Blog o verejnom živote a problémoch Slovenska

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s