Kráľovstvo démonov a hladných duchov

Dnes ctenému čitateľovi chcem predstaviť Joxovu cestu do pekla a späť. Teóriu dole, budem uvádzať zo zdrojov na internete a vlastného štúdia a rozpoviem ctenému čitateľovi legendu, na ktorú som si počas mojej cesty spomenul.

Prológ

Hladní duchovia sú stvorenia podobné démonom opísané v budhistických, taoistických, hinduistických a sikhských textoch, ako pozostatky mŕtvych, ktorí sú postihnutí neukojiteľnou túžbou, hladom alebo smädom v dôsledku zlých skutkov alebo zlých úmyslov vykonaných v ich živote.

Vyskytujú sa v každej časti Ďalekého východu, od Filipín po Japonsko a Čínu, Thajsko, Laos, Barmu, Indiu a Pakistan, sú všeobecne popisované ako prízraky podobné ľuďom s mumifikovanou kožou, úzkymi vyschnutými končatinami, výrazne vydutým žalúdkom, dlhými tenkými krkmi a maličkými ústami….

Budhizmus, či cesta Dharmy to vidí inak. V koncepcii Budhizmu sú hladní duchovia často vnímaní ako metafora pre tých ľudí, ktorí idú cestou nesprávnych či skôr nezdravých, často spaľujúcich túžob po pôžitkoch, ktorí trpia duchovnou prázdnotou, ktorí nevidia možnosť napraviť to, čo sa stalo v minulosti alebo tí, ktorí si vytvárajú neprirodzenú väzbu na minulosť. Hladní duchovia sa tiež niekedy používajú ako metafora pre drogovú, sexuálnu, či inú závislosť.

Tisícoký a tisicruký Avalokitesvara – Chenrezig

Chenrezig, v tibetštine znamená Ten, ktorý pozerá na svet očami súcitu, bol bodhisatva, ktorý podľa legendy dal sľub, že nebude odpočívať, kým neoslobodí všetky bytosti vo všetkých svetoch od utrpenia. Potom, čo na tejto úlohe usilovne pracoval veľmi dlho, rozhliadol sa a uvedomil si obrovské množstvo nešťastných bytostí, ktoré ešte len treba zachrániť vo svete hladných duchov a démonov. Keď videl, čo sa vo svete hladných duchov a démonov deje  zostal natoľko skľúčený, že sa rozhodol aľub porušiť a tieto dva svety nezachrániť, v dôsledku čoho sa jeho hlava rozdelila na tisíce kúskov.

Jeho učiteľ Buddha Amitabha dal kúsky späť dokopy ako telo s tisíc rúkami a okom na každej dlani, aby videl utrpenie vo svete, a jedenástimi hlavami, na vrchole ktorých je Amitabha, čo umožňuje Avalokiteshvarovi pomáhať nespočetnému množstvu cítiacich bytostí v rovnaký čas.

V koncepcii Buddhizmu je mnoho metafor. Mnoho textov s viacerými interpretáciami a rovinami vnímania. Pretože úlohou mne zverenou je, pokračovať, ako mnohi iní, v šľapajách Avalokiteshvaru Chenreziga, dlhe mesiace som premýšľal nad tým, ako by som zareagoval, ak by som sa sám dostal do sveta hladných duchov. Tiez by som bol tak sklamaný z toho, čo by som videl? Vedel by som prekonať to, čo Chenreziga rozpadlo na tisíce kúskov?

Kráľovstvo démonov a hladných duchov

Jox má aj civilný život. Ako taký, musel som cestovať, v poslednom období viac, ako inokedy. Cesta ma zaviala aj do juhovýchodnej Ázie. A tu začala moja cesta do sveta démonov a hladných duchov.

Niekoľko hodín časový rozdiel. 15 hodinový pracovný deň nabitý seminármi a osobnými stretnutiami. Služobná cesta, ako som ich zažil v minulosti už plno. Letisko, hotel, kongres, hotel, letisko, domov. No táto cesta bola niečím iná.

– pri každom vchode človek v respirátore, alebo maske, ktorý sa hlboko klaňal,

– pri každom stole čašník, či čašníčka, ktorí sa hlboko klaňali a čakali len na to, keď človek dojedol, aby hneď vzali použitý tanier a priniesli čistý,

– na uliciach obrovské množstvo ľudí peši, na motorkách, v autách, všetci, narátaval som to na 95% videných ľudí v maske, alebo v respirátore. Nedbajúc na 30 stupňov vonku,

– ranná jazda do práce, malá dodávka s korbou, na ktorej boli dve lavice, jedna po každej strane. Väčšinou tam sedeli ženy, muži sa držali za tyč na konci korby a stáli na stupienku. Všetci v maskách. ilustračný obrazok tu, je ešte spred roka 2022.

– obrovská chudoba, no za to relatívna čistota mesta, kde sme boli ubytovaní

– v taxíku a v autobuse som precestoval v tomto kráľovskom hlavnom meste 5.5 hodiny a celý čas som pozeral von oknom a snazil som sa zachytávať detaily, no horeuvedené, bolo len zlomkom toho, čo som videl.

– posledný večer sme zakončili krátkou plavbou loďou. Malo pršať, no bolo nám zhora dovolené, aby sme videli západ slnca práve zapadajúceho do rieky medzi mrakodrapmi a kráľovským palácom. Loď pristála a my sme prešli do reštaurácie pri móle, kde sme mali mať poslednú večeru pred odchodom na letisko.

– sedeli sme vonku na terase. Rozhovor šiel okolo zaujímavostí okolo tohto kráľovstva, keď prišla čašníčka. Mladé dievča, naozaj pekné a hlavne bez masky. Ked odišlo, môj výlet do sveta hladnych duchov sa začal chýliť ku koncu.

Čo myslíte, koľko by stála?, spýtal sa jeden z miestnych “pomerov znalých” kolegov.

Vyvalil som oči, na čo mi bolo vysvetlené, že v tomto kráľovstve je zvykom, že každý má svoju cenu. Že táto mladá baba by pravdepodobne kývla za nejakých 700-1200 Eur. Ale, že ceny sú aj lacnejšie, aj keď clovek nedostane za nižšiu cenu vsetko, čo chce.

Pochytila ma zlosť, aká sa nevidí často, no našu “skvelú” konverzáciu prerušili dva blesky dosť blízko a do pár minút lejak s vetrom takej intenzity, že bolo po spoločnej večeri a celé osadenstvo muselo ísť z terasy zakrytej plachtovinou dovnútra do reštaurácie, keďže plachtovina sa poodtŕhala a väčšina kolegov zmokla.

Cesta pre Slovensko

Počas cesty spät som premýšľal nad viacerými otázkami, ktoré mi stále a znova vyskakovali na pozadí mojej cesty:

– prečo práve tie Duše, ktoré som stretol, si vybrali túto časť sveta?

– čo ich drží v tomto nízkom morálno-hodnotovom nastavení, keď sú schopní predať samých seba za cenu?

V tejto otázke samozrejme vždy siaham po videu o 6tich prioritách zovšeobecnených prostriedkov riadenia. Vytvorenie davoelitárnej spoločnosti, nebúriacej sa, s pokorou prijímajúcej pánov, predávajúcej sa za peniaze. GP urobil silné okovy, ktoré nevidno, no nie je to jediné

– suvisí toto správanie v nejakej miere aj s inými faktormi, fyzickej aj egregoriálnej povahy? Napríklad môže mať s týmto správaním súvis fluór, obsiahnutý štandardne vo vode, pitnej či balenej?

– ako bol prestavený egregor národa tohto kráľovstva? Viem, že tam prišlo ku prisťahovaniu sa dosť veľkej časti obyvateľstva zo susedného štátu kvôli hrozbe genocídy tohto etnika. Môže takýto otras spôsobiť zmenu egregoru smerom, ktorý je “želaný” pre určité kruhy?

Vidime podobnú technológiu aj tu, v Európe?

A ako súvisí toto všetko so Slovenskom? Zasa jeden krát sa mi rozšíril obzor v poznaní toho, prečo je tak dóležité chápať v súvislostiach horeuvedený príbeh Avalokiteshvaru Chenreziga v kontexte slávneho výroku Jalal ed Din Mohammada Rúmího:

Keď som bol chytrý, menil som svet. Dnes som múdry a mením sám seba.

Svet ľudí je svetom, kde:

– Človek je Človeku bratom a nie vlkom.

– Láska ku všetkémo okolo Človeka, je rovná láske k sebe samému

– Rozvoj duševných, duchovných, charakterových a fyzických daností Človeka sú základom interakcie s vonkajším prostredím

– Vzdelanie je cestou, nie cieľom

– Privedenie na svet a výchova/priprava detí na horeuvedené body, je základom spoločnosti.

Takúto spoločnosť máme potenciál na Slovensku vytvoriť tak, ako kráľovstvo hladných duchov bolo vytvorené v juhovýchodnej Ázii. Pretože všetci máme slobodnú vôľu sa rozhodnúť, čo je, výber pre našich pravnukov a ich pravnukov.

No nezúfam tak, ako Avalokiteshvara Chenrezig. Aj v kráľovstve hladných duchov existujú koncepcie, ako 9 odnoží Buddhizmu, ktoré sa snažia postupne odkrývať potenciál ľuďom. No osvojenie je na každom z nás…

Poďme spoločne, ctený čitateľ, budovať kráľovstvo Človeka na Zemi, v súlade so zákonmi Matky prírody a nášho predurčenia, ako Ľudstva.

Buďte zdraví a blaho želám

Jox

P.S. Veľmi si vážim Vaše názory, preto je pod článkom diskusia otvorená.

P.S.2: prosím začnite čítať hrubé knihy (je to fuk s ktorými začnete), ktoré môžete zakúpiť aj u vydavateľstva Torden v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

37 thoughts on “Kráľovstvo démonov a hladných duchov

 1. Velice hezký článek. Koncept Bódhisattvy zastoupený v mahájánové a vadžrajánové tradici (škole/školách) je stále živý. Ačkoliv to ve veřejnosti není příliš známo, značné množství lidí na západě, tedy v drtivé většině těch, kteří praktikují tzv. laický buddhismus (tzn. že neskládají mnišské sliby) složilo i slib Bódhisattvy. I v ČR a SR jsou takoví lidé a jsou jich tisíce. Přesné číslo nevím, ale podle mých informací odhaduji, že v obou republikách dohromady jich bude méně než 10.000. Bohužel, ačkoliv je šíření Buddhova učení na západě povětšinou práce učitelů, tedy východních, ale i západních (někteří mají status lamy, tedy kmenového učitele, někteří obdrželi pověření jako cestující učitelé), byli tito nuceni vytvářet struktury, tedy síť buddhistických center. Ačkoliv se v centrech netolerovala žádná politika, přesto byla i tato po určité době zasažena rozpory, jaký řekněme styl bude prosazován, což vyústilo v určitou stagnaci a zastavení přílivu mládeže. Příčiny jsou pro studenty KSB snadno dohledatelné. Z pohledu řízení jsou takto zasažená centra v pasti, neboť jsou pyramidově řízena a vrcholný management, tedy lamové a nižší management, tedy cestující učitelé nebyli schopni tento rozkol ukočírovat jinak, než určitou hermetizací, což na jedné straně vedlo ke snížení členské základny, na druhé umožnilo zachování center do té doby, než přijde nový kvalitativní skok, který jim umožní další rozvoj. Ještě na vysvětlenou, nepopisuji všechny školy buddhismu, které se na našem území nachází, ale podle mne je to ta většinová část, kterou osobně znám. A také toto píšu s veškerým respektem k sanze.

  Páči sa mi

 2. Oceňujem použitie diakritiky a aj celkovú štylistickú úpravu Joxovho textu, číta sa mi to oveľa lepšie, než iné jeho príspevky. Na margo autorových otázok, by som dodal:
  Prečo si Jox “vybral” túto časť sveta a stretol na služobke práve tieto duše?
  Čo primälo Joxa hodnotiť ich morálno-hodnotové nastavenie? Možno oni to vnímajú inak. Ja to skôr čítam ako Joxove hodnotenie cez jeho morálno-hodnotové nastavenie.

  Páči sa mi

  • Vdaka ctena čitateľka. Redigujem len články, reakcie píšem ako prídu, nemám cas na dlhu redikciu, hlavne, ked píšem na telefóne. Najskor ku vasim otazkam:
   Prečo si Jox “vybral” túto časť sveta a stretol na služobke práve tieto duše?
   Jox si nevybral tuto casť sveta, bola to odpoveď na otázku, ktorú Jox položil pred mesiacmi sam sebe (a nielen sebe). A odpoveď dostal. Prečítajte si članok este raz a najdete ju tam.
   Čo primälo Joxa hodnotiť ich morálno-hodnotové nastavenie? Ctena čitateľka. Aku cenu má Vase svedomie? Aku cenu má Vase telo? Aku cenu ma Vasa duša?
   Viete, preco je budhizmus tak vzacny v tychto štátoch? Prave pre pokladanie tychto otázok.
   Poznáte baseň mor ho? Jednu casť Vám zacitujem. Pána mať je neprávosť, no väčšia je, byť pánom.
   Celkovo v juhovychodnej Ázii je davo-elitárna spoločnosť vystavená v celej svojej nahote. Bez zavoja, ako v európe, bez pozlátka, ako v SŠA…
   Znalosti sú mocou vtená čitateľka no nie znalosti individuálne, aby človek bol BOHatý, ale aby narody boli BOHaté a pracovali pre dpbro všetkych, nielen úzkej skupiny ľudí

   Možno oni to vnímajú inak. Ja to skôr čítam ako Joxove hodnotenie cez jeho morálno-hodnotové nastavenie.
   Dam Vámnotazku ja, ctena čitateľka. Keď dieťa v piatich rokoch nechápe vyššiu matematiku, budete ho karhať? Asi nie.
   No ak nevie napočítať do 1000, alebo nevie nic o riadení spoločnoati, dospelý človek, je to jeho osobný výber.
   Je to jeho, či jej vôľa.

   A teraz dovoľte otazku spät na Vás. Preco chodíte na tento blog? Otvorila ste niektorú z hrubych kníh a začala ste čítať?
   A ak áno, prehodnotíte očami Vášho prikladu, poslednu otázku?

   Buďte zdravá a všetko dobré

   Liked by 2 people

   • Môžem sa trošku pridať ku odpovediam Joxa ?
    “Prečo si Jox “vybral” túto časť sveta a stretol na služobke práve tieto duše?” – Pretože si jeho duša vybrala aby túto krajinu navštívil. Skrátka jeho duša si to do života pritiahla.
    🙂
    …každého človeka,ktorého vo svojom živote stretneme (hoci i len na okamih – v obchode, v dopravnom prostriedku atď.) sme mali stretnúť. Buď máme s ním niečo doriešiť,alebo sme ho stretli v minulom živote. Tak isto sú to aj udalosti,či návštevy krajín.
    Žeby Jox v juhovýchodnej Ázii žil v minulom živote,alebo tam niečo nedokončil ? 😉

    Páči sa mi

    • Mima vďaka za komentár. na otázky je naozaj odpoveď v článku.
     Zadal som otázku, ako by som reagoval na to, ak by som sa, ako aj Chenrezig, ocitol v kráľovstve/svete hladnych duchov a demonov.
     Odpoved som si musel prežit a obstal som, aspon sam pred sebou.
     Božsky egregor Murugana, môže pomôct rozohnat mraky, pretože malo celé poobedie ailne prsat a neprsalo. A stacilo požiadať.
     Na druhej strane, aj tá búrka prišla po tom ako sa stalo to, čo som popisoval v článku a zničila tu veceru, teda zabranila pokracovaniu demonickej diskusie, ktora do tych miest nepatrila.

     Prax je kriterium pravdy. A tak ako sa dajú zastavit búrky a záplavy, aj Tatry odfúklo pre nejaky dôvod a jednoznacnym spôsobom….

     Len treba chodiť viac s otvorenymi očami a pochopit teóriu MIM a… Otvorí sa nový svet. Možno desivy pre niekojo, ale novy kazdopádne

     Liked by 1 person

     • Vďaka jox. Prenádherné slová,myšlienky a samozrejme skúsenosti. 🥰
      NIČ na svete sa nedeje náhodne. Všetko má svoje opodstatnenie. Aj zlé veci,aj dobré veci.
      Keby nebolo zlého, nemohli by sme rozlíšiť to zlé.
      …kolobeh života, jing a jang.

      Páči sa mi

    • Mima, vaša pridaná odpoveď mi pripadá povrchná v tom, že duša “si vyberá” lebo niečo (napr. sú zasiate semená karmických príčin a hľadá priaznivé podmienky, aby vzišli a priniesli svoje plody). A práve k tej príčine som smeroval moju otázku Joxovi.

     Páči sa mi

     • Povrchná odpoveď nie je. To by som mohol povedať aj o tej Vašej, ale prave preto, ze ani jedna povrchna nemôže byť, to hovoriť nebudem.
      Ale ako som povedal, odpoved bola v článku.

      Páči sa mi

     • kagemusha108 POVRCHNÁ ??? 😱 Neviem či ste žena (nick je ženského rodu) alebo muž (“som smeroval moju otázku Joxovi.), ale na túto diskusiu URČITE nechodím s povrchným úmyslom.
      Keby ste ma poznal (poznala) osobne,tak NIKDY by ste netvrdil (netvrdila),že som povrchná,alebo, že takto konám, myslím,alebo píšem.
      Mám však skôr dojem, že “Podľa seba,súdim teba”. Ale napriek Vašemu prejavu “srdnatosti” Vám prajem do života len to najlepšie. 🙂 Ďakujem.

      Páči sa mi

   • Ctený pisateľ Jox. Ďakujem za Vašu reakciu.
    Najprv odpovede na Vaše otázky. Na tento blog chodím preto, lebo témy tu preberané ma zaujímajú už dlho. Často je pod príspevkami podnetná a relatívne kultivovaná diskusia. Otvoril som niektoré z hrubých kníh a prečítal som ich. Tretej otázke nerozumiem.
    Ale okrem “Vašich” hrubých kníh som čítal aj iné hrubé knihy a v praxi realizujem a rozvíjam poznanie, ktoré mi skrze nich aj skrze živých učiteľov bolo dopriate. A na základe tohto viem, že v každej situácii, v ktorej sa ocitnem, začínam analýzu a pochopenie od seba. Prečo som sa v danej situácii ocitol a čo mi má povedať na mojej osobnej úrovni. A hlavne sa snažím si uvedomiť, či mi v jasnom nazeraní na situáciu nebránia moje vlastné tiene, a či moje nazeranie nie je zakalené mojimi vlastnými projekciami. Až po tomto úvode sa snažím pri chápaní situácie aplikovať ďalšie princípy, napr. aj DVTR. Lebo je zbytočné odsúdiť studničku za to, že je v nej kalná voda, keď som ju zakalil ja sám napr. svojou nepozornosťou.
    Mojimi otázkami som chcel zistiť (bez akýchkoľvek invektív a postranných úmyslov – iba zo zvedavosti), či ste po zažití a uchopení Vami popísanej situácie urobili takúto introspekciu predtým, než ste siahli po šiestich prioritách.

    Páči sa mi

    • Ctená čitateľka, či citateľ.
     Môžete zareagovať na moje odpovede? Pretože nechapem Vase smerovanie na Joxa. Popisal som to, co som videl a cítil. A to je davo-elitárnu spoločnost bez zavojov a pozlátka kulturnych nánosov. Na demonicke uzivanie si elity a otrocenie davu.
     Na stav, ktorý je proti môjmu svedomiu.
     Prrto sa Vás pytam znova, preco ste sa to pytal/a? Čo Vás viedlo ku tej zvedavosti?
     Pytam sa teraz ja, z veľkej zvedavosti a dúfam, že mi odpoviete ctený čitateľ/ka. Čo vas viedlo k skumaniu subjektu a nie objektu?

     Páči sa mi

     • Ctený pisateľ Jox.
      „Koncept“ hladných duchov aj Avalokitéšvarov eponym je mi známy, preto som sa viac sústredil na Váš príbeh, jeho podanie a Vaše úvahy.
      Prvý zaujímavý moment bol:
      Pochytila ma zlosť, aká sa nevidí často
      Zjavne silný emočný moment pre Vás. Pokračovalo to otázkami:
      – prečo práve tie Duše, ktoré som stretol, si vybrali túto časť sveta?
      Tu ste už odišli od seba i svojich emócií k tým druhým. Nebolo by prirodzenejšie sa opýtať, prečo som práve ja stretol tieto Duše … čo mi majú ukázať, čo ma majú naučiť? ( po predchádzajúcom emočnom momente ). A ďalej:
      – čo ich drží v tomto nízkom morálno-hodnotovom nastavení,
      Hodnotiaci úsudok, ktorým vyjadrujete svoj postoj k určitému faktu ( kritizujete iných, možno manifestujete svoju nadradenosť nad nimi ).
      Toto boli tri kontrastné body, ku ktorým sa pridalo ešte kontrastnejšie porovnanie:
      Takúto spoločnosť máme potenciál na Slovensku vytvoriť tak, ako kráľovstvo hladných duchov bolo vytvorené v juhovýchodnej Ázii.
      Pre mňa je toto porovnanie mätúce vo svojom príkrom kontraste príčin i následkov.
      Preto ma táto kontrastnosť predostretého objektu nasmerovala k subjektu.
      A pokojne ma oslovujte čitateľ, kagemusha nieje slovenské meno či slovo, preto koncovka „a“ iba zdanlivo signalizuje ženský rod.

      Páči sa mi

      • Takze cteny pane, ked pred Vami budú debatovať vasi kolegovia o tom za aku cenu je možne si kupit časníčku, s poukazom na to, ze ta zena je len tovar tak, ako vsetko v státe, kde sa nachadzate, vase svedomie sa nevzduje? To som sa Vás pýtal a na to ste neodpovedal. Moje sa vzodmulo a vytvorilo emociu hnevu na ten systém a na tycj, ktorí sa z tpho aystemu smejú a smršť, ktora prišla hned na to, odfukla tu necistu večeru do zabudnutia. A to fyzicky.
       Máte iny nazor na to, čo sa tam dialo? Mal ich Jox pochvalit, ci nieco iné?
       Nie, a napriek tomu, ze sa mozem len modlit za ich duše, pretoze oni sami sú vykonavateľmi vlaatnej vôle, ale to neznamená, ze dovolím, aby otravovali myslienky okolo mňa.
       Ak vhapete aspon trocha egregoriálne vzťahy a teoriu MIM, je Vam jasné, prečo.

       Ku druhej, nie nebolo by prirodzenejšie. Ctenemu kagemushovi ušlo, a myslim si, ze teraz uz zámerne, pretoze som to vysvetlil 3x vyššie a uz viac nebudem, preco som si nepotreboval klást otazku, preco jox stretol, ale pytal som sa, preco prave tie duše, si vybrlai tu cast sveta, kde je do takej obrovskej miery nepokryte, na ľudí davaná davo-elitárna laba, ktorá gniavi dav a elita s démonickou podstatou si všetkodovoľuje.
       Vsimnite si, ze sa k tomu vraciate napriek tomu, ze som to tiez uz hore vysvetľoval… Preco?
       a to posledné? Má cenu na to vôbec reagovať?
       Pane Vy hodnotíte davo-elitarnu resp. novootrokarsku spoločnost, ako nieco, čo je v poriadku?
       Tou vetou, ze Jox demonštroval nadradenosť, ste len ukázal, ako sa stále máte čo učiť.
       A bud to robite schválne, alebo naozaj nemate rozlišenie. v oboch pripadoch sa zamyslite nad tým, prečo?

       Celkovo vase reakcie sú bud sofistikovany trolling, vychadzajuc z horeuvedeného, v ktorom dookola otačate autorove slová a ignorujete, co sa Vam nehodi, alebo naozaj len nerozumiete. Pisete, ze studujete aj iné hrubé knihy (kde som to uz pocul) napriek tomu, ze o nich nebola zmienka.
       Viete, pravdepodobne Vasa reakcia bude hnevlivý štek, zamwrajuci sa na autora, ako reakcia na horeuvedené riadky a znova nevezmete do uvahy Joxove predchadzajuce komentáre. A pisem to sem, lebo nemienim stracat cas s dlhymi debatami.

       Oznacil ste ma za toho, co “mozno manifestuje nadradenost nad “nimi”.
       Podla tejto odpovede ja zhodnotim dalsiu debatu.
       Je podla Vasho nazoru davovo elitarna spolocnosť v J-V Ázii nastavená na novootrokarstvo, prinosom pre Ľudstvo a mala by v podobnej forme pokračovať aj v budúcnosti?

       Vdaka za odpoveď

       Páči sa mi

       • Ctený Jox.
        Vzhľadom na vaše reakcie už nemám záujem pokračovať v tejto diskusii. Iba zhrniem zopár vecí za seba. Pripisujete mi slová, ktoré som nenapísal. Vaše poznámky, že ste to už viackrát vysvetlili vyššie môžu znamenať, že buď som ja nepochopil, alebo že ste to vy nenapísali dostatočne jasne. Skúste sa zamyslieť nad rozdielom medzi uzavretými a otvorenými otázkami.
        Vo vašom príbehu som nepostrehol súcit s jeho aktérmi (na rozdiel od Avalokitéšvaru).
        K tejto poznámke pripájam výstižný link: https://www.bratislavazen.sk/nezaradene/ucitel-zlodej-tyzdenny-kusok-ucenia/
        A ešte poznámka, vo vašom článku ma zaujal načrtnutý možný súvis medzi imigráciou a narušením/zmenou egregora národa/skupiny. Toto považujem za cenný vhľad, ak by sa vám chcelo to rozvinúť, rád si prečítam.
        Prajem Vám všetko dobré.

        Páči sa mi

         • Kagemusha trolling východní (rádoby buddhista), Mima trolling západní (rádoby křesťanka) a Andrej a jeho Osho trolling všelijak-barevný. To už je celé družstvo.

          Páči sa mi

          • Mima hovorí v ramci svojho momemtalneho chapania, no uči sa a je to vidiet v pokrokoch, ktoré robí. Andreja neriesim, pretoze nenapadá ani autora ani spoludiskutujucich.
           Kagemusha, zlodej, ktorého pred popravou zachranil brat jedneho z pánov v starom japonsku, aby hral rolu dajmjóa, kym si iny upevni moc, je to, co uz dalo varovny prst, ked pred par mesiacmi bez pričiny napadol tento pán autora tym istym spôsobom, ako teraz. Kedze potom prestal, stoleroval som mu to. Teraz napadal aj inych, temný bojovník (podla filmu) tak bude bojovat na inom poli.

           Liked by 1 person

  • Andreji, co to jako má být? Je to nějaký názor, ve smyslu “Ano, je to tak”, nebo ve smyslu “Ne, není to tak”, nebo ve smyslu “Všechno je jinak?” Protože číst Osha je jako jíst rozinkový dort upečený výhradně z rozinek, vydlabaných se všech možných duchovních náboženství, směrů a knih o psychologii.

   Páči sa mi

 3. Ďakujem Jox za ďalšiu skvelú tému 🙂
  z východnej filozofie/kultúry som si v poslednej dobe prečítal knihu
  Tibetská kniha o životě a smrti – od Sogjal Rinpočhe
  kde sa v súvislosti s duchovnou úrovňou umierajúceho hovorí, že pri umieraní – keď duša opúšťa telo – vraj dosť záleží na tom, cez ktorý z telových otvorov odíde…
  a len jeden otvor (si nepamätám ktorý) bol cesta pre dušu do sveta hladových duchov…
  celkovo je telových otvorov asi 8 – ak som si to dobre spočítal 🙂

  a teda – keby si umierajúci čo i len v poslednej sekunde uvedomil svoje omyly a zameral sa na to, ktorým otvorom ako duša opustí telo, tak by sa mohol nasmerovať do budhovského sveta (duchovného – aj tých je asi viac, ak som to správne pochopil – čo budha to svet)…

  ale nie o tom som chcel 🙂
  podľa mňa je v poriadku, že tento hmotný svet je taký aký je, vrátane všetkých tých rozdielov medzi ľuďmi…
  veď ako inak by sme ako duša zistili, čo je nesprávne – naučili sa to rozoznávať od správneho – ak nie vlastnou skúsenosťou v tele?
  a keď sa to nepodarí v jednej inkarnácii, tak v druhej, tretej…
  ale aby sme mali takú skúsenosť, napr. že nám nikto nesmie len tak ubližovať, alebo že nie je správne mať nad sebou pána… tak to najprv musíme zažiť… a ideálne z oboch strán…

  možno by skôr bolo treba zadefinovať, prečo je (Bohom?) vytvorená nová duša, v akých kvalitách, ako sa líši od iných existujúcich duší,…
  potom by bola na mieste otázka, s akým zámerom/účelom Tvorca novú dušu vytvoril? veď predsa vo Vesmíre nie je nič len tak…
  a následne by sme sa dostali k otázke, ktorá trápi čas od času hodne ľudí… prečo som tu? čo je mojim cieľom v tejto inkarnácii? prípadne na sklonku života: už som vykonal všetko, čo mi bolo do tohoto života určené (alebo čo som si sám zadal)?

  je jedna kniha, kde sa o týchto otázkach ale aj odpovediach na ne píše hodne, ale nejdem to sem teraz písať…

  Jox, nech sa Ti darí 🙂

  Liked by 2 people

  • Igor vďaka a naozaj tymto smerom sa uberalo moje uvažovanie.
   – pretoze máme slobodnú vôľu, môžeme sa eozhodnúť vždy
   – rozhodnutie je o tom, kam sa narodime (aj ked toto neviem, ako funguje, no očividne to funguje) a ako
   prežijeme život
   – rozhodnutie tiež môžeme učiniť ísť z utrpenia do blaha a aj naopak
   – je to len na nás.
   – v ázii to, ze je to len na nas, je uplne očividné, v tej najvyššej možnej miere

   Po tom večeri, kedy sa potvrdilo to Slovenske porekadlo, že mu “lietali hrony a blesky z očí”, lebo aj tomu sa očividne dá pomôcť, som strávil pár hodin čitanim blogov zapadných bloggerov, ktorí ako expati (teda cudzokrajne riadiace a pracovne kádre), alebo diplomati, zili v JV Ázii.

   Narazil som na zaujímavé paralelly:
   – 80% expatov sa podľa tychto.bloggov rozvadza s, väčšinou zapadoeuropankami a beru si aziatky
   – expati pred tymto varujú, že v podstate v štáte, kde expati a hlavne riadiaci pracovnici, su videní, ako kasta tych vyšších “pánov”, je na tychto mužov poľovačka
   – expati tiez podrobne hovoria o tom, kde a ako, za aké ceny a za akych podmienok sa da ziskat znamost na jednu noc, alebo na dlhšie.A vzhľadom na vyššie spomenute body upozorňujú, že muži nedokážu rozoznat lásku a Lásku. Hovoria tam o štandardnom modus operandi, kde sa tu vybraná žena “zamiluje” do svojho klienta a aj dlho po svadbe prebiehajú vzájomné vzťahy na tej istej úrovni, teda monetárnej, na ktorej báze sa spoznali.

   Čím viac som tieto pribehy čital, tym viac som bol presvedcený, že som sa dostal do kráľovstva Démonov (s ich principom všetko si dovoľovania) a hladnych duchov, ktorí lipnú po rozkošiach, lipnú na mamone, ako zmysle života, tu je svet, kde to uvidíte a preto,ked sem raz zostúpite, vystupite, ako iní ľudia. O to viac si vážiaci Človecenstvo a cestu ku nemu.

   Este chcem zdôrazniť jednu vec pre rych, ktorí lipnú na minulosti a tu chcem upozorniť všetkých slovanofilov 4000 rokov minulosti a ich rituálov v rovnakej miere, ako modlarom, klaňajucim sa socham Buddhu bez porozumenia jeho odkazu, ktorý bol v ceste ku dokonalosti
   Lipnutim na starom, bez rozvoja, premieňate tiez okolie na krajinu hladných duchov. Cesta k Čelovecenstvu je cez cestu poznania, nie lipnutia priviazanosti…

   Vdaka este raz za komentar a dufam, ze pomohol článok rozšíriť aspon trocha obzor, ze svety demonov a hladnych duchov nemusia byt anonymne peklo, niekde v zemi….

   Liked by 3 people

 4. Ahoj Jox,
  dovoľ mi zareagovať pár vetami. Áno, úplne sa s tebou stotožňujem ohľadom tvojich pocitov z danej krajiny. Zažil som niečo podobné, aj keď nie úplne z tej istej krajiny. Osobne som sa necítil veľmi príjemne a neustále som pociťoval akúsi ťažobu a ani prinajmenšom sa netúžim tam vrátiť.
  Presne ako píšeš, tam sa ani nesnažia zakrývať podstatu otrokárskeho systému. Každý má svoju cenu, lebo tam je ľudský život nedostatočne cenený (možno vôbec).

  Liked by 1 person

 5. Myslím, že o toto ide aj pri tzv. kríze stredného veku u mužov. Časť to pojme tak, ako “káže” väčšinový názor – zvlčí sa, lebo nevie uniesť starnutie. Snaží sa dostať späť do mladosti. Tak prepadne mladším ženám.
  No ten, kto si je vedomý svojich kvalít vie, že nič nestráca, ale naopak nadobúda. Ten začne maľovať, naučí sa hrať na novom nástroji – skrátka odomkne sa a začne využívať plnšie svoj potenciál.

  Týmto prajem nám mužom zdravia!

  Liked by 1 person

  • Problém je podľa mňa oveľa hlbší:
   – egregorialne tlaky po zapojení sa do egregoru širsieho obyvateľstva (keď niekam človek pride minimálne je tam krajinny egregor), kde je preferovany typ psychiky zviera, zombie a pre “vyššie kruhy” demon. A človek sa zaradí automaticky, ak o tom nevie a zacne používať predmety, saty, zvyky, jedlo, rečové moduly, tej ktorej vrstvy
   – tlak zo strany žien v európe, kde sa snubia dva obrovské momenty. Skryty matriarchát a emancipacia, ktoré tlacia na jednej strane na muža, aby dodaval statky pre prezitie rodiny, no na druhej strane antagonistocky, aby aj vychovaval rodinu, varil, pral, žehlil, ved “delba” práce, čo ale su tie diverzie zo strany “niciteľov stereotypov”.
   A tu pride muz do prostredia, kde zena je krasna, snazí sa krasnou pre muža byť a robi svoj diel, bez tej patologickej “emancipácie”, teda muz vidi to, co doma nemá a je rodine vlastne tisícky rokov.
   A tu máme dôvod c.2 tych rozvodov.

   je toho viac, no v hrubych rysoch, toto su hlavne tlakove ventily toho spravania.

   Preto je tam Buddhizmus tak rozšírený, aby sa tomu hlavne zhubnému egregorialnemu pôsobeniu protipôsobilo. No problém je, ze ľudia to zdegradovali na modlenie sa ku soškám a to je tiez chyba…
   Ale o tom inokedy

   Liked by 1 person

   • Nedá mi na toto reagovať…” modlenie sa k soškám”. Bŕŕŕŕŕŕŕ… 😱
    Mne osobne toto príde ako uctievanie nejakého kultu, skrátka niečo démonické. 😯
    Ja osobne sa prihováram Bohu v duchu,alebo slovom (na prechádzkach prírodou,alebo pri počúvaní hudby na frekvencii 434 MHz). A za mňa osobne sú toto neskutočne krásne a čisté energie. 🥰

    Páči sa mi

    • K čemu tolik upjatosti. V DVTR je uváděn příklad kámen – zelí – koza – člověk – HNR (HNR – Hierarchicky Nejvyšší Řízení). Tak jako zelí není schopno pochopit vyšší level, to jest kozu, tak koza není schopna pochopit člověka. Uvědomte si, že člověk je ve vztahu k HNR v pozici kozy. Koza sice vnímá člověka, ale jen v hranicích svého intelektu (zde spíše soustavy pudů) a smyslů, které má k dispozici.

     Mysl člověka pracuje s dvouokruhovým systémem, t.j. s vědomím a podvědomím. O vědomí si lidé myslí, že ho mají pod kontrolou, ale rušivé emoce (nyní jsem použil terminologii buddhismu) mu každý den dokazují, že tomu tak není. S podvědomím to je ještě obtížnější.

     Co provádí praktikující buddhista? Mění sám sebe! Mění postupnými kroky svou mysl tak, aby jeho prožitky každodenních situací nebyly tak dramatické. On rušivé emoce nepotlačuje, ani se ji jich nesnaží zbavit, ale naopak. On je transformuje a využívá jako palivo. Příkladem může být rušivá emoce hněv, ve které je ohromné množství energie. V hněvu můžete bořit, ničit a zabíjet, ale také ho můžete využít účelově tím, že tedy jdete na dvorek a posekáte fůru dřeva, nebo do fitka, kde dáte svému tělu až se z vás řine pot. V obou transformujete hněv na něco užitečného. Intelektuálně se rozhodnout, že rušivé emoce nebudete prožívat

     O Buddhismu, je známo, že má velice propracovaný systém na práci s myslí. K dispozici je mnoho různých metod a meditačních praxí. Ta pestrost ve výběru není samoúčelná. Podle toho, jaký typ rušivých emocí u člověka převládá, tak podle toho se volí vhodné meditační praxe. Znovu jako příklad použiji rušivou emoci hněv.

     Existují hněvivé typy, které všechno kritizují, ale protože přesně vědí, co nemají rádi, drží se pevně toho bodu, vůči kterému mají co nejmenší averzi a postupují tak rychle kupředu. Hněvivé typy se musí dostat ze situací, kde podléhají hněvu nebo si myslí, že se musí chránit. Potřebují chráněné území, ve kterém nebudou napadeni a budou se tak moct vzdát ochraňujícího postoje. Potřebují okolo sebe prostor, aby mohli vidět, jaké věci opravdu jsou a jak krásný svět ve skutečnosti je. Potom objeví své bohatství a mohou nechat celou svou sílu, lásku a nadbytek si svobodně hrát. Mnoho hněvivých typů skončí u školy Ňingmapa, jejichž učení se na to zaměřují.

     A nyní se vrátím k Vaší kritice modlení k soškám. Zvenčí to opravdu vypadá jako modlení, zvláště to tak vnímají lidé vychováni v západním prostředí s křesťanskou tradicí. Ale zde se jedná o nepochopení. Ono je totiž docela obtížné obracet svou mysl k vyššímu principu, o kterém sice máme povědomí, ale nesme schopni ho definovat (jako koza člověka). Jak ten Bůh (HNR) vypadá? Je to fešák? Voní? Má hluboký hlas? Je nižší postavy, nebo je vysoký? A co když je Bůh ŽENA! Z toho aby se jeden picnul.

     V buddhismu koncept HNR nepoužívají. V buddhismu pracují s tzv. „prostorem mysli“, o kterém tvrdí že nemá žádné konkrétní vlastnosti kromě toho, že svobodný a hravý. Nicméně ideál je k dispozici, je to Buddha Shakyamuni a jeho učení, které předal. Buddha Shakyamuni manifestoval celou řadu osvícených vlastností. A těchto vlastností se praktikující buddhista snaží dosáhnout.

     Jedna z těch vlastností je Milující soucit. K dosažení cíle, tj. osvícení lze použít vchod s nápisem Milují soucit (ale i jiný vchod). Praktická část takového přístupu vypadá tak, že se člověk neustále snaží chovat jako Buddha tak dlouho, až se jím stane. To že ve své praxi používá obrázky (thanky), sošky a příběhy bódhisattvů je jen z toho důvodu, aby on Člověk (zde v pozici kozy) měl nějaké záchytné body. Intelektuálně chápe, že i ty thanky a sošky jsou jenom koncept, ale v této fázi mu jsou k užitku a tak je používá.

     Terminologií Junga, archetypem Milujícího soucitu je Avalokitesvara – Chenrezig.

     Nakonec i Vy používáte své pomůcky. Váš Avalokitesvara má podobu přírody, nebo hudby na frekveci 434 MHz.

     Liked by 1 person

     • aby som možno dovysvetlil moj obraz modlarstva
      Aj ja používam na vizualizáciu zatiaľ fotku a so znamou vyberame sošku. No je rozdiel medzi nástrojom na práve zaostrenie vedomia, ako sú v napr. pravoslávnych kostoloch, nie kresťanskych, ikony, je tam plno zlata, kadidla atď, čo pomáha na sústredenie sa na tu a teraz aj netrénovanym mysliam, ale aj taka jednoduchá drevená mala, či ruzenec, ktorá má tú istú funkciu, v prvom rade sa sustrediť mysľou na tu a teraz.
      A je rozdiel, keď hovoríme o klaňaní sa sochám, bez porozumenia, čo sa vlastne deje a má diať a potom, napriek modleniu sa, žit zivot v mojom článku popisovanym spôsobom.

      Každá úprimna motlitba pomáha, prave ten rozdiel, ako to vidím ja je v tom, že hlavne v Buddhizme, sú tieto technológie zostrenia vedomia na sustredenie sa na energiu Tu a Teraz kazdému voľne dostupné, stačí zaklopať. Otázka je v tom, či človek vidi tie dvere, aby zaklopat mohol.

      Liked by 1 person

     • Miroslav , koza… Aha,tu je jedna… https://ctrlv.sk/amJs
      Bola som na výlete na Silvestra ( pod hradom Bítov) a na parkovisku pobehovali takéto milé kozy. 🙂
      Ja osobne som človek mierumilovný.

      Božie slovo hovorí: Nezobrazíš si Božiu podobu a nebudeš ju uctievať. Nebudeš mať iných bohov okrem mňa.
      TAKŽE; toto je písané aj v slove Božom.
      Ja nie som upjatá,len som vyjadrila svoj názor. Ďakujem a prajem všetk dobré. 🙂

      Páči sa mi

      • Nezobrazíš si Božiu podobu a nebudeš ju uctievať. Nebudeš mať iných bohov okrem mňa.
       TAKŽE; toto je písané aj v slove Božom.
       A nebo co? Nebo se Bůh rozlobí? Bůh žárlivý a pomstychtivý? A co se týče Vašeho slova Božího, tak autorem je kdo? Bůh? Že o tom nic nevím. Přisuzovat Stvořiteli lidské vlastnosti je “kozí pohled jak vyšitý”.

       Páči sa mi

       • Ďakujem Miroslav za Váš názor. Dostatočne všeobecnú teóriu riadenia som zatiaľ nestihla prečítať (mám to v pláne) a keďže ste uviedol príklad z tohto diela (koza-zelí-člověk) tak som to napísala vo svojom ponímaní. Z pohľadu človeka- empatie. Veď predsa empatia má čo dočinenia s Bohom. Boh nás stvoril na svoj obraz, takže to znamená, že do určitej miery máme schopnosť prejavovať božie vlastnosti. Láska (k ľuďom, zvieratám, vlasti, prírode…) empatia (schopnosť vžiť sa a vcítiť do pocitov iných majú aj zvieratá) atď. Takže v mojom ponímaní Boh, zviera a človek. DVTR je teória o riadení. A nie je náhodou Boh ten, ktorý to tu na tejto zemi riadi?

        A nebo co? Nebo se Bůh rozlobí? Bůh žárlivý a pomstychtivý? A co se týče Vašeho slova Božího, tak autorem je kdo? Bůh? Že o tom nic nevím. – Myslím, že Boh sa určite nerozlobí,ani nebude žárlivý,ani pomstychtivý. A,že o tom nic nevíte? Skuste se zeptat Boha. Určite ste empatický. 🙂

        Páči sa mi

   • Tak v 1 rade sprostredkovanie zážitku z cesty. A potm skvelý záver ktorý začína citátom Jalal ed Din Mohammada Rúmího, s ktorým sa plne stotožňujem. Je tam viac odkazov. Predovšetkým, že všetci sme jedno a máme spolupracovať a nie bojovať jeden proti druhému. Máme milovať život a máme ho v láske pretvárať. Ona tá téza všeobímajúcej lásky o ktorej hovoria prakticky všetky náboženstvá má niečo do seba. Ovšem chápe to len ten, ktorý sa už posunul ďalej a vidí súvislosti s oveľa širšej perspektívy. To je aj o tej múdrosti, na ktorú sme ako ľudstvo ako celok ešte nedosiahli. Lenže práve toto nechápanie celistvosti a lásky v jej pravej podobe nás zásadne limituje aby sme sa pohli ďalej. Stať sa múdrym je cesta. Je to kľúč k životu tu na Zemi, aj k tomu večnému. Život sám nás k múdrosti vedie. Čo odmietame chápať či ignorujeme, to sa nám vráti znova v nejakej podobe. Toto všetko sa dá vidieť, stačí len byť vnímavejším. Život sám o sebe a len pre seba zmysel nedáva pretože by išlo uzavrený cyklus … ktorý už z princípu nemôže vzniknúť. Samotný vznik totiž musí byť dôsledkom nejakej interakcie. Z toho jasne vyplýva, že všetko vo vesmíre je poprepájané a nič nestojí mimo. Spolupráca a nie separácia je teda prirodzeným stavom pre všetky prvky systému. Musíme pochopiť že neexistuje JA v absolútnej podobe, je len JA v systéme vzťahov a interakcií.

    Páči sa mi

    • ahoj duj68,
     zaujalo ma ‘Spolupráca .. je teda prirodzeným stavom pre všetky prvky systému.’
     – tu nesúhlasím 🙂
     ide totiž o to, že každá bytosť vo Vesmíre má nejaký cieľ a áno, ak majú dve bytosti rovnaký cieľ (alebo vektor cieľov), tak ich spolupráca by mohla byť plodná…
     ak ale ide o protichodné ciele, jedna chce tvoriť a druhá ničiť – u oboch je to ich prirodzenosť – tak ich spolupráca je minimálne otázna… čo by spoluprácou dosiahli? koho cieľ potom bude splnený?
     nech sa Ti darí 🙂

     Páči sa mi

     • K tej spolupráci len dopoviem. Kto nespolupracuje tak pracuje na svojej deštrukcii a bude z kolobehu života a vylúčený. K spolupráci s protichodným vektorom cieľov – no, vždy existuje úroveň spoločných cieľov a z toho treba vychádzať. A ak sa v živote s niekým proste nedá, tak netreba … my pracujme na svojom ďalej tak, aby sa on chcel pridať k nám a požiadal o spoluprácu nás.

      Páči sa mi

      • Treba mať pritom stále na mysli že sa nebavíme len o horizontálnej spolupráci ale aj vertikálnej, v rámci ktorej vyššia úroveň primárne určuje vektor cieľov pre nižšie postavené úrovne. A toto je dosť podstatné.

       Páči sa mi

       • ďakujem za vysvetlenie,
        ak sa teda bavíme o vertikálnej spolupráci – kde tí dole (na nižších úrovniach) nemajú dostatok schopností a teda ani vedomostí pochopiť ciele a zámery tých hore (ktorí určili cieľ a ‘rozdali’ úlohy tým dole) – kto je na vrchole tejto vertikály?
        – k tým dole patríme aj my 🙂
        kto určuje primárny cieľ a zámer? z ktorých sa odvíjajú na nižších úrovniach ciele, úlohy…
        ide totiž o to, že keby na tej najvyššej úrovni bola len jedna entita, tak sú všetky od nej odvodené ciele a zámery ozaj ako píšeš prepojené, hoc bytosti na tých nižších úrovniach o tom ani nevedia a veľakrát by ani nespolupracovali na podobných úlohách…
        ale ak pripustíme, že aj na najvyššej úrovni sú minimálne dve bytosti/entity a zároveň nad nimi už nič nie je (tu by samozrejme bolo otázne, kto ich stvoril, s akým zámerom, ….), tak pod nimi sú tiež minimálne dve hierarchie, pričom tam už spolupráca je ozaj veľmi otázna…
        tie najvyššie bytosti/entity síce môžu spolupracovať, no nemusia… ak by nespolupracovali, tak sa ich ciele isto nestretnú…

        súvisí to s predstavou stvorenia sveta, ktorú má zrejme každý z nás inú (aj keď niekedy len v detailoch),
        stále je ale treba si klásť otázku, či nad nimi už ozaj nie je žiadna ďalšia úroveň? no druhá vec je, že aj človek má len obmedzené schopnosti logiky a vnímania týchto teoretických otázok (nikdy nebudeme chápať stvorenie sveta v jeho plnosti),

        ak sú vo svete dve hlavné sily, jedna je tvorivá (svetlo) a druhá ničivá (temnota) a sú si navzájom protichodné, pričom svet by ani bez jednej z nich nemohol existovať, tak predstavitelia týchto dvoch hlavných síl nikdy nebudú mať spoločný cieľ a ich spolupráca je krajne nepravdepodobná…

        len pre vysvetlenie, ako to ja chápem (s mojím ľudsky obmedzeným rozsahom logiky),
        obe sily – tvorivú (svetlo) aj ničivú (temnota) si môžeme predstaviť podobne ako symbol jin-jang, kde jedna bez druhej nikdy nebude existovať, a v čase ide len o to, ktorá aktuálne prevláda (aj to len v danej oblasti sveta hmotného či duchovného),
        obe sú súčasťou Bytia, no aj Bytie má svoj opak – Nebytie – kde neexistuje nič, žiadny pozorovateľ ktorý by povedal, že nič neexistuje 🙂
        a svet je postavený (netušíme kým, nemáme na to výbavu) tak, že sa strieda etapa Bytia s etapou Nebytia,
        ako je to zabezpečené, je druhá vec, na to ozaj nemáme vybavenie to pochopiť…
        my sme teraz vo fáze Bytia, Vesmír sa rozpína a teda prevláda tvorivá sila… no celý čas jej protistojí ničivá sila.. a tá od istého momentu začne prevládať až nakoniec zabezpečí Nebytie (zničí aj samu seba)…
        a časom sa zase ‘z ničoho’ vynorí Bytie, a tak dookola 🙂

        v tomto koncepte pohľadu na svet sú teda dve protichodné primárne sily, ktorých hlavní predstavitelia na najvyššej úrovni (hodne nad nami) isto nikdy nebudú mať spoločné ciele a teda zástupcovia oboch síl na všetkých úrovniach vertikály budú spolupracovať len výnimočne…
        lebo aj svetlé bytosti občas potrebujú niečo zničiť aby mohli na tom mieste vytvoriť niečo iné lepšie, ale temné vedia iba ničiť, u nich tvorivosť úplne absentuje – len na dovysvetlenie…
        preto si myslím, že nie je pravda, že ‘Spolupráca .. je teda prirodzeným stavom pre všetky prvky systému.’
        museli by sme sa dohodnúť, o ktorom systéme hovoríme, o ktorých jeho prvkoch presne… lebo sa stále môže stať, že nad tým systémom ešte existuje ďalší, prípadne na tej istej úrovni, že sú dva systémy – protichodné ako som napísal…

        ospravedlňujem sa za dlhý text,
        nech sa vám všetkým darí 🙂

        Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s