Peniaze, mena a kredit

Nedávno som si vypočul asi 30 minútový anglický podcast, ktorý bol primárne zameraný na kolaps doby bronzovej a na platby. Jedna z oficiálnych teórií kolapsu doby bronzovej je to, že Rusi, resp. ich predkovia, napadli nemecké a britské oblasti, kde sa ťažil cín a tavil bronz a toto spôsobilo celý kolaps doby bronzovej od Britských ostrovov, cez Česko, povodie Dunaja a Balkán až po Stredozemné more. Je to nielen nezmysel, ale aj ďalšie kopnutie do Rusov s jasným cieľom očierniť ich.

O čom je autorova teória?

V skratke pre ne-angličtinárov autor hovorí o tom, že existovala civilizácia resp. systém obchodných vzťahov, ktorý umožňoval vymeniť cín z Britských ostrovov (vtedy známych, ako Cínové ostrovy), ktorý používali pri tavení bronzu od juhovýchodu Nemecka cez Česko (cín), Slovensko (meď) až po oblasť Stredozemného mora. Takýto rozsiahly obchod, ktorý siahal od západných brehov kontinentálnej Európy cez Britské ostrovy, Blízky Východ, Čínu a juhovýchodnú Áziu (cínové a medené rudy) pre svoj chod potreboval systémy obeživa, t.j. peniaze, ktoré uchovávajú hodnotu a mena, ktorá svojim rýchlym obehom podporuje rozsiahlu ekonomickú aktivitu a kreditu, ktorá zas nielen umožňuje obchodnú výmenu a obchodné výpravy na veľké vzdialenosti, ale ich aj robí výnosnými. Podľa jeho teórie tento systém bol úmyselne a systematicky rozbíjaný, čo spôsobilo kolaps doby bronzovej.

Čo sa dialo počas kolapsu a po ňom?

Dialo sa toho dosť, ale vypichol by som dve veci, ktoré boli prevádzané masívnym presunom obyvateľstva:

 • Obmedzenie objemu obchodu a jeho rozsahu na susediace regióny resp. nárast prostredníkov.

 • Kolaps ekonomických štruktúr, ktoré podporovali ťažbu a tavenie rudy.

To prvé sa myslí samo-sebou, lebo buď sa obchodovalo s luxusným tovarom, po ktorom miestni boháči vytvárali dopyt, alebo tovar bol príliš objemný, aby preprava na veľké vzdialenosti bez podpory systému obeživa a kreditu bola rentabilná. Ide totiž o to, že obilie, drevo, drevené uhlie a rudy sú objemné a často ťažké, t.j. „koncentrácia bohatstva“ je v nich nízka a nikto ich so sebou nebude vláčiť na veľké vzdialenosti, pokiaľ nevidí možnosť vytvoriť zisk. To znamená, že veľké množstvo ľudí buď nasledovalo ekonomickú aktivitu, alebo sa preorientovali na iný produkt.

To druhé je menej očividné. Tu ide o to, že ťažba a tavenie rudy potrebuje určité materiálne vstupy, napr. výstuž pre banské šachty a ostatný stavebný materiál, náradie, svietidlá, palivo, infraštruktúra a jej údržba atď. nehovoriac o tom, že ak sa spoliehate na prácu svalov ľudí a zvierat, tak potrebujete aj potraviny a potravu (a toto aj v prípade ak používate vodné koleso), a na zásobovanie týchto vecí miestne poľnohospodárstvo, poľovníctvo a rybolov nemusí stačiť, t.j. v istých prípadoch sa musíte spoliehať na dovoz, pričom preprava potravín a potravy na dlhé vzdialenosti je problematická, ak nejde o obilie a niekoľko ďalších produktov nabitých kalóriami s relatívne nízkym obsahom vody. Inými slovami, ak prestane byť ťažba a tavenie výnosné, tak tieto činnosti prestanú byť potrebné a ľudia pôjdu časom kade ľahšie s tým, že podporná infraštruktúra sa časom rozpadne.

Čo by sa dialo keby nenastal kolaps doby bronzovej?

Tak by sme sa stali globálnou civilizáciou už niekedy v prvom tisícročí pred našim letopočtom s tým, že Rím by bol stále Etruským mestom a grécke kolónie by boli po celom svete. Ide totiž o to, že existujú materiálne a aj písomné dôkazy o tom, že prinajmenšom Féničania a Vikingovia obchodovali s oboma Amerikami a na konci doby bronzovej do Ameriky dorazila výroba bronzu, hoci nemala čas sa rozšíriť a udomácniť na americkom kontinente. Ďalšia vec je, že priemyselná revolúcia by sa udiala skôr a inak s tým, že zákon času by začal pôsobiť oveľa skôr. Toto všetko je ale druhoradé.

Prvoradé je to, že by sa boli presadzovali koncepty založené na kooperácii a konsenze namiesto súčasného, ktorý je založený na konkurencii a konflikte. Čo pre predkov GP (globálne zákulisie) t.j. žrecovia z Atlantídy a niektorých z Egypta predstavovalo problém a kvôli tomu použili na ukončenie tejto verzie globalizácie práve predkov anglo-amerického močiara z Londýna a jeho okultného vedenia, ktorí svojimi čachrami a špinavými aktivitami rozbili finančné a obchodné vzťahy. Dodávam, že pestovať zášť proti potomkom žrecov z Atlantídy a Egypta je mrhanie časom a energiou, hlavne keď oni si uvedomili svoju chybu. Dodávam aj to, že rozpoznať globalizáciu v tom období pre nich nebolo problémom, lebo mali prístup k letopisom a historickým záznamom aj z obdobia pred potopením Atlantídy, o ktorom písal aj Platón, žiak Solóna, ktorý študoval v Egypte.

Aké sú tu paralely s dnešnými časmi?

Žiaľ je ich dosť a situácia nie je až taká dobrá, ako vtedy. Ide totiž o to, že dosť dlho ľudia jedli a pili to, čo bolo dostupné v ich lokalite a čo sami dokázali spracovať resp. bolo to lokálneho pôvodu, ale teraz sa populácia spolieha na centralizované systémy a zahraničný dovoz, ktoré k svojmu chodu okrem iného potrebujú obeživo a kredit. Takže, ak si človek nevypestuje potraviny pre svoju potrebu a pre potrebu svojej rodiny, tak má vážne problémy už len kvôli týmto dvom najhorším scenárom: z nejakého dôvodu nedokáže zaplatiť a človek a jeho rodina uhynú od hladu, alebo sa obeživo a kredit stanú bezcennými, a tým pádom človek a jeho rodina uhynie od hladu. A bohužiaľ, ak sa nepresadí skutočná alternatíva k súčasnému systému a kolaps finančného systému sa kvôli derivátom naplno prejaví (už sa začal prejavovať na verejnosti), tak sa tieto scenáre stanú celkom reálnymi. Východiskom zo súčasnej situácie je, že ľudia začnú s rôznymi formami samozásobenia (na druhom blogu zverejním článok v dohľadnej budúcnosti).

S pozdravom

Oracle 911

Výzva: prosím začnite čítať hrubé knihy (je to fuk s ktorými začnete), ktoré môžete zakúpiť aj u vydavateľstva Torden v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

Príspevok na chod: Finančne môžete prispieť tu.

Poznámka: Diskusia je nižšie a je otvorená.

11 thoughts on “Peniaze, mena a kredit

 1. V prvom rade hlavným problémom Histó(e)rie je, že všetky predošlé civilizácie sa snažia “vedci” zaškatuľkovať do kategórie primitívnych, teda v dnešnom ponímaní menej schopných a rozvinutých. Artefakty, doposiaľ ponechané na očiach(a čo už len tie poukrývané v depozitároch, o ktorých bežnyý smrteľník nemá ani len tušenia) však tento mýtus spoľahlivo rozbíjajú na prach a kto chce vidí, že táto veda klamstva o minulosti ťahá celé generácie ovečiek za nos.

  Liked by 3 people

 2. Zdravia ti Oracle
  Je to veľmi zaujímavo postavená téma, doba “Bronzová” . Prečo v úvodzovkách? Nuž najskôr ide o veľmi nepresný pódia skutočnosti. Vezmime si technické parametre rúd základných kovov doby bronzovej. Prvým je meď a druhým je cin. Medené rudy ako boriť, pyrit chalkopyrit, azurit sa ťažia pomerne ľahko. Tvrdosť hornín v ktorých sa nachádzajú medené rudy, sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí od 3. do 5. stupňa tvrdosti a bane sa nachádzajú na povrchu. Lenže s cinom je viac komplikácií. Je ho oveľa menej ako medi, často sa jeho Rudy vyskytujú v horninách ako je granit, je možná aj ťažba z naplavenín. Lenže granit je poriadne tvrdá hornina. Ťažiť v nej za pomoci bronzového krompáča by bola poriadna fuška. Odrazu sa objavuje otázka, ako ťažili ten cin? Odpoveď nájdeme pri ťažbe medi. Chalkopyrit obsahuje meď a ŽELEZO, je absolútne nemožné aby si to nikto nevšimol. Železo a meď sa síce tavia pri rôznych teplotách no tie od seba nie sú vzdialené natoľko aby nebolo možné spracovať oba kovy. Teraz príde moja konšpiračná teória. Niekto chcel narušiť celkové globálne obchodovanie. Povedzme že iba zariadil aby sa železo vedľajší produkt spracovania niektorých rúd medi stratilo, či nedostalo sa k tým ktorí ťažili cínove Rudy . Znížila sa tak produkcia cínu. Ten sa nedostával k producentom brondzu. Brondz začal nahradzovať dovtedy menej obľúbený kov železo, asi ho nemali radi veď dodnes mu vravíme chladný kov. Tak núdza nedostatku brondzu nútila miesto globálneho obchodu vytvárať menšie sebestačné celky. Tak zanikla voľná globálná civilizácie ktorá niekomu veľmi prekážala. Niektoré oblasti mali aj cin, meď a aj nastupujúce železo. To pomohlo vytvárať celky ktoré už nespolupracovali ale snažili sa jeden druhého ovládať vo svoj prospech. Viem že moje dohady sú čistá špekulácia no možno sa v niektorých prípadoch blížim k pravde.
  S pozdravom Peter.

  Liked by 1 person

 3. Mel jsem za to, ze dosavadni teorie o zaniku doby bronzove, pripisovala duvody toho postupneho zaniku sopce Thera (dnesni Santorini) ,ktera vybuchla zhruba pred 3500 lety. Ten vybuch mel vazne nasledky na rozsahlou cast stredomori, rozhodne na delsi dobu prerusil obchodovani a nektere civilizace (napr. na Krete) to totalne polozilo. 10 ran egyptskych mohly byt prave nasledky takoveho vybuchu.
  Ale mohla to byt i kombinace prirodni katastrofy s vyse uvedenym nazorem v clanku.

  Páči sa mi

 4. súčasný systém má zdá sa veľmi veľa zotrvačnosti, keď zoberieme do úvahy že prvé správy o problémoch zásobovacej siete a vysokej inflácie v sektore logistiky, následne výroby a až po čase na trhu, sa začali objavovať pred cca dvomi rokmi. Otázka je že koľko rokov táto zotrvačnosť ešte vydrží a či bude kolaps postuný alebo do bude náraz do múru. To podľa ,ňa nevie nikto predpovedať

  Páči sa mi

 5. Koho zaujíma ťažba medi na Slovensku, nech navštívi Múzeum medi v Španej Doline. Výťažok medi a striebra odtiaľ sa odhaduje na 300 000 ton medi a 520 000 kg striebra za predchádzajúcich 3000 rokov, samozrejme, zbohatol na tom niekto iný. Meď sa v 16. storočí vyvážala až do Indie.
  V múzeu sa dozviete aj niečo o technológii ťažby medi z rudy, ako nám povedal sprievodca, išlo to veľmi pomaly, na malý objem kovu bolo treba veľa rudy, kvôli nízkej koncentrácii.
  Pokiaľ ide o vytlačenie bronzu železom, to súvisí skôr s vhodnosťou na výrobu zbraní. Železné sú neporovnateľne pevnejšie ako bronzové.

  Páči sa mi

   • To neviem posúdiť, nie som metalurg. Ale ak také zliatiny existujú, poznali ich aj staroveké civilizácie?
    Pri železe ide aj o jeho rozšírenie na Zemi, ložísk železnej rudy je oveľa viac ako ložísk medenej rudy a sú aj oveľa výdatnejšie.
    Meď má ale nenahraditeľnú úlohu v niečom inom, napríklad v elektrotechnike, vďaka vysokej elektrickej vodivosti a ohybnosti, pri výrobe drôtikov, cievok, vinutí. Práve výskum a následný rozvoj elektrotechniky, hydrauliky, chémie posunul európsku civilizáciu ďaleko dopredu pred všetky ostatné civilizácie, dokonca aj pred tie staršie.

    Páči sa mi

    • Zdravia ti Martin.
     Nemusíš byť metarulg, stačí si zaspomínať na staré grécke báje a povesti. Polobohovia a iný hrdinovia boli bohmi obdarený úžasnými zbraňami. Zbraňami z takzvaného božského brondzu. Kovu ktorý bol schopný preťať železo či mramor. Samotný bohovia tých čias mali tiež zbrane z tohto materiálu. Vlastnosti sú v bájach nadhodnotené, no aj tieto príbehy vznikali na základe skutočných udalostí. Moderná metarulgia pozná Berilioví brondz, BeCu je to kov ktorý môže konkurovať modernej oceli. Je možné a veľmi pravdepodobné že civilizácie tých čias dokázali vyrábať zliatiny medi na oveľa vyššej úrovni ako my dnes. Batérie nie sú až také moderné ako sa zdá, ich ranné verzie existovali už pred narodením Krista. Takzvaná perzká batéria, ide o nádobu s obsahom cca 0,5 až 1l, naplnená octom, uzavretá liekom cez ktorý sú prestrčené dva kovové klince. Jeden železný druhý ak má pamäť neklame brondzoví . Po pripojení voltmetra bude táto batéria vykazovať napätie 1,1V. Staré mýty a legendy ukrývajú zrnka pravdy.

     Liked by 1 person

    • Rakúske resp. rakúsko-uhorské vojsko používalo delá z medenej zliatiny v prvej svetovej vojne, meď samotná je ale pomerne mäkký kov a na výrobu diel nehodí (bronz je iná vec). Tak prečo robili niečo také ak je tu železo a oceľ hodia na tieto veci lepšie ak nerátame menšiu hmotnosť medených diel.
     Takže bola to zliatina, ktorá bola tvrdá ako železo alebo dokonca oceľ a podľa záznamov receptúru na výrobu spolu so vzorkou práve rakúska vojenská rozviedka.

     Je to z českého článku ohľadom vojenskej histórie, neviem ju nájsť, čítal som to pred rokmi

     Liked by 1 person

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s