Niečo o striebre, financiách a pár zrniek múdrosti

Andy Schectman dlhoročný obchodník s drahým kovom tvrdí, že na každú uncu striebra existuje pätnásť nárokov na COMEXe t.j. jeden zákazník dostane svoje striebro a všetkým ostatným zostávajú oči pre plač:

A teraz ostáva otázka čo urobí tých ostatných 14 je síce vo hviezdach, ale nebude to nič dobré pre podvodnú COMEX v meste Chicago a New York,hlavne keď príde na reč zlato ktoré je v podobnej situácií.

Takže nielen “Petroyuan” bude použitý Rusmi v obchode so štátmi v Ázií, Afrike a v Latinskej Amerike, ale Rusi opustili dlhy afrických štátov v celkovej hodnote 20 miliárd US$.

Frederic Bastiat:

BastiatOnPlunder

“Keď plienenie sa stane životným štýlom pre skupinu mužov v spoločnosti v priebehu času, tak vytvoria pre seba legálny systém, ktorý im to umožňuje a morálny kód, ktorý to ospevuje.”

JP Morgan:

JPMorganGoldisMoney

“Zlato sú peniaze, všetko ostatné je kredit. A keď to raz uvedomíš, nikdy viac nebudeš chudobný.” Ja len dodávam, že v jeho časoch boli strieborné mince celkom bežné a Bitcoin a ostatné kryptomeny ešte neexistovali.

“Nacisti mali jednu frázu, ktorá kryla všetky zneužitia moci:

photo_2023-03-22_00-01-57

“Je to pre vašu bezpečnosť.”

Kiež by som tento obrázok našiel na začiatku covid hystérie, ale mám dojem, že toto budeme potrebovať.

Napríklad, keď prídu pre naše deti a vystavili ich tomuto:

Naštvaná matka búri proti sexuálnej výchove na nižších ročníkoch základnej školy, nepáči sa jej transgender agenda, výuka análneho a orálneho sexu a kritickej rasovej teórie, ktorá tvrdí, že všetci sú dobrí až na bielych heterosexuálov, ktorí sú podľa učenia aj tak nacisti.

A spätný ráz bude aj kvôli tomuto:

photo_2023-03-23_10-40-44

“A po tom, jedného dňa, z ničoho nič ľudia zvolili Hitlera.”

A v Ugande sa to už deje:

photo_2023-03-23_12-23-59

“Zákon, ktorý zakazuje identifikovať ako LGBT.”

Nigéria:

NigerianCastratedRapists

“Tí, ktorí znásilnili budú chirurgicky kastrovaný a ktokoľvek, kto znásilnil dieťa bude odsúdený na smrť podľa nových Nigérijských zákonov”

S pozdravom

Oracle 911

Výzva: prosím začnite čítať knihy o riadení spoločnosti (je to fuk s ktorými začnete), ktoré môžete zakúpiť aj u vydavateľstva Torden v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

Príspevok na chod: Finančne môžete prispieť tu.

Poznámka: Diskusia je nižšie a je otvorená.

29 thoughts on “Niečo o striebre, financiách a pár zrniek múdrosti

  • V podstate je to rovnaký systém, ako s fiat menou emitovanou v systéme frakčných bankových rezerv, ktoré sú na úrovni 10 percent. Bankový systém prestane existovať, ak by všetci chceli mať svoje peniaze doma ako bankovky a mince. Dostane ich len štastných 10 percent, lenže aj ich radosť bude krátkodobá, lebo zvyšných 90 percent ľudí bude asi ťažko spokojných s takouto situáciou. Fond ochrany vkladov je v tomto ohľade k ničomu, otázne je, čo sa v každom štáte udeje v takejto situácii. Na Cypre si to už vyskúšali presne pred 10 rokmi.

   Liked by 3 people

   • S tým nie celkom súhlasím.

    Áno, keby len vyberali svoje peniaze, tak by vznikol problém. Ale pokiaľ by zároveň museli uhradiť aj to, čo dlžia — všetky hypotéky, spotrebáky, kreditné karty — tak by problém nebol.

    Akurát že pre dlžníkov by to bol presne rovnaký problém s úhradou dlhov ako pre banky, tiež nemajú likviditu. Banky v tomto nie sú nijako špeciálne. (V roku 2020 mal priemerný Slovák finančný majetok vo výške 6778 EUR a dlh vo výške 8541 EUR).

    Liked by 1 person

    • Veď práve cez dlhy sa celý systém roztáča, tie sú mocným ozubeným koliečkom. Pri 100 percentných rezervách by banky nemohli požičiavať viac, než bolo nasporené. Lenže to by boli len prelozdelovači úspor, čo je úplne iný a skromný biznis v porovnaní s tým, že v dnešnom lichvárskom systéme sú emitenti nových (dlhových) peňazí.

     Liked by 1 person

     • Áno, celý systém sa roztáča cez dlhy, lebo peniaze sú dlh. Každá minca a bankovka čo máš znamená, že ty si svoju prácu urobil a predal, a v ruke máš prostriedok, ako v budúcnosti za ňu dostať výsledok práce niekoho iného. Niekto ti dlží.

      Pri 100% rezervách by nemohli požičiavať vôbec. Všetky vklady by museli ostať likvidné v banke, lebo 100% musí byť v rezerve.

      Páči sa mi

      • To nie je pravda, že pri 100 percentných rezervách by sa peniaze nedali požičiavať. Sporiteľ by akurát nemal prístup k likvidite na určitý čas, niečo ako termínovaný vklad, kde sú úspory dostupné až po uplynutí určitej doby. Tu by peniaze fungovali podobne ako akýkoľvek iný hmotný statok – ani auto v požičovni sa nedá požičať viackrát, lebo odviesť sa dá len na skutočnom, nie virtuálnom.

       Páči sa mi

       • Tu asi dochádza k nedorozumeniu, čo vlastne rezerva znamená.

        Je to časť z vkladov / iných pasív, ktoré nemožno požičať ďalej.

        Pri 10% rezerve to znamená, že z každých vložených 100 je možné ďalej požičať 90. Multiplikátor funguje preto, že tých 90 ďalej funguje v obehu ako pôvodných 100, ale možno v inej banke.

        Pri 100% rezerve to znamená, že z každých vložených 100 nie je možné požičať nič, pretože 100% musí ostať na rezerve.

        Páči sa mi

    • Vsetky ‘peniaze’ su dlhom, tzn ze dlh su peniaze, uplne vsetky. Dlh sa splatit neda, lebo by neostali peniaze v obehu a aj keby sme vsetky peniaze vratili do banky, vdaka uroku by stale ostal dlh. Inflacia je v tomto systeme nevyhnutnostou. Fungovat to moze len zvysovanim dlhu (obehom ‘penazi’ v systeme = inflaciou). Je to vyborny system ak ste ten, kto tie dlhy privadza na svet.

     Liked by 1 person

     • Áno, presne.

      Inflácia nie je nevyhnutnosťou, alternatívou by bola deflácia, ale to by spomalilo/zastavilo hospodársky rast, tak by sa západ nemohol ukazovať ako hospodársky úspešný. Inflácia je relatívne neviditeľná (ako aj iné pomalé procesy), pokiaľ sa nerozbehne do vyšších čísel. Západným krajinám sa dlho darilo svoju infláciu vyvážať – to je pointa toho, aby mena bola považovaná za rezervnú.

      Liked by 1 person

 1. V normálnom a nedeformovanom systéme by sa mohli požičiavať peniaze len tak, že niekto iný je ochotný ich požičať. Teda 100% krytie. Automaticky by nefungovali ani úroky ktoré by nemohli byť lebo dlžník by si nemal kde požičať. Takže by to vyriešilo aj problém úžery, ktorá práve robí nerovnováhu na trhu a je primárnou príčinou vysávania likvidity z trhu. Z bánk by sa stali len ínštitúcie ktoré by bezodplatne manažovali požičiavanie v intenciách priebežného bilancovania likvidity aktív a pasív. V princípe, nemôže existovať úrok pretože za požičané peniaze musíš vrátiť viac čo je nezmysel lebo z pohľadu systému to čo vrátiš naviac niekde zoberieš a bude to zase tam chýbať. A časom bude toho chýbať stále via a viac a vlastne sme tam kde sme … to je celá mágia. Ano, v zásade by malo platiť že utratíš len to čo máš. Len vtedy je systém vyrovnaný. Niekto povie ale dobre, chcem si postaviť dom a nemám na to. no tak ano … buď sa Ti na to poskladá rodina alebo u tej rodiny budeš bývať kým si nenašetríš. Takže treba zvažovať čo vlastne chceme a o čo nám ide ak sa bavíme o trvaloudržateľnom sociálnom systéme. Ale zoberte si prírodu, vesmír …. krtorého sme súčasťou. Kde vidíte že niekto alebo nejaký objekt pracuje s energiou ktorú sám nemá ale si ju niekde požičal? Nič také nikde samozrejme neexistuje. Lebo je to blbosť z princípu.

  Páči sa mi

  • Samozrejme by neboli ani vkladatelia lebo ani oni by nebrali úrok na svoj vklad. Takže banky by nanajvýš tak prerozdeľovali a manažovali likviditu ktorú by emitovala národná banka. Tým pádom návratk podstate peňazí. Nie peniaze ako nástroj na zarábanie ale ako platidlo za tovar, služby.

   Páči sa mi

   • Takže do tretice, keď už premýšľam tak to domyslím, ešte ma napadla 1 vec. Oni tí vkladatelia by sa predsa len našli lebo nie každý bude doma držať viac peńazí takže by to mali niečo ako úschovu. A čo za to dostane banka? No občan by si túto službu zaplatil ale nie peniazmi vo forme poplatku, ktorý by zase musel niekde zobrať. Platil by “časom”. podľa toho ako by banka manažovala likviditu by si občan mal právo vybrať svoje peniaze v úschove len podľa časovej schémy dohodnutej s bankou …. ale to už sme moc pri detailoch 🙂

    Páči sa mi

 2. Ono to takto funguje od zaciatku tlacenych lenazi. A prevzali to aj burzy drahych kovov a komodit. Aj elektrina v Lipsku je zapakovana a niekto kusi dodavat”likviditu”. To su naozajstne kryte kontrakty( napr nasa elektrina). Preto hovoria, ze ak niekto odide z burzy bude problem. Vyschne totiz likvidita( podobne ako u bank). Preto nam nedovolili zobrat z BOE slovenske zlato. Je to pre banky “likvidita” na vydavanie papierovych kontraktov. Aj z tohto je vidno , ze likvidita je taktiez pozicana a cele bankovnictvo je fake,

  Liked by 2 people

 3. Banky su na zivenie darmozracov a ochudobnovanie radovych ludi.A tento fin sistem funguje na zivenie balastu.Odkedy hodnotu hosoodarstva tvoria neproduktivne sucasti hospodarstva cize fin institucie a pod,odvtedy je to cesta do pekla.

  Liked by 2 people

 4. Akcie Deutsche Bank prudce padají, další banky jsou na tom stejně…
  Akcie Deutsche Bank dnes prudce padají, stahují dolů i akcie dalších evropských bank, například Société Générale, matky Komerční banky. Pojištění proti krachu Deutsche Bank je na rekordu. Hrozí obnovení bankovní paniky. Deutsche Bank, největší německá banka, je v lecčems podobná…
  Akcie Deutsche Bank už se propadají až o 15 %. Pod psychologickou hranici 8 eur za akcii. V Evropě se obnovuje bankovní panika, takže výrazně oslabuje euro. Naopak zpevňují bezpečná útočiště dolar a japonský jen.
  https://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/akcie-deutsche-bank-prudce-padaji-dalsi-banky-jsou-na-tom-stejne/

  Liked by 2 people

 5. Cely problem s peniazmi zacal ked sa zacali uctovat uroky, Kedsi niekto pozical a neskor nemohol zaplatit tak vsetko stratil a nakoniec skoncil ako otrok toho od koho si pozical.
  A tak isto skoncili aj svetove rise, alebo to skoncilo vojnou. Len pre zaujimavost viete co to bol “tally stick”? V anglicku sa tymto platilo skoro 600 rokov bez urokov. Alebo preco ked bolo po obcianskej vojne v USA a hodne cernochov sa chcelo vratit do afriky tak ti co boli proti tomu boli bankari. Preco? Lebo by stratili novych zaujemcov o pozicky . Ak viete anglicky tak tato kniha o tom vsetkom pise. Nie zo vsetkym suhlasim ale je tam vela pravdy. Dalsia otazka , preco zidia maju v rukach financie. Pretoze oni mohli poziciavat
  peniaze na urok , ale katolikom a muslimom to viera zakazovala.
  https://archive.org/details/war-cycles-peace-cycles/mode/1up?view=theater

  Páči sa mi

 6. V tom clanku je tiez pisane o tom ze ked v roku 1970 v Irsku boli zavrete banky , tak ludia si jednoducho zacali pisat seky a takto platili. Inak ked som bol na priemyslovke tak
  ako studenti sme tiez nemali vela penazi na zbytok a tiez ked si prehral nejaku sumu v kartach a nemal si peniaze tak si vypisal dlzobny ucet , ktory bol splatny na koniec skolskeho roku, alebo si ho vymenil ked si vyhral a tak na konci roku si obycajne bol na neutrale po vymene vsetkych uctov.

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s