Prerobenie poľnohospodárstva

V minulosti som povedal, že sa teraz bude privatizovať suverenita nielen na úrovni štátov, ale aj na úrovni jedincov. Suverenita štátov je snáď jasná, tam ide o to, že väčšie štáty a medzinárodné celky sa rozpadnú, lebo doterajší otrokársky koncept usporiadania sveta, ktorý je charakteristický pre tieto entity je neudržateľný vo svetle geofyzikálnych zmien/zmeny vekov. Suverenita na úrovni jedincov znamená zodpovednosť za seba, za svoju rodinu a svoje okolie a to ľudí desí, lebo neboli naučení spoliehať sa na vlastné sily a využívať zdroje, ktoré majú po ruke, resp. mysleli si, že zodpovednosť za seba končí s pracovnou dobou či pri volebných urnách.

Ako suverenita súvisí s poľnohospodárstvom?

Nuž, ak sa musíte ako štát spoliehať na dovoz, tak o suverenite nemôže byť ani reč a nemôže byť reč ani o osobnej suverenite, ak nevypestujete aspoň časť vlastných potravín. Pretože ako spoločnosť ste závislí na silách, ktoré nemôžete priamo ovplyvniť, a toto je ten lepší prípad, lebo v horšom prípade vás môžu nielen vydierať, ale zároveň vás môžu aj tráviť ktovie čím (a mám podozrenie, že to je presne náš prípad).

Ďalšia vec, ktorú chcem v tejto súvislosti spomenúť je, že v USA v roku 1931 (veľká depresia) pridomové zeleninové záhradky zabezpečovali až 19% potravín, v roku 1945 vďaka hnutiu Victory Gardens to bolo až 45% a keď sa k tomu priráta aj chov sliepok a rýb, tak to je až 71% t.j. pomohli im vyhrať vojnu (a teraz keď samozásobovanie potravinami je pod 1%, tak keď začne masívny výpadok v zásobovaní, budú sa diať nepekné veci).

Posledná vec je, že ČSSR bola potravinovo sebestačná až na 107% a v tom hrali dôležitú úlohu pridomové zeleninové záhrady a domáci chov ošípaných, sliepok, zajacov a aj zriedkavo holubov a hovädzieho dobytka. Teraz namiesto toho máme okrasné záhrady s upravenými trávnikmi a prakticky žiadny domáci chov.

Prečo sa o to starať?

Všetky doterajšie riadiace štruktúry a kontrolné/zotročujúce mechanizmy sa rozpadajú a Zem prechádza zmenami t.j. menia sa veky. A to v praxi znamená, že budeme postavení pred hotové veci s tým, že veľká časť očkovaných buď zomrie, alebo bude trpieť špongiformnou encefalopatiou (choroba šialených kráv – a to za predpokladu, že väčšina očkovaní nebola robená placebom). Keď k tomu prirátame, že geofyzikálne zmeny a technologický vývoj urobia z ropy príliš cennú surovinu na to, aby sa spálila a bola základnou surovinou pre syntézy mnohých jedov a umelých hnojív (ľudia sa dozvedia o ich škodlivosti), tak prerobenie vozového parku a zmeny v spôsobe hospodárenia budú nevyhnutné. Skrátka, musí sa znížiť strana vstupov t.j. vynaložená energia a hmotné vstupy na produkciu potravín.

Čo a ako obnoviť?

Prvá vec je, že sa bude musieť prerobiť vozový park na plyn (LNG/PNG/drevoplyn/syngas z dreveného uhlia) aspoň spočiatku, po tom sa ujmú veci stroje poháňané inými zdrojmi energie.

Druhá vec je, že treba znova udomácniť to, čo sme tu mali po stáročia v modernizovanej/mechanizovanej podobe, konkrétne agrolesníctvo a akvakultúru v permakultúrnej podobe. Ide totiž o to, že agrolesníctvo (vysvetlené tu a tu), ktoré sme tu mali po stáročia prinajmenšom do začiatku 20. storočia bol trvalo udržateľný spôsob obhospodarovania krajiny, ale predstavoval drinu z toho pohľadu, že pracoval proti ekologickej sukcesii, hlavne keď ide o pestovanie obilnín a okopanín (v praxi potvrdené, že šťať proti vetru sa síce dá, ale neoplatí sa). Samozrejme do agrolesníctva sa dajú integrovať tak stroje, ako aj hovädzí dobytok, kozy, ovce a ošípané, a toto bude potrebné aj vzhľadom na potrebu udržať krajinu v rovnováhe. To ale znamená, že budeme musieť obnoviť výrobu potravín na lokálnej úrovni s tým, že agrolesníctvo sa dá praktikovať aj v rámci družstevníctva (a tým pádom sa vyrieši aj výroba potravín na lokálnej úrovni cez pridruženú výrobu). Čo sa týka akvakultúry, nuž to bude primárne chov rýb a pestovanie plodín na chinampas a pltiach, lebo keďže nie sme India pestovanie ryže a chov sladkovodných kôrovcov a rakov na tom istom poli nie je z objektívnych dôvodov možné. Tu pôjde o zúžitkovanie záplavových zón a mokradí v nivách riek, ktoré sa čiastočne obnovia pri klimatickej zmene t.j. bude tu prebiehať čiastočná obnova a modernizácia tých tradícií, ktoré sme tu mali pred cca tisícročím (vykopávky z podunajskej nížiny odkryli zbytky chovu rýb z obdobia pred tisíc rokov). Tu ide o zúžitkovanie tých živín, ktoré voda resp. záplavy odnesú z horných tokov riek t.j. systém Ahupua`a, len vo väčšej mierke a v chladnejšej klíme – o tomto systéme tu, tu, tu, tu a tu.

Tretia a posledná vec je, že prebehne obnova záhradkárskeho hnutia, snáď s podporou štátu. Nemusí to byť vec financií, stačí propagácia tak, ako to bolo v USA počas druhej svetovej vojny.

S pozdravom

Oracle 911

PS: Tento článok voľne nadväzuje na tento článok z druhého blogu.

Výzva: prosím začnite čítať hrubé knihy (je to fuk s ktorými začnete), v nadchádzajúcom období znalosti v nich obsiahnuté budeme potrebovať všetci.

Poznámka: Diskusia je nižšie a je otvorená.

16 thoughts on “Prerobenie poľnohospodárstva

 1. Možná vypadám jako aktivní blbec, ale je mi to fuk. Permakulturou se zabývám cca 20 let, včetně polykultury. To znamená vyvýšené záhony a další praxe. Chovám hospodářská zvířata. Tuto dobu využívám pro ozdravění polí a jejich ohumusení vzdušným dusíkem motýlokvětými rostlinami. Velmi opatrně používáme strojená dusíkatá hnojiva – lze je nahradit. Práce na poli je příjemná a nepřeje koroně. Proti plevelu je nejlepší kosa. Ten přechod na jiná paliva třeba bude, ale těžkou práci musí udělat stroje. Pokud lidí ubude, tolik práce na poli nebude, nebudou jedlíci. Vše výše uvedené má své výhody a nevýhody. Každý si to může na internetu najít. Každý si to může zkusit a učit se. Co se týká lesů, do budoucna preferuji jako naši předkové výběrkový systém. Nicméně to není pro každého. Vůbec zde nerozebírám důvody, které vedly ke ztrátě obrovského lesního majetku včech kůrovcem, ani na tom nemám zájem. Problematika článku výše uvedeného je naprosto ve skutečnosti velmi náročná. Přesto dobrý postřeh, snad. A k těm lesům v roce 2007 orkán Kyril byl miminem proti orkánu Ema v roce 2008. Vychřice a povětrnice byly i před 100 lety. Je pravdou, že nyní to vzrůstá. Dnes chytráci říkají: : Nejlepší co můžete udělat pro les je to, když neuděláte nic. Je to velký kus pravdy, který se objevil až v tomto čase a je v tom i určitá moudrost. Dnes máme lesy v brutálním stavu. A jaký bude postup? Prostě je tam třeba jít nejlépe s lesním správcem a ladit techniku pěstební činnosti. Všechno je to dřina vážení, odříkání. Koncepčně jsme požádali známé a sousedy, aby nám pomohli. Jak na poli tak v lese. Připravujeme komunitní pěstování, až se to sesype, nebo nesesype. je to úplně jedno. Jíst se bude stále. Technologie jsou a musí být chuť do práce, vztah k přírodě a láska k životu. Jiskra

  Liked by 12 people

 2. Z rozprávania starých ľudí mám, že niekedy si chlapci vyberali frajerky podľa toho aká kopa hnoja stála vedľa maštali. Čím väčšia, tým väčšie gazdovstvo. Dnes má človek bývajúci na lazoch problém zohnať za vlečku kravského hnoja na prieloh.

  Liked by 1 person

 3. Zdravia všetkým. Rád by som pripomenul jedno alternatívne palivo. Síce bude bez problémov fungovať iba i starších áut na naftu ale je to vhodná alternatíva. Spaľovanie rastlinných olejov, môžu byť aj prepalene nie len čerstvé. Do istej miery je možné miešať to s alkoholom umožňuje to plnohodnotnú alternatívu voči nafte.
  S pozdravom Peter.

  Liked by 3 people

 4. Zaujíma ma ten drevoplyn. Už dlhšiu dobu sa snažím zohnať nejaké výkresy a bližší popis, či dokumentáciu, ale akosi sa mi nedarí. Pritom viem, že už za II.WW boli automobily na tento pohon dosť rozšírené, dokonca že si to zručnejší ľudia doma upravovali sami. Myslím si totiž, že ak vznikne problém s ropou a teda PHM, tak musíme nájsť náhradné riešenia, inak sa narobíme ako voly.
  Nemáte, prosím, niekto bližšie údaje, či dokumentáciu? Ďakujem.

  Páči sa mi

  • Az tak hlboko neklesneme…Pointa je o tom, ze ze bude vsetko co je teraz..Len za ine ceny – vacsine populacie nepristupne.
   A aby si tu behal s autom na drevo? Hm…Gretina policia ta hned uvedie do spravnej kolaje..
   Budu vediet ked si krava prdne a tvoje auto na drevo bude behat po cestach? Spoluobcania to nedovolia…
   Fasisticka myslienka vznikla hore ,v kaviarni…no realizuju ju ludia dole…Blbost ludska ja ako vesmir…:-)

   Páči sa mi

 5. Ach jo…
  Co sa tu plasite?
  Tak jak ste zili, budete zit dalsich 30 rokov.Sice nas bude menej a bude treba partyzancit No technologie sa budu vyvijat rovnakym tempom. A adekvatnym tempom nas budu oberat o slobodu….Ten proces neofeudalizacie neprebehne za par rokov. Musi jedna generacia vymriet..
  Aktualne tema je, ako si udrzim zivotny standard . Ja,..potom moja rodina,…potom spolocnost v ktorej zijem.Detom dat zaklady “nasej pravdy” a prebijat sa zivotom.
  V EU mame vela spolocenstiev..a slovaci su kade-tade alokovani.
  Aj tak sa nakoniec vratia domov.S inymi skusenostami ,a mozno budu prinosom.(Vid Stefanik..chlapec z kopanic na Myjave..)
  Demokracia nikdy nebola a ani nebude.
  Kedze sme zabudli, resp nam bol z pamate vymazany prvopociatok bytia na Midgard-Zemi, sme stale v zavese ..Informacnom i praktickom.Nezobrali nam len zivoty, no i vedomosti.
  A to sa nezmeni za nejaky kratky cas..
  Je dobre sledovat lokal-SK /nadpisy clankov / , Je dobre sledovat global / medzinarodne nadpisy clankov- popripade intuitivne i precitat /, je dobe vediet aj o uletenom nadglobale../ extraterestrialne riadenie Midgard -Zeme /.
  No najlepsie je byt sam sebou. Doma, v praci, nezamestnany..bezdomovec….V pohode .
  Aktivne ci pasivne zasahovat do deja , vedome ci nevedome.existovat. Bo nejaky dovod bytia tu musi byt.
  A kedze to nase bytie je realizovane v tychto divnych casoch, tak aj mame divne ulohy…Niekto vacsiu ulohu, niekto mensiu. ulohu…No ,k pochopeniu treba nadhlad.
  Tymto zabrdam do filozofie. Barlicke …k iterpretacii bytia…Non modo defendamus …/Nielen ze sa branime/
  Veni, vidi, vici…./ Prišiel som, videl som, zvíťazil som./
  To musi byt nase paradigma…/ vzor/.
  A tak skumajme seba, potom okolie a potom ten preveliky svet.Ma 12 rozmerov, no je obmedzeny.
  Nas domov je v 16 rozmere, Odtial mozeme tvorit.
  Spomente si!

  Páči sa mi

  • Kto sa tu plaší?!
   Hovorím, že budú tu radikálne zmeny v priebehu min. 2-3 rokov a musíme sa na ne pripraviť.
   A tvoj konštrukt “však nič sa nedeje” rozbíja práve likviduje derivátová bublina, ktorá je likvidačná pre fin. systém a medzinárodný US$.

   Liked by 2 people

 6. Este ma to nuti napisat.
  V oktobri padnu trhy-akcie zrejme……a s tym vsetky napojene assety…v US
  V symbioze s planovanym celosvetovym potravinovym hladom a sucasne energetickym hladom bude potrebne riesit Ja-Rodina..atd., bo to do EU dovali “coby-dub”..
  Bude to spustac procesov, co Ori stale omiela dookola, na Sk….
  Happy New Year!

  Liked by 1 person

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s